Ez volt a sláger egykor 47. - 1983-ben milliók hallgatták a dalt
Azon kiváló zenészeinknek, szerzőinknek köszönhetően, akik a magyar poptörténelem nagykönyvét vastag és színes betűkkel írják, már tudjuk, hogy a bikini nemcsak egy ruhadarab, a metró nem csak a föld alatt jár, az omega több, mint az utolsó betű… És nem utolsó sorban az első emelet sem csak egy lakószint a házban.
Ma róluk lesz szó, arról a csapatról, amely a 80-as évek elején még csak egy tinizenekar volt, majd az általuk képviselt stílusban olyan magaslatokra jutottak, mint hazánkban senki. Ma pedig már apukák és anyukák bomlanak értük, amikor gyermekeikkel együtt mennek el koncertjeikre: Első Emelet.
A zenekart 1982-ben a csillaghegyi strandon alakította a Solarisból átigazolt Kisszabó Gábor, Bogdán Csaba, Rausch Feri, Tereh Öcsi, akik felkérték a szintén instrumentális zenét játszó Lobogó együttes billentyűsét Berkes Gábort, hogy csatlakozzon hozzájuk. Néhány nappal később egészült ki a zenekar Cser Gyurival, az énekessel. 1983 tavaszán a doboknál a szintén Solaris-os Tóth Vili váltotta Rausch Ferit, akit behívtak katonának.
A zenekar főleg egyetemi klubokban koncertezett, majd ’83 nyarán jött az első igazi megmérettetés: a Hungária előzenekaraként turnéztak. Az első kislemez is ebben az évben jelent meg (rajta az „Amerika” és a „Noteszember” című dalok). Fokozódó feszültség miatt az énekes kivált, helyére került a szenzációs hangú „Kiki”. A klasszikus felállás pedig akkor alakult ki, amikor Michel vette át Tóth Vili helyét a dobok mögött.
A pályafutás innen kezdve meredeken ívelt felfelé: a ’84-es Popmeccs Gálán Az év ígérete-díjat kapták, majd lemezszerződést. A bemutatkozó album (gigaslágerei: „Dadogós break”, „Nézelődünk”) dupla teltházas koncertet és aranylemezt hozott a csapatnak. Szerepeltek Dire Straits videoklipben, vagy a Linda sorozat egy részében is. ’92-es, kisebb-nagyobb tagcserékkel, távozásokkal-visszatérésekkel tarkított „korszak-lezásárukig” ontották az aranylemezeket, jobbnál jobb slágerekkel: „A film forog tovább”, „Madame Pompadour”, „Angyali vallomás”, „Csakazértis szerelem”, „Drakula táncol”, csak hogy a legnagyobbakat említsük. 1997-es visszatérésük teltházas Budapest Sportcsarnokbeli koncerttel indult, a zenekar pedig azóta is kényezteti rajongóit számos megjelenéssel.
Ma idézzük fel egyik legenergikusabb klasszikusukat, amelynek szövegét a csapat szerzője, a méltán híres Geszti Péter írta. „Állj, vagy lövök!”. A dal meghallgatható a 4-es BanDJ Minimix-en is.
nekem sose jött be, az akkori tiniket támadta meg az együttes .Szerintem nagyon gyenge sablonokból kreálták a dalaikat. De az akkori időkben "az őszinte kemény rocktó" elforduló tinik majszolták az akkori nyugati zenei trendre hajazó csapatot. Na meg a hatalomnak is jobban tetszettek mint a fekete bárányok és közönsége.
Kedves Cikkíró!
Két hiba is van a cikkben.
1. Milvel a Hungária együttes sajnos 1983-ban feloszlott, így nem lehetett az Első Emelet az előzenekara. Eredetileg valóban úgy volt tervezve, de így '83 nyarán a R-GO előtt játszott a zenekar. (Megtalálható ez az infó pl. a www.elsoemelet.hu oldalon is)
2. Az Állj vagy lövök c. dal 1986-os. Tehát sajnos '83-ban még nem lehetett sláger, mint ahogy a cikk címében szerepel. Az illusztrációként használt Best of dvd hátlapján egyébként ott van a dátum, mivel kronológiai sorrendben vannak a dvd-n a klipek.
Ennyit szerettem volna hozzáfűzni a fenti cikkhez.
Hajni