Folytatódik a Rock története
A harmadik utánnyomását is megélő Rocktörténet 1, iletve a hasonlóan sikeres Magyarock 1,2 után most itt a Jávorszky Béla Szilárd - Sebők János fémjelezte produkció következő fejezete, az egyetemes rockörténelem '70-es éveinek ismertetése a Glória kiadó gondozásában.
Az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és más modern társadalmakban a rock and roll (vagy gyakran használt rövidített formájában: a rock) régóta az egyetemes művelődéstörténet része. Magyarországon azonban az elmúlt évtizedekben jobbára az „értéktelen” szórakoztató zenék világába sorolták, jobb esetben divatjelenségnek tartották, így komoly elemzése, értékelése, történetének feldolgozása, előadóinak bemutatása elmaradt. Generációk nőttek fel rajta, anélkül, hogy társadalmi-kulturális-esztétikai hátterét megismerhették volna. Így ma, ötven évvel megszületése után is rengeteg körülötte a félreértés, a homály, a bizalmatlanság.
A könyvsorozat arra vállalkozik, hogy a társadalmi-kulturális-zenei gyökerek és háttér bemutatásával, a különböző jelenségek elemzésével, a kialakult stílusok ismertetésével, a műfaj története szempontjából kiemelkedő jelentőségű előadók pályafutásának és műveinek értékelésével oszlassa ezt a homályt, s elősegítse a rock and roll szerepének, helyének, értékeinek megismerését.
Szakkönyv és olvasmányos sztori egyben
A rock története 1-4. – akárcsak a hazai eseményeket feldolgozó A magyarock története 1-2. – egyszerre kultúrtörténeti munka, szakkönyv és olvasmányos „sztori”, melyet nem csak a közművelődésben, az oktatásban és a médiában dolgozók használhatnának alapvető forrásként, hanem a műfaj iránt érdeklődők is.
A rock története sorozat 2005 júniusában megjelent első része a századelőre visszanyúló gyökerektől (blues, country) 1969-ig, a woodstocki, illetve altamonti fesztiválig igyekezett nyomon követni, elemezni, összefoglalni a rock történetét. A mostani részben a hetvenes évek legfontosabb fejleményeit próbáljuk meg 550 oldalban összegezni, az 1969 decemberi altamonti fesztiváltól John Lennon 1980 decemberi haláláig.
Persze a hatvanas éveknek sem lett vége 1970-ben, ahogy a nyolcvanas évek sem 1980-ban kezdődött. Így a fenti évszámok valójában csak viszonyítási pontok: több folyamat és előadói pálya taglalása esetében túlmegyünk rajta, máskor viszont csak jelezzük a következő évtizedet meghatározó stílusteremtők indulását. Így maradt ki ebből a kötetből az újhullám vagy a posztpunk, az amerikai underground vagy a brit heavy metal új hulláma. Velük indul majd a várhatóan jövő tavasszal megjelenő következő kötet.
Jávorszky Béla Szilárd elárulta
„A hatvanas-hetvenes évek fordulója a rocktörténet zeneileg egyik legszínesebb és legizgalmasabb korszaka. Ekkor ment át a rock and roll-revolúció rock and roll-evolúcióba, fokozatosan elvesztette egyszerűségét, spontaneitását, egységes hangzását – megindult a művészetté válás útján. A korábban jellemző egyszerű, rövid, popos szerkezetet egy attól jelentősen eltérő, nagyobb léptékekben gondolkodó, bonyolult dalforma váltotta fel, és a korábban többé-kevésbé egységes műfaj különböző stílusokra bomlott.
[2007.12.06.]