Pécsi Egyetemi Napok
A Pécsi Egyetemi Napok története a kilencvenes évek elején kezdődött, amikor első alkalommal került megrendezésre a fesztivál az akkori Janus Pannonius Tudományegyetemen. A PEN fő célja azóta is változatlan: összehozni (az akkor még jóval kisebb, de már így is sokkaros) egyetem hallgatóit legalább néhány nap erejéig. Ennek egyik legfőbb eszköze, a diákrektor választás már kezdetektől fogva a PEN szerves részét képezte.
2000-ben az integráció révén létrejött az ország legnagyobb egyeteme, a Pécsi Tudományegyetem, ami a PEN-re is hatással volt: egyrészt bővült a potenciális közönség köre, másrészt viszont a megaegyetemen jóval nehezebb volt megteremteni azt a családias, közösségi érzést, ami a korábbi PEN-ek sajátja volt. Ennek hatására a fesztivál is gyengélkedett: bár 2002-ben és 2004-ben is megrendezésre került, nem vert fel túl nagy port, és 2004-ben a korábban érdektelenségbe fulladt diákrektor választás is elmaradt.
A PEN új időszámítása 2006-ban (pontosabban a szervezés megkezdésekor, 2005 végén) kezdődött, amikor egyrészt a szervezők felélesztették a diákrektor-választás hagyományát, másrészt a korábbi évek sokszor „lakossági” jellegű zenei kínálatától az igényesebb, alternatívabb jellegű könnyűzenei program összeállítására került a hangsúly. Ekkor kapott a fesztivál új helyszínt a hamar emblematikus pécsi koncerthelyszínné váló Zsolnay-gyár személyében, és szintén 2006-ban kezdődött meg a Pécs2010 és a Pécsi Egyetemi Napok együttműködése, amely eredményeképpen mára a PEN a Pécs2010 programsorozatának kiemelt részévé vált.
2008-ra a PEN egyértelműen a Dél-Dunántúl legnagyobb ifjúsági fesztiváljává vált, és egyben a Dunántúl legnagyobb egyetemi rendezvényévé: a magyar könnyűzene élvonala mellett 4 külföldi zenekar lépett fel, a Széchenyi téren tartott megnyitót több mint félezer egyetemista varázsolta karnevállá, a Zsolnayban pedig naponta háromezren fordultak meg. A növekedés problémákkal is járt: a Zsolnay-gyár nem tudta kiszolgálni az összes látogatót, így sokan sajnos kint rekedtek.
Pécsi Egyetmi Napok 2008
- beszámolók
- galériák
- programok
2009-ben a PEN újabb, nagyobb helyszínre kerül a Pécsi Bőrgyárban, a színpadok száma kettőről háromra nő, nyolc külföldi fellépőt tiszteli meg Pécset, köztük a Transglobal Underground és a Firewater, emellett pedig rekordszámú, nyolc diákrektorcsapat forgatja fel Pécset. A fesztivál ráadásul teljesen összművészetivé vált, miután a könnyűzenei programot színházi előadások, irodalmi estek, filmvetítések, képzőművészeti kiállítások színesítik. Idénre érett be a 2008-ban útjának indított egyetemi könnyűzenei tehetségkutatónk, amelyen 65 zenekar mérette meg magát.
Pécsi Egyetemi Napok 2009
- beszámolók
- galériák
- programok
A korábbi évek hagyományainak megfelelően 2010-ben is több népszerű külföldi előadó teszi tiszteletét a Pécsi Egyetemi Napok színpadjait. Ezek közül kiemelkedik a Depeche Mode-dal kollaboráló Client, az instrumentális hiphop vezéregyénisége, DJ Krush, a korábban a Sziget nagyszínpadán is nagy sikert arató Tito & Tarantula és a ska egyik legendájának számító The Toasters.
A fesztivál három élőzenés színpadja közül a legnagyobb ad helyet a populárisabb produkcióknak; az A38-on izgalmas, „undergroundabb” jellegű zenekarok viszik a prímet, míg a Pécs2010 Színpad Pécs kiemelkedő gazdagságú könnyűzenei életének bemutatására vállalkozik. A három élőzenés színpad mellett új helyszínként mutatkozik be az idei PEN-en a Red Bull Partycsarnok, ahol népszerű DJ-k elégítik ki a diszkózenére éhes penelők igényeit.
Természetesen 2010-ben sem maradhat ki PEN Tehetségkutató, ahova ettől az évtől már DJ-k, MC-k és beatboxosok is jelentkezhetnek.
Pécsi Egyetemi Napok 2010
- programok
[2009.04.10.]