Mecsek Táncegyüttes
A Mecsek Táncegyüttes 1955 februárjában, Pécs város néptáncegyütteseként alakult meg, Simon Antal Erkel-díjas koreográfus vezetésével. A kárpát-medencei magyarság hagyományos kultúrájának megőrzésére és színpadi bemutatására szövetkezett társulat azóta több jelentős megújulási folyamaton ment keresztül, követve a hazai néptáncművészeti irányzatok alakulását.
A kezdeti időkben Simon folklórból táplálkozó tematikus műveivel és táncjátékaival tett szert jelentős szakmai elismerésekre és országos hírnévre a Mecsek. A hetvenes évek közepétől Bodai József művészeti vezető irányításával bontakozott ki az együttesnél a táncházmozgalommal megjelenő új, erőteljesen folklorista szemléletű előadásmód. A színpadias megoldásokkal szemben ekkortól előtérbe került a néptánc formakincsének eredetiségre törekvő újrafogalmazása. A „tiszta forrás” igényes megjelenítését további fesztiválsikerek követték.
A kilencvenes évektől – Molnár János művészeti vezetésével – a tánchagyomány még mélyebb megismerése, ugyanakkor a színházi-táncszínházi eszköztár lehetőségeinek kihasználása jellemzi. Autentikus műsorszámai színpadra állításánál az együttes előszeretettel merít a szokáshagyományból, de Bognár József pécsi koreográfus révén a folklórelemekre épülő táncszínházi darabok is hozzájárultak a közelmúlt sikereihez és szakmai elismeréseihez. A korábbi évtizedek értékeit egyesítő művészeti arculat kialakítása mellett az elmúlt csaknem húsz esztendőben új alapokra helyeződött a táncosképzés is, amely 2003-ban a művészeti iskolai rendszerben nyerte el kiforrott formáját.
[2010.02.09.]