A legjobb koncertek az utolsó napra maradtak a Szigeten - képekben
A Világzenei színpadon egymás után következtek a jobbnál jobb előadók, az este csúcspontja pedig Lee "Scratch" Perry felejthetetlen dubja volt.
A délutáni műsorsávban az Mr2 színpadon a Tape Undergrounddal melegítettünk. A Balaton Soundos koncertjükhöz képest teljesen máshogy szóltak a számok, szinte teljesen áthangszerelték a dalokat. Az erre az alkalomra Judie Jay-jel kiegészült csapat egy ülős, laza délutáni koncertet adott. Sajnos csak néhány számot játszottak el, így a szokásos mr2-ős koncerteknél is rövidebb műsort láttunk.
A délutánt a Világzenei színpadnál töltöttük, ahol egymás után lépett fel a Csík zenekar (Lovasi Andrással és Dresch Mihállyal kiegészülve), a francia N&SK, a magyar Besh o drom, majd a dub-legenda Lee "Scratch" Perry.
N&SK szigetelése képekbenA rendkívül változatos és erős felhozatal mellett igazi fesztiválidő tette még kellemessé a vasárnap még hátralévő részét. A Csík zenekar az erdélyi és magyar paraszti muzsika tradicionális előadása mellett manapság már Kispál és a Borz-számokat is játszik, ráadásul kifejezetten jól. Persze a Kispál számok is akkor az igaziak, ha Lovasi András előadásában hallhatjuk őket.
Csík zenekar a SzigetenCsillag vagy FecskeEbben sem volt hiba, hiszen vendégként Lovasi is felment a színpadra és el is énekelte a Csillag vagy Fecskét, a De szeretnék-et és még valamit, amit nem ismertem. A már ezerszer hallott Kispál-számokat kifejezetten feldobta a népi hangszerelés.
'A hét legjobb francia zenekara' címet már a harmadik számnál megkapta tőlem az N&SK. A programfüzet szerint "elképesztő energia, féktelen bulifíling, zeneileg pedig a punk és a ska ötvözése jellemzi" a csapatot. Ez pontosan így van! Igazán jókedvű bulit hoztak össze ezzel a ska-reggae-rock-punk egyveleggel.
A Besh o Drom balkáni és magyar népzenéje nem egy új dolog a Világzenei színpadon, hiszen már számos alkalommal táncoltatták meg az embereket ezen a helyszínen. Ez idén sem volt másképpen: a színpad előtti tér folyamatosan tele volt emberrel és nagy részük az egész délutánt végigtáncolta. És ekkor még nem is gondoltuk, hogy Lee "Scratch" Perry koncertje átértelmezi a "milyen is a jó koncert?" kérdésre adott eddigi válaszainkat....
Jah, love, peace, dub: Lee "Scratch" PerryAz 1935-ben született zenész jelen volt a reggae zene és a dub születésénél, nagy szerepe volt azoknak elterjedésében és még most, 2008-ban is tud olyat mutatni, ami sokkal több, mint egyszerűen csak zene. A tökéletesen játszott, igazi dub zenénél egyszerűen nincs jobb! Főleg nem este, szabadtéren. A koncert az elejétől a végéig megindító volt, a néhol eltúlzott visszhangoknál futkosott a hátamon a hideg és végig nagyon "szerelmesnek" éreztem magam.
Életem második legmeghatározóbb koncertje volt ez (az első a '96-os Prodigy), nem is gondoltam volna, hogy akárki is képes ilyen tökéletes zenét játszani. Ezek után úgy érzem, hogy már nem is érdemes koncertekre járni, hiszen ezt megismételni nem lehet. Mindenki nevében köszönöm a szervezőknek, hogy meghívták Lee Perry-t. Tökéletes zárókoncert volt.
Véget ért minden idők legjobb Szigete! Ott voltál?-nagyM-
[2008.08.19.]