Ezt nem gondoltuk volna Freddie Mercuryról - ma ünnepelné a 66. születésnapját
Érdekes, hogy a kiválóság a legszívesebben hangversenyzongorán játszott, a stúdióban pedig csembalón, orgonán és függőleges húrozású zongorán. Ahogy a diszkó és funk zene kezdett előretörni a zenekar stílusában, amely a ’70-es évek végére tehető, egyre többször használt szintetizátort.
Freddie Mercury Zanzibar szigetén született, 1946. szeptember 5-én. Születésekor a Faroukh Bulsara nevet kapta a keresztségben. Családjával az indiai Bombay-n át került Londonba, ahol először grafikusművészi diplomát szerzett.
Később, egészen pontosan 1970-ben megismerkedett Roger Taylorral és Brian May-jel, velük közösen alapította meg a legendás Queen együttest, melyhez 1971-ben John Deacon basszusgitáros is csatlakozott. A brit rockegyüttes az 1970-es, '80-as évek egyik legsikeresebb zenekara volt. A stadionrock úttörőiként jelentős életművet hoztak létre a hard rock, heavy metal és glam rock keretein belül. Zenéjükben ötvözték a pop- és rockzenei elemeket, élő fellépéseikkel pedig új mércét állítottak fel az utánuk következő együttesek számára.
Zongora volt a hangszere
Mercury több stílusban alkotott (rockabilly, heavy metal, diszkó és arena rock). Írt bonyolultabb, nem ismétlődő szerkezetű (The March of the Black Queen, Bohemian Rhapsody), de néhány akkordból álló dalokat is (Crazy Little Thing Called Love). Zeneszerzéskor leginkább zongorát használt, több Queen dalban zongorázott is.
Legszívesebben hangversenyzongorán játszott, a stúdióban pedig csembalón, orgonán és függőleges húrozású zongorán. Ahogy a diszkó és funk zene kezdett előretörni a zenekar stílusában, amely a ’70-es évek végére tehető, egyre többször használt szintetizátort. Gitáron nagyon ritkán játszott, s csak keveset használta dalszerzéskor is. Egyik ilyen ritka példa a Crazy Little Thing Called Love akusztikus gitár kísérete, amely három akkordból állt.
Szólókarrierbe is belevágott
A 80-as évek közepén, a Queen-nel párhuzamosan szólókarrierje is elindult. Első igazi szóló kislemeze a Love Kills dal volt 1984-ben, első önálló szólóalbuma pedig 1985-ben a Mr. Bad Guy. A lemez dalai a funk és az R&B jegyében születtek, és leginkább szerelemről, bulizásról szólnak. Stílusuk a Queenhez képest szokatlanul könnyed, már-már popos, a legtöbb számban gitár helyett egyszerű szintetizátor kíséri az énekest.
A következő nagy dobás az 1987-es The Great Pretender kislemez volt, majd ugyanebben az évben a Barcelona kislemez, melyből egy évvel később az előadó nagylemezt is készített. Még ugyanebben az évben duettet énekelt Montserrat Caballéval: Barcelona című daluk a közelgő spanyol nyári olimpia hivatalos dala lett. Hasonló című, a rockzene és az opera sajátosságait ötvöző lemezükön Freddie Mercury méltó partnere volt a világ egyik legünnepeltebb dívájának.
Utolsó dalai az 1995-ben megjelent Made In Heaven albumon találhatók, melyet a Queen zenészei fejezték be végül az énekes 1991-es halálát követően.
Freddie Mercury karrierje során becslések szerint világszerte 700 koncertet énekelt végig, az utolsó fellépése 1986. augusztus 9-én, Knebworthben volt, mintegy 150 ezer néző előtt. A feltevések szerint 1987-ben kapta el a HIV vírust. 1989. május 22-én a zenekar tagjaival, 1991. november 23-án pedig közleményben az egész világgal is tudatta, hogy AIDS betegségben szenved.
A legendás énekes november 24-én hunyt el. Fekete koporsóját egyetlen szál vörös rózsa díszítette, útját Aretha Franklin dala kísérte. Hamvait máig ismeretlen helyre szállították. A Genfi-tó partján álló szobra és londoni háza egyaránt a rajongók zarándokhelye. Ma lenne 66 éves…
– wikipedia/passzio/PN/zene.hu –
[2012.09.05.]