Gyász! Elhunyt a többször Oscar-díjas zeneszerző - ismerd meg slágereit
Maurice Jarre Los Angelesben rákbetegségben. hunyt el vasárnap este. A francia zeneszerző 84 éves volt.
Jarre 1924-ben született Lyonban. A filmzeneszerzés kimagasló figurája, a filmtörténet egyik legtermékenyebb komponistája. Fénykorában akár öt film zenéjét is kipréselte magából évente. Hatalmas életműve (több mint százhetven film!) és számos díja olyan karriert fémjelez, amellyel csak kevés kollégája dicsekedhet, talán csak Dimitri Tiomkin és Rózsa Miklós, ugyancsak háromszoros Oscar-díjas zeneszerzők. Öt kontinensen dolgozott a legjobb rendezőkkel.
Legfőbb alkotótársa David Lean volt, akinek filmjei Oscar-díjakat hoztak neki (hatszor jelölték még a díjra), de több filmen dolgozott Peter Weirrel, John Hustonnal, Musztafa Akkaddal, Richard Fleischerrel és John Frankenheimerrel is. Zenét szerzett Hitchcock, Zeffirelli, Visconti, Wyler, Zinnemann, Hathaway, Brooks, Kazan, Mazursky, Eastwood, Cimino, Mandoki, Masuda, Resnais, Camus, Reisz, Schlöndorff, Bondarcsuk és Szabó számára.
Színházban kezdte a pályájáját
A francia zenei konzervatórium elvégzése után színházban, a rangos Comedia Francaise-nél kezdte pályafutását. A különböző jelenetekhez rövid zenék írása felkészítette őt a filmzeneszerzésre, ahol gyakran a képhez és a jelenet tempójához kell igazodnia a muzsikának. 1952-ben George Franju hívta először a filmhez, majd 1962-ben Sam Spiegel producer szerződtette elsőként igazi nemzetközi produkcióhoz – de megkésve: legemlékezetesebb és leginkább ünnepelt művét, az Arábiai Lawrence-et egyedi munkamódszerrel, húsz-perces alvás és négy óra munka váltogatásával írta hat hét alatt – amelynek végére teljesen szétesett.
Ez arra késztette az egyébként hírhedten fukar Spiegelt, hogy saját költségén egy svájci szanatóriumba küldje Jarre-t, ami bizonyíték arra, hogy valóban nagyon rossz bőrben lehetett.
Már diákként érdeklődött az új technológia iránt, és bejárt Joseph Martenot, az elektronikus billentyűzet (a szintetizátor elődje) feltalálójának óráira. Ez jól jött 1982-ben, amikor megalkotta az első teljes mértékben elektronikus filmzenét (A veszélyes élet éve). Fia, a világhírű zenész, Jean-Michel Jarre követte nyomát e téren. Éveken át tartotta a lépést a modern zene irányzataival, és gyakran ellátogatott Stockhausenék workshopjaira Darmstadtba. 2001-ben öt tevékeny évtized után visszavonult a svájci Alpokban lévő házába, St. Moritz közelébe.
Ajánljuk! Emlékezzünk! A 3 legismertebb sláger, ami Maurice Jarre nevéhez fűződik
- zene.hu - ariff.hu -
[2009.03.30.]