Ami ma természetes, az 113 éve maga volt a csoda
1896. június 2-án Marconi szabadalmaztatta a rádiót. Erről valószínűleg már hallottunk fizika órán, de a történet ettől sokkal izgalmasabb. Elevenítsük fel a főbb eseményeket.
Már három évvel korábban Nicola Tesla a Franklin intézetben elektromossági kísérleteket végzett egy vákum csővel, mely később alapjául szolgált a briliáns felfedezésnek.
Az első rádió nem volt képes hangokat kiadni vagy közvetíteni, csupán egy vezeték nélküli távíró volt lényegében, melynek első nyilvános bemutatására az Oxford Egyetem Múzeumában került sor. Amíg tartott a demonstráció, addig néhány impulzust küldtek a szomszéd laboratórium épületébe, ekkor láthatott először ilyet a publikum.
1895-ben teljesen függetlenül az addigi eredményektől Alexander Popov is készített egy masinát, mely rádió jeleket fogadott. Később ebből villám detektort alakított ki, és erről be is számolt az orosz pszichológiai és kémiai központ újsága.
Majd egy esztendővel később Marconi Angliában szabadalmaztatta a rádiót, 1897-ben pedig létrehozta az első állomást. Nevéhez fűződik még a világ első wireless gyára is a Hall Streeten.
Ebből a találmányból fejlődött aztán ki aztán a videó, telefon, elektromágneses spektrum és még ezer más dolog mechanikája. Legfőképpen viszont az audió perspektívája érdekes számunkra, hiszen ezzel megnyílt az út hangok küldésére, aminek talán nem végeredménye, inkább csak állomása a mai helyzet, amikor számolatlan zenét kereshetünk a frekvenciákon barangolva, a határ pedig tényleg a csillagos ég.
Olvass tovább: "Ne kérjen elnézést!" Meglepő őszinte beszélgetés Szécsi Pál nővérével a legendáról
-Fábián Tamás-
[2009.06.02.]