Egy bohém rapszódiája a Margitszigeten - mi már láttuk, nézd meg te is a képeket
Csaknem 20 éve már, 1991. november 24-én meghalt egy férfi Aids-ben. Egy férfi, akit művésznevén, Freddie Mercury-ként ismert meg a világ. Az indiai származású fiú álma az volt, hogy zenész legyen, dalait pedig mindenki ismerje majd…
Most, 2009-ben jogutódai, halála után kis híján két évtizeddel végre engedélyezték a Queen nóták idegen nyelvre, mégpedig magyarra fordítását, kizárólag Miklós Tibornak. Így jöhetett létre a ma a Margitszigeti szabadtéren bemutatott Mercury emlékkoncert, az Egy bohém rapszódiája. Az előadás sajtóbemutatóját Freddie egyik legjobb barátja, s egyben szakácsa díszvendégként nézte meg.
Ha augusztus 14-15-én kiülünk a Margitszigeti Szabadtéri Színpad bármely sorába, időutazásban lesz részünk. Lepereg előttünk közel 40 év, a Queen frontemberének és nagysikerű együttesének élete, híres magyar musical színészek, énekesek, és táncosok segédletével. Serbán Attila, Szomor György, Varga Miklós, Zentai András, s néhány volt megasztáros, Tóth Vera, és Puskás Peti is színpadra lépnek egy-egy neves Queen-számmal.
Mindannyian karakterek Mercury életéből. Édesanya, barátnő, a Queen gitárosa, jóbarát, a szakács, és ismerősök kerülnek sorra színre, és adják hozzá mondanivalójukat, hogy teljes legyen az életrajz. „Köretként” a Queen leghíresebb és legszebb dalai hangzanak fel magyarul. És valószínűleg nem véletlen, hogy ez az a fordítás, amit a jogutódok engedélyeztek végül. Pörgős szövegek, tulajdonképpen átirat. Így mostmár mindenki teljes mértékben értheti, hogy miről is szólnak ezek a dallamok.
A háttérben pedig, a szó szoros értelmében pereg a 40 év, a fotók, videók, régi felvételek a Queen-ről, a nyolcvanas, kilencvenes évekből, s a magyarországi koncert, a Tavaszi széllel…
Az évek siklanak tovább, zenekari események, felkérés az barcelonai olimpia megnyitójára, magánéleti problémák, és azok az átkozott bulvár újságok… s már az utolsó lemez készül…
Majd, ahogy maga Freddie is mondta, mindennek vége van egyszer. A sztoriknak, a daloknak, a táncnak. Ott állunk a gyászszertartáson, Freddie bekeretezett képe előtt. Elvis után ismét búcsú egy királytól, a Queen királyától, aki nem kisebb örökséget hagyott ránk, a közönségre, mint a dalait, amiket végül tényleg az egész világ megismert. A We Will Rock You-tól, a Bohemian Rhapsody-ig…
Majd visszacsöppenve a jelenbe, Mercury lassan 20 éve halott, s képtelenség, hogy az előbb a vetítővászonról tényleg rám kacsintott volna. Csak a gyertyák árnyéka játszott, meg a fantáziám. Mindegy is.
Előadások: 2009. augusztus 14.- 15. Margitszigeti Szabadtéri Színpad
A darabban szerepló Varga Miklós "Nagy örömmel mondtam igent" a felkérésre. Lapunknak adott interjúban több érdekességet mesélt a produkcióról.
Íme az igazság! Serbán Attila nem utánozza Freddie Mercuryt
-Rocket Queen-
[2009.08.15.]