Ma beindul az őrület a Szigeten - ez történt a nulladik napon, képekben
Az idei Sziget Fesztivál nulladik napja a rasszizmus elleni összefogás jegyében zajlott; a Nagyszínpadon már délután egy órától felvonult a teljes hazai zenei élvonal, stílusoktól és nemzedékektől függetlenül.
Tank's not dead! - Tankcsapda szuperkoncerttel nyitott a Sziget, képekkel
Kezdésnek Novák Péter műsorvezető és Bródy János bevezetője után a Blackbirds együttes tagjaiból álló FG-4 lépett a színpadra, hogy az Illés legendás 1971-es, az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának tiszteletére írt Human Rights albumáról játsszanak el két számot.
A Mahó Andreával kiegészülve előadott befejezés után a kőbányai zenesuli alapítója, Póka Egon igazgató úr és zenekara, a Póka Egon Experience folytatta a műsort az instrumentális kezdés után két Jimi Hendrix-szerzeménnyel (Freedom, Voodoo Child). A fiatalokat az Irie Maffia megnyerő stíluskavalkádja indította be igazán, Sena, MC Columbo és társaik nem hiába számítanak az egyik legjobb magyar koncertzenekarnak. Az évtizedes múltra visszatekintő Fish! minikoncertje a perfekt pop-rock/hardpop jegyében zajlott, három kiváló slágerükkel és intenzív színpadi jelenlétükkel még a külföldiek tetszését is sikerült megnyerniük.
A holland John a három számos koncert után: Nem is tudtam, hogy Magyarországon minden zenei műfajnak megvan a hazai képviselője. A Fish! nekem – pozitív értelemben – tökéletes Green Day egy kis zúzással meg funkyval keverve.
A Nagyszínpad programját az örökké mosolygó, számtalan popslágerért felelős Jamie Winchester folytatta, utána pedig az utóbbi évek leglátványosabb karrierjét befutott Kaukazus táncoltatta meg a nagyszámú tini rajongót, stílszerűen a Tartós béke című számmal zárva rövid fellépésüket. Előttem az utódom: a jelenleg Prieger Fanni énekesnővel, Prieger Zsolt lányával működő, dicső múlttal büszkélkedő Anima Sound System kemény elektronikájával és kiváló megszólalásával vonzotta a színpad elé az esőfelhőktől megijedő közönséget.
A hazai rockszcéna legfrissebb üdvöskéje, a legkülönbözőbb formációkban már eleget bizonyított tagokból verbuvált Turbo tökölés nélkül vágott bele kíméletlen produkciójába: hard-rock és melodikus elemekkel, ugyanakkor jó adag pszichedeliával egyaránt kevert zenéjüknek és kiváló színpadi jelenlétüknek köszönhetően külföldön simán sztárzenekari státuszba emelkednének könnyedén. Ugyanez elmondható a Subscribe-ról is, az Európát már szinte szó szerint végigvágtázó zenekar gyakorlatilag mindenféle stílusból merít zenéjébe, precíz és változatos témáival két szám is elegendő volt, hogy a Nagyszínpad közönségét lenyűgözze - még ha a ritmus nem is mindenki számára volt könnyedén követhető.
|
Nulladik nap - Petró Adri képei |
A
30Y meglepő, ugyanakkor rendkívül szimpatikus felkonferálással nyitotta koncertjét: a Zene A Rasszizmus Ellen rendezvény felkérését nem szeretnék önreklámnak felhasználni, így saját számok helyett például egy
Kex-feldolgozást hallhatott a közönség. Na jó, zárásként azért belefért a nagy elődöknek fejet hajtó
Respekt. Az egyik leghíresebb hazai skazenekar, a
Pannonia Allstars Ska Orchestra különleges vendéggel érkezett a színpadra, a gyönyörű és rendkívül tehetséges
Harcsa Veronika személyében a legígéretesebb női előadónk kísérte a zenekart egy szám erejéig. A PASO az ezt követő tíz percben pedig egyik pillanatról a másikra pörgette fel a közönséget, pattogós skaslágereiktől még a szögecses bakancsos rokker is táncra perdült.
A PASO magyar konyhát istenítő, záró skafutama (
Hungarian Dish) után rövid technikai szünet következett, mely alatt a Nagyszínpad előtt összegyűlt tömeg többek között a Franz Ferdinand, az Eskorzo, az Art Brut, a Kyoto Jazz Massive, a Karamelo Santo és a Dub Pistols rasszizmus ellen intézett videóüzeneteit dolgozhatta fel a
Quimby ZARÉ-s koncertje előtt.
Kiss Tibiék első körben
Szalóki Ágival kiegészülve táncoltatták meg a Nagyszínpad közönségét egy József Attila-feldolgozással. Szalóki Ági távozása után az
Ajjajajra és a Quimby-rajongók szívébe égetett
Sehol se talállakra mozdulhatott meg a rasszismust elutasító szigetes tábor, amely a
Bikini bő hatpercesre nyújtott
Közeli helyekenjét és Petőfi Sándor
Részegség a hazáért címú versét szavalta el Németh Alajosékkal a folytatásban. A Bikinit Kőbánya Fonogram-díjas blues nagykövetének előadása követte a Nagyszínpadon.
Deák Bill Gyula és gyermekei a
Rossz vér és a
Hatvan csapás albumokról szedett két-két számmal intéztek támadást a kirekesztés ellen a magyar rock-, és bluestörténelem nemrég kihunyt csillagaira (Orszáczky Jackie, Cseh Tamás, Dixi, Barta Tamás, Radics Béla) emlékezve.
A Deák Bill Blues Bandet Nagyszínpadon váltó
Balázs Fecó A kőfalak leomlanak című örökzöld szerzeményét egy fekete vendégzenésszel kiegészülve adta elő a közönségnek, amely a
Lakatos Krisztián hangjával felfrissített
Hazafelé című számtól hatódott meg a legjobban a Terecskei Rita vezette
Zanzibar tízperces koncertje előtt. A
Nem vagyok tökéletes felütéssel nulladik napi programjához hozzálátó ceglédi rockbanda két szám erejéig a tegnapi nap hőseit is vendégül látta koncertjén; a tankcsapdás Lukács László akusztikus gitárral és az
Örökké tarttal tért vissza egy rövid időre a Nagyszínpadra.
Novák Péter, aki az egész napos koncertsorozat alatt az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának harminc pontját is felolvasta a Sziget-lakóknak hét óra magasságában a
Beatricének adta át a mikrofont. Nagy Feró együttese három vendégzenésszel,
Agócs Gergő felvidéki népdalénekessel,
Balogh Márton kun kapitánnyal és
Bakos Márton délvidéki húrbetyárral vonult be a Nagyszínpadra, hogy egy rövid népzenei expót követően, minden rasszizmust elutasítva értékelje át az egész huszadik századot (XX. század).
A Beatrice a
Boldog szép napokra emlékezve búcsúzott el egy rövid időre a Sziget-lakóktól a holnapi MTV Headbangers Ball-Rock Aréna-beli koncert előtt. Ezt követően a Korlátolt Felelősségű Társaság szerepköréből a rasszizmus elleni harc idejére kilépő
KFT zenekar vette birtokba a Nagyszínpadot. Laár Andrásék Hamvas Béla-aforizmákkal és az új KFT-lemezről (
A bábu visszavág) előadott
Fénygolyók című számmal álltak ki az emberi jogokért.
|
Nulladik nap - M képei |
A sokak által egyik legjobban várt fellépő kétségkívül a
Kispál és a Borz volt a Sziget nulladik napján is. Lovasi és társulata pedig legkedvesebb vendégénekesnőjükkel, az ex-animás
Németh Jucival kezdték négyszámos programjukat.
A közösen előadott
De szeretnék után hirtelen
Kiscsillaggá változott a felállás, a
Van-e szándék után meg már egy friss Kispál-szerzemény, az
Alkohol következett, befejezésként pedig az utóbbi tíz év egyik legismertebb hazai slágere, a
Ha az életben zárta a koncertet - nem mellékesen Lovasi látványos dalszöveg-bakijával megdobva. A folytatásban
Geszti Péter és
Novák Péter bohóc-feliratos pólóban, tangóharmonikán és hegedűn kísért, a fenntartható fejlődésről szóló kupléja egy újabb duettet vezetett fel:
Rúzsa Magdi és
Presser Gábor rövid hangtechnikai zavarokkal induló kettőse után pedig a két éve hatalmas sikerrel fellépő
LGT tért vissza a Sziget Nagyszínpadára a Zene A Rasszizmus Ellen programjainak keretén belül.
Ajánljuk! A Sziget Fesztivál -1 napja képekben
A kezdő Neked írom a dalt után Deák Bill Gyula és Charlie vendégeskedett egy szám erejéig, majd a Novák Péterrel előadott Ringasd el magad nagy ovációt kiváltó közönségénekeltetése után a zenekar barátai is elfoglalták helyüket a színpadon. A szigetesekkel közösen előadott Miénk itt a térhez csatlakozott többek között Jamie Winchester, Rúzsa Magdi, Falusi Mariann, vagy például a Kaukázus-frontember Kardos-Horváth János.
A Nagyszínpad utolsó hazai blokkját Charlie nyitotta a már jól ismert slágereivel, az őt követő Bródy János fellépése végén pedig újra kibővült a színpad: a kivetítőn felirattal kísért Mindannyian együtt vagyunk fináléjában közreműködött Charlie és a korábban már fellépő Somló Tamás is. A Nagyszínpad zárásaként este tíztől a kízárólagosan erre az estére különleges programmal készülő, brit zenészekből összeállt Love Music Hate Racism Allstars Special lépett színpadra.
Részletes Sziget program!
- sziget .hu -
[2009.08.12.]