Elindult a Nagy lehetőség! Bemutatjuk az elsőt, Schéder Ábel!
A zenekedvelőknek fontos hogy naprakészek legyenek a kedvenceket illetően, vagy ha bővíteni akarják ismereteiket, hiteles forrásból informálódhassanak. Éppen ezért a zene.hu felhívást intézett az eladókhoz, hogy akinek van kedve, az mutatkozzon be a lap hasábjain: beszéljen az eredményeiről, a munkásságáról és avassa be az olvasót a terveibe. Útjára indítottuk a Bemutatkoznak című rovatunkat!
Bővebb info felhívásunkról: Indul a nagy lehetőség! Mondd el, kik vagytok, jutalmat kaptok!
Schéder Ábel 1989. november 22-én született Mosonmagyaróváron. Ma zenei producernek, modern zeneszerzőnek és zenésznek tartja magát.
- Zenei tanulmányaimat itt kezdtem Vágó Péter jazz dobosnál, aki meghatározó alakja a mára kialakult zenei igényességemnek, stílusomnak. Megtanított rá, hogy a dob nem csak akkor szól jól és hangosan, ha izomból ütik, hanem a legfontosabb a különböző technikák elsajátítása, ezzel dinamikusabbá téve dobjátékunkat – kezdte bemutatkozását.
Főképp Dave Weckl és Szendőfi Péter anyagaiból tanult, ami átalakította az akkori 2-4 rock stílusát egy bonyolultabb, világzenei játékmódra. A Szendőfinél eltöltött négy évnek köszönheti, hogy később szinte minden stílust elsajátított ezen a hangszeren.
- Ezalatt már működött iskolazenekarom egy osztálytársammal Varga Tamással, akivel a mai napig együtt zenélek. Úgy gondoltam amit hangszeremen otthon elsajátítok, valamilyen formában egyből tovább kell adnom a közönségnek, különben az egész gyakorlás hiábavaló. Ezután kerültem következő okítómhoz Donyec Istvánhoz ütős és dobtanárhoz a Jánossomorjai Zeneiskolába. Nála egy keményebb stílusba tekinthettem be, a duplázás és a technikák végletekig való gyorsításának világába. /Vele és Csontos Attilával alapítottuk meg a Donyec-Schéder-Csontos dobtriót, amivel próbáltuk egy csapatban összeolvasztani a hármunk különböző stílusát, s ezzel egy felejthetetlen estet varázsolni a közönség elé./
Ábel Jánossomorjáról egy kitűnő bizonyítvánnyal, egy oklevéllel és két emléklappal búcsúzott.
- Ezidőben hoztuk össze meghatározó együttesemet, a Nin-Jah névre hallgató magyar reggae zenekart. A reggae zene, mint stílus villámcsapásként ért, amikor volt szerencsém először élőben hallani a Ladánybene 27 zenekart.”Végre egy stílus, aminek van kemény mondanivalója, de mindemellett az emberek szívesen hallgatják és a stílus keretein belül nagyon sok technikát kilehet próbálni, belelehet szőni, ügyelve arra hogy az alap lüktetés állandó és változatlan legyen.” E formációban már zeneszerzőként is működtem, én írtam/írom a zenét és Péczi "Prinsz" Imre pedig a szöveget. Azt hiszem korszakújítót sikerült létrehoznunk a stílusban, hisz törekszünk arra, hogy a jamaikai stílust a magyar nép szája íze szerint fűszerezzük. Ma is ez az elsőszámű zenekarom, elég szépen haladunk a srácokkal.
Egész gyerekkoromtól fogva volt egy meglátásom, hogy csak akkor tudok egymagam teljes zenei számokat szerezni, ha minél több hangszeren, és minél magasabb szinten tudok játszani - folytatta.
- Épp ezért már gyerekkoromtól fogva (amikor ez tudatosult bennem) intenzíven elkezdtem a dob mellett gitáron és zongorán is játszani. Főként e nézetem miatt figyeltem fel egy újonnan indult kurzusra, a budapesti Nemzetközi Zenei Producer képzésre, ahol végre kitanulhattam a szakmát, amiről mindig is úgyéreztem nekem való, aminek lényege, hogy saját magam létre tudjak hozni teljes zeneszámokat,műveket, s ezeket profi módon tudjam rögzíteni, keverni, népszerüsíteni. Nem is kellett ennél több, beíratkoztam a vezetőhöz Lovas Andráshoz, aki a számítógép és modern eszközök világába varázsolva megtanított, hogyan tudom kihozni magamból a maximumot, s elvégezni egy egész zenekar, stáb feladatát egyszemélyben.
Ez idő alatt a budai Hagyományok Házában gyakorolta a szakmát, s volt szerencséje együtt dolgozni több neves előadóval és társulattal, köztük említte Hercku Ágnest, a Magyar Népi Zenekart és a 100 Tagú Cigányzenekart. Rádióban is kapott szereplési lehetőséget, ahol bemutathatta pár saját szerzeményét. Fővárosi tanulmányai alatt csatakoztam egy csapathoz, az After Classeshez, amely koncertállomásai közül az A38 koncerthajó nevezte kiemelkedőnek.
- Végül 2008-ban vehettem át produceri oklevelemet, amellyel a kezemben végre megvalósíthatóvá válik a sok projekt-tervem. Ezt követően nemsokkal költöztem haza, ahol újraalapítottam a közben szünetelő Nin-Jah zenekart, s csatlakoztam egy új mosonmagyaróvári élő hip-hop zenét játszó csapathoz, az UGS-hez, mint szólógitárosként.
- Otthonomban berendeztem egy házistúdiót, ahol jelenleg fiatal feltörekvő énekeseknek, zenekaroknak készítek felvételeket. Emelett egy minden generációnak szóló musical darabon dolgozom, aminek a címe 'A Happy Day', s a zene-boldogság kapocs lesz a fő témája.Célom vele megmutatni az embereknek, hogy a zene milyen nagy mértékben képes összekötni a populációt, mekkora dolgokra képes származást és kort félretéve, nemszámít hogy éppen esik vagy fúj, a zene csak szól és örömet vagy épp bánatot fejez ki, mindig azt adja, amit a hallgató hallani akar, amire szüksége van.
Zenélsz? Van zenekarod? Indul a nagy lehetőség! Mondd el, kik vagytok, jutalmat kaptok!
- zene.hu -
[2010.03.31.]