2024. április 26. | péntek | Ervin nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 

Ez jó lesz! Zenés barangolásra hív a HADART Színház

Orfeum - Zenés barangolás a XX. században címmel élő zenekarral kísért előadást állított színpadra a HADART Színház, az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára.

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásával létrejött előadás társadalomkritika helyett az egyén útját követve az emberi kapcsolatokra helyezi a hangsúlyt. A 2016/2017-es évadban jubileumot ünneplő HADART Színház darabja zeneileg páratlan értékeket sorakoztat fel, méltatlanul elfeledett dalokat éltet tovább. A publikum október 16-án a Csokonai Művelődési Házban, november 13-án a Ferencvárosi Művelődési Központban (FMK) láthatja az előadást.

Az infokommunikációs akadálymentesítéssel játszó HADART Színház előadásában neves színművészek egy-egy ismert melódiával mesélik el a múlt század két világháborúját, ’56-ot, a sötét szocializmust, ’68-at, a nyolcvanas évek zenei „robbanását”, majd a rendszerváltozás hozta szabadságot. Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója komoly visszatekintésre ösztönöz, ezért kiemelt blokkot kapott Háda János legújabb rendezésében az ORFEUM - Zenés barangolás a XX. században című darabban. „Az alapvető szabadságjogaink biztosításáért ’56 névtelen, hétköznapi hőseinek áldozatvállalása példaértékű, ezért nagyon fontos, hogy a színház eszközeivel is eljuttassuk üzeneteiket az „utódokhoz” – emelte ki Háda János, a HADART Színház alapító vezetője. 1956 történelmünkre gyakorolt hatása, nemzeti identitásképző ereje, az általános szabadságvágy máig hatással van minden generáció közösségi tudatára. Az ’56-os blokkunkban felcsendülő slágerek kifejezik, hogy bárhol is tengetjük az életünket a világon, hazavágyunk, mert Magyarország, a Kárpát-medence az otthonunk. Lélekben pedig a magyarok összetartoznak, éljenek a világ bármely pontján, különösen ezen a jeles napon, amely a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. Nemcsak az ország, hanem mi, a HADART Színház tagjai – a József Attila Színházból, a Budapesti Kamaraszínházból és a Madách Színházból érkező színművészek – is jubileumot ünneplünk, a társulat az ötödik évadára készül ezzel a darabbal – mondta Háda János.

A HADART Színház jubileumi évada alkalmából Claude Magnier Oscar című vígjátékát is újrahangolták, új szereposztással, új díszlettel láthatják a nézők az ötödik éve repertoáron lévő sikerdarabot Vándor Éva és Straub Dezső főszereplésével. A bemutatóra az FMK-ban kerül sor október 30-án.   

Az NKA támogatásával létrejött ORFEUM című előadásban a melódiák világának egyik leghivatottabb szakértője, Darvas Ferenc válogatásában olyan dalokkal emlékeztetnek a művészek, mint a Gyere, te nímand, a Szegény embert az ág is húzza, a Fizetek főúr, a Minden elmúlik egyszer, a Jó éjt, drága kis hadnagyom, a Kétszer kettő néha öt vagy az Oly távol messze van hazám.

Az orfeumi revü - Mérai Katalin, Laurinyecz Réka, Zakariás Éva, Háda János, Pál Tamás, Gieler Csaba szereplésével - 3 páros életútját mutatja be, az egyén szemével tekint végig a századon, legfőbb mondanivalója, hogy mindig a férfi és a nő, a két pólus ereje állította talpra az országot. A kétórás összeállítás zeneileg páratlan értékeket sorakoztat fel, Darvas Ferencnek és Háda János rendezőnek nehéz is volt a válogatás, dalkincsünk óriási, a méltatlanul elfeledett dalokat és szerzőket pedig szeretnék tovább éltetni, mert a legfontosabb emberi érzelmekről, és a társadalomról szóltak. Az eseménydús század annyi érzelmi többletet és ihletet adott a művészeknek, hogy csupa örökzöld dalt hallhat a közönség.

„A 20. század egy nagyon mozgalmas század volt, a békeévek és a háborús évek váltották egymást, olyan események történtek, amiket nem szabad elfelejtenünk. A történetét zenével, vidámsággal és némi könnyel meséljük el, hogy a fiataloknak történelmünk és az idősebb generációk megértésében segítsünk; az idősebbeknek pedig örömet szerezzünk a nosztalgiázással. Maga a század nagy horderejű történései olyan érzelmi kitöréseket váltottak ki, amelyek a zenében, és az irodalmi dalszövegekben is annyira kifejezően jelentek meg, hogy tökéletesen visszaadják az emberek megéléseit. El sem hinnék, hogy egy-egy ismert melódia mi mindent képes elmesélni, olykor szeretettel, máskor szemrehányással, boldogan, vagy kétségbeesetten, de mindig személyesen és szenvedélyesen. Az ORFEUM legfőbb mondanivalója, ha visszatekintünk a 20. századra, akkor láthatjuk, hogy bár a balsors gyakran jelen volt, végül mindig az emberség győzedelmeskedett. Fontosnak tartom ezt a fajta visszatekintést, mert bár sokat olvashatunk a 20. századról, ez a kis revü élőbbé teszi a történelmünket, és balsorsunk állomásaiban nem csak a szomorúságot látjuk, hanem az emberség hatalmas erejét, és egy olyan századot, amit a sok szörnyűség ellenére is a remény jellemzett leginkább.’56-nak is a remény a legfőbb üzenete.” – emelte ki Háda János rendező.

A hajdani orfeumok emlékezetes világát az egykori kávéházak hangulatával ötvözve idézi meg a HADART Színház. A színpadon hat színész és egy zenekar – semmi sem szab határt fantáziánk, emlékeink szárnyalásának, végig a 20. századon. 

[2016.10.13.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.19.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.04.18.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Koncz Zsuzsa 78 évesen is rocksztár Avagy pár gondolat a múlt heti arénás buliról
Egy Koncz...

A nagyok visszatértek hozzánk végső búcsút venni - Mr. Big koncerten jártunk
2024.04.07...

Megnéztük a Nyakamon a nászmenet főpróbáját a Tháliában - képekkel
Árnyékból a fénybe - Beyond the Black - Ankor koncertem jártunk
Nem jó érzés rádöbbenni, hogy minden hiábavaló - Az ügynök halála a Centrál Színházban
A Quimby 33 év után sem hagyott fel a kísérletezéssel
Megnéztük a Triász együttes koncertjét - képekkel
beszámolók még