Sziget: a harmadik napon is sok minden történt - képes beszámoló
Második világháborús gránát, áradó Duna, előrejelzett zuhé, techno-délután, gipsy-punk, Pink, olasz dancehall, francia elektropop, és jamaikai ska. Mindez a Sziget 3. napján.
Már a bejutás után izgalmak vártak ránk, hiszen nem más, mint a V. kerület polgármestere, Rogán Antal kávézott mellettünk a barátnőjével és Beagle-kutyájával. De azért ez nem kötött le minket annyira, tudjuk-tudjuk, a politikus is ember, ő is szórakozik néha. A rövid közjáték után irány a Nagyszínpad, hiszen Laurent Garnier nemsokára kezd.
Technót a Nagyszínpadra!A gipsy-punk nagyágyúi, a Gogol Bordello kezdte meg a pénteki nap programját a Nagyszínpadon. Sajnos erre éppen nem értünk oda, de a színpad mögött még elcsíptük a csapat frontemberét/alapítóját, az ukrán muzsikás csávót. Éppen az újságírói kérdésekre válaszolt (elég tömören, egyszerűen). Nem egy hétköznapi figura, az biztos.
A harmadik nap csemegéjének Laurent Garnier Nagyszínpados produkciója ígérkezett: techno délután, zenekari kísérettel (na jó, túlzás lenne zenekari kíséretről beszélni: a francia techno-isten mellett még egy piciny fúvós-szekció és egy billentyűs tevékenykedett).
Laurent Garnier egyébként rendkívül szimpatikus emberkének látszott. Kommunikált is a közönséggel, elmondta, hogy nem volt túl jó napjuk eddig (alig értek ide, otthon maradt egy bőrönd, eltört egy hangszer...). "Nem baj, improvizálunk valamit" - zárta le a témát a mester.
Legnagyobb örömömre a kedvencemet is eljátszotta (Crispy Bacon) és ráadásul rendesen belenyúlva, néhol széttekergetve, úgy, ahogy azt kell. Nagyon jól is szólt az egész és egy csomó ember táncolt délutáni technóra. Meglepetés-koncert volt ez a javából. Majdnem csak volt olyan szintű, mint az előző este a Chemical. Persze nem voltak lézer-ágyúk, meg hatlamas kivetítő, csak pár emberke, aki nagyszerű zenét improvizál. Jól kezdődött a nap.
Laurent Garnier után Pink következett (az emberek gyorsan le is cserélődtek a Nagyszínpad előtt). Pár fénykép és az első pár szám után már indulni is kellett, hiszen a Pinkkel egyidőben kezdődött a Skatalites fellépése a Világzenei Nagyszínpadon. Azt pedig nem voltam hajlandó kihagyni...
"... mert a Duna jön"A Világzenei Nagyszínpad előtti tér -természetesen- teljesen teli volt. Hatalmas tömeg ropta a táncot a jamaikai öregek ska muzsikájára. Teljesen megérte átjönni, nagyon jó hangulatú koncert zajlott a Sziget észeki felében. A Világzenei nagyszínpad koncertről-koncertre rengeteg embert vonz. Lehet, hogy találni kellene neki egy nagyobb terület, lényegében kinőtte magát.
A koncert végén a szervezők bejelntették, hogy a Duna vízszintje gyorsan megemelkedett és veszélyezteti (vagyis egyszerűen elviszi magával) a parton felállított sátrakat.
Ha már a Dunánál tartunk: egy fürdőző talált a vízben egy 2. világháborús aknát (gránátot?, bombát? - mindegy valamit, ami régi és akár robbanhat is). A hírek szerint azonban ez nem jelent veszélyt a rendezvényen résztvevőkre nézve.
Őrült olaszokA Skatalites után irány a Wan2 színpad, ahol az olaszok tartanak bemutatót a reggae-ska-dancehall vonalból. Színpadon a Sud Sound System, a tánctéren meg az őrült honfitársaik. Hatalmas karlengetős, pogózós, ugrálós valamivé alakult a koncert. Hátrébb is kellett húzódni, mert féltem, hogy lezúznak az örjöngő olasz raszták. Nem voltak sokan, de akik ott voltak, azok nem annyira nézelődni jöttek (a tömeg a Wan2-hoz akkor érkezik meg, miután vége a Nagyszínpad műsorának). Nem is kellett sokat várni erre a pillanatra: a francia Cassius fellépésén már teljesen tömve volt a helyszín.
"Olyan, mint a Neo, csak francia"Egészen pontosan inkább a Neo olyan, mint a Cassius. Mindketten elektropopban utaznak, de a Cassius már régebb óta rajta van a stíluson. Picit várattak magukra, majd kis késéssel elkezdődött a buli. Az olaszok eltűntek, helyettük a franciák töltötték meg a termet. Az a baj ezekben a 23-kor kezdődő koncertekben, hogy olyan nagy a tömeg, hogy szinte lehetelen a tömegben menni, táncolni, cigizni, inni, levegőt venni... stb.
Ha már minden évben egyre több embert préselnek be a Szigetre, akkor nem ártana a helyszíneket is bővíteni! Az úgy nem megy, hogy idén a 400ezer embert kb ugyanannyi négyzetméter színpad várja. Persze a Nagyszínpadot elforgatták 7 fokkal. Szuper, de a Wan2 és a Világzenei színpad akár kétszer ekkora is lehetne (persze ez jópár helyszínre igaz). Pénteken 58 ezren voltak.
A Neót már nem vártuk meg, az elektropopból ennyi elég volt egy estére. Jó döntésnek bizonyult a Sziget elhagyása, hiszen amint kitettük a lábunkat a Hajógyári szigetről, máris leszakadt az ég (a hírek szerint hatalmas parát és sarat előídézve a fesztiválon). Tegnap sikerült nem megázni.
-nagymester-
[2007.08.11.]