Ez volt a sláger egykor 34. - 1969-ben milliók hallgatták a dalt
Nagy népszerűségnek örvendő sorozatunkban a múlt nagy slágereit keressük elő és mutatjuk meg. Kalandozzatok velünk az időben és ismerjétek meg, milyenek voltak az igazi nagy slágerek egykor. A remek lemezlovas BanDJ ismét nem volt rest és megérkezett az aktuális retro csemegével.
A Metro kifejezés – a legdinamikusabb tömegközlekedési eszközön túl – szorosan összekapcsolódik hazánkban a beatkorszakkal és annak egyik legnépszerűbb képviselőjével. A Metro együttes egyike azon beatzenekaroknak, akik neve fogalommá vált. Továbbá olyan énekest adott a magyar könnyűzenének, aki igazán hosszúívű pályafutást tudhat magáénak, mindannyiunk örömére.
Sztevanovity Zorán, a zenekar vezetője 1960-ban alapította meg kezdetben Zenith néven a formációt fivérével, Sztevanovity Dusánnal, valamint Rudas Andrással, Elekes Zoltánnal, Maka Bélával és Bálint Istvánnal. A főváros egyik népszerűbb klubjának, a Metro-nak fő zenekaraként rövidesen felvették a Metro nevet és a továbbiakban már ezzel hódítottak. 1962-ben például a Ki mit tud?-on, ahol Zorán szólóénekesként megnyerte a rendezvényt a Metro kíséretében.
Klubjuk helyszíne és az együttes felállása is megváltozott 1965-re, új tagok léptek egyes hangszerek mögé: Brunner Győző, Zentay Antal, Bokány Ferenc, majd Frenreisz Károly és Schöck Ottó, és egy-egy estére énekesnők is csatlakoztak: Kovács Kati, Koncz Zsuzsa, Zalatnay Sarolta vagy Wittek Mari.
1966-ban megjelent az együttes első saját szerzeménye, az „Édes évek”, amelyet még 34 kislemez követett. Az együttes minden évben részt vett a Táncdalfesztiválon („Fehér sziklák”, „Régi kép, szobrok”), ’69-ben pedig megjelent első albumuk, a Metro, olyan slágerekkel, mint a „Mária volt”, vagy az „Ülök egy rózsaszínű kádban”. Az első magyar koncertalbum is a nevükhöz fűződik, ez volt az akkor hatalmas sikert elérő „Egy este a Metro klubban…”
A csapat 1972-ben folyamatos tagcserék mellett végül feloszlott, de a „kócos ördögök” zenéjükkel egy korszak örök jelképévé váltak.
Nagy slágereik közül ma az a vidám bulihimnusszá vált Frenreisz Károly-Sztevanovity Dusán szerzemény szólal meg, amelyen nagy örömömre soha nem tud nyomot hagyni az idő vasfoga: „Citromízű banán”. A dal szerepel a szwinges hangulatú BanDJ Minimix 3-on is.