Sok triphop és egy kis acidhouse a Sziget harmadik napján
A csütörtöki napon egy laza triphop napot tartottam: Esclin Syndo, Beat Dis, Tricky, és még egy igazi kultikus csapatot is sikerült megnézni: 808 State a Party Arénában.
Éppen sikerült odaérni Esclin Syndora. Eddig sajnos nem kaptam el őket élőben, most pedig mindent hátrahagyva siettünk ki, hogy elérjük a WAN2 sátras koncertjüket. Egy negyed órás késés azért összejött (a Szigetre bevezető hídon álldogáltunk vagy 20 percet) és így a max. 45 perces koncertből már csak fél órát kaptam el. A délután 5-ös idősáv velejárója, hogy a hatalmas sátorban alig lézeng néhány ember. Azok viszont tudták mire jönnek.
A délután további részére nem volt ötletünk, úgyhogy elsétáltunk a Világzenei Nagyszínpadhoz meghallgatni Palya Beát, ami tökéletes időtöltésnek bizonyult a korai rave kultúra egyik legjelentősebb és talán kicsit méltatlanul elfelejtett csapata, a 808 State live-ja előtt.
Mondhatunk sok rosszat a Szigetet ellepő külföldiekre, de az a javukra legyen mondva, hogy legalább nem tarhálnak. Sőt! Egy kissé részeg holland srác odajött hozzám, megállt, méregetett, aztán elővett egy doboz cigit és megkérdezte, hogy kérek-e.... Ilyen se történt még velem a Szigeten, pedig jó régóta kijárok ide. Nem kellett a cigi, de ha már ennyire szívesen kínálják, elfogadtam és visszahívtam a srácot egy vodka-gyömbérre. Örült neki.
808 State
Az elektronikus tánczene egyik kevésbé ismert, ám annál fontosabb formációja a manchesteri 808 State, amely '80-as évek végén jelentette meg az acid-house történetének két fontos lemezét, a Newbuild és a Ninety című anyagokat.
Annak ellenére, hogy több mint 20 éve aktív a formáció, inkább a '80-as évek végén és a '90-es évek elején élte fénykorát, ekkor dolgoztak együtt például Björkkel és készítettek egy rakás remixet olyan előadóknak, mint David Bowie, a Soundgarden, Art of Noise vagy a UB40. Összesen 9 stúdiólemezük jelent meg, az ezredforduló után csupán egy albumot készítettek (Outpost Transmission - 2003).
A Roland egyik kultikus dobgépjéről elnevezett alakulat az évek során az acidból, house-ból és az ambientből kiindulva jutott az összetettebb, kaotikusabb elektronikus hangzásig, lemezeiken számos közreműködővel dolgoztak együtt (Lamb, Bernard Sumner a New Orderből vagy James Dean Bradfield a Manic Street Peechers-ből). Vitathatatlan úttörő szerepük ellenére sosem értek el igazán nagy népszerűséget, mint pl. a New Order vagy az Orbital.
A Party Arénában még életemben nem voltam, de mivel a jobb kihasználtság miatt már fél nyolckor beindul a nagyüzem a hatalmas sátorban olyan nevekkel, mint a 808 State, a Crystal Method és a Coldcut, nincs mese, be kell nézni oda időnként.
Belépéskor a színpad mögötti kivetítő tudatta, hogy a 808 State csak fél óra múlva kezdődik, a srácok hagytak időt még 1 sörre. Az emberek szépen szállingóznak befelé és 8 órakkor már egy kisebb tömeg álldogált és várt a pattogó 808-asokra és a sikító 303-asokra.
A színpad két szélén szintetizátorok (Moog, Nord Lead), laptopok, hátul még egy DJ-pult kongákkal és egy egész dobszerkó (a Party Arénában talán szokotlan látvány), középen pedig egy basszusgitáros. Hát nem az a színpadkép, amire számítottam. Két öreg teknós a két szélén tekergette a kütyüket, a kongás srác néha előlépett MC-zni, a dobos és a basszer pedig gép módjára játszottak rá az alapokra. Kevés acid és house, viszont annál több drumandbass és elektro. Nem volt szinte egyáltalán olyan érzésem, hogy egy '90-es évek eleji rave-buliba csöppentem volna... Persze ettől még lehetett élvezni az live-ot, az "öregek" azért rendesen megtáncoltatták a népet.
A 808-asok live-ja után átvágtunk a Szigeten az Open-Civil Színpadhoz megnézni a Beat Dist, de gyorsan ráuntunk és inkább a közelgő Tricky fellépésre melegítettünk. 11-kor a WAN2 sátor nemhogy nem volt még tele kezdéskor, de még a felét sem töltötte meg a tömeg. Elöl viszont egy tűt sem lehetett volna leejteni, olyan sokan és szorosan álltak.
Tricky egy, a Sweet Dreams hangmintára épülő intróra jött be és a szám alatt a közönségnek háttal elszívott egy méretes spanglit, majd vizet locsolt a fejére, elkezdett vetkőzni, a második szám végre meg már csak azt vettem észre, hogy mászik át a fotósokon és beveti magát a közönség közé (illetve fölé). Ekkor fordultam hátra és életem egyik legbizarabb pillanatát éltem át, mikor mellett megpillantottam Horn "azt mondják menjetek a p**ba" Gábort, aki ott álldogált a fotósárokban. Tricky-n. Mi jöhet még? Kiszel Tünde Prodigy-n?
Végezetül megnéztük a La Fura dels Baus utcaszínházát, ami valami eszméletlen látványos, mindenkinek ajánlom. A dombhoz kell menni, este 11 után kezdődik.
Ajánljuk! A Sziget második napja képekben
-M-
[2009.08.14.]