"Szabadon engedtük, ami jött..." - Fókatelep interjú
A Korai Öröm zenekar tagjaiból alakult, majd egy énekesnővel kibővült Fókatelep az ambientet a világzenével és még sok egyéb stílussal keveri. Nagyon jól sikerült a tavasz óta kapható bemutatkozó lemezük, nemsokára pedig Dániában fognak turnézni és már egy újabb album anyaga is készülődik! A zenekarnak feltett kérdésekre Szalay Péter gitáros válaszolt.
- A zenekari biográfia szerint a Korai Öröm tagjaiként összeültetek zenélgetni, így alakult meg a Fókatelep. Miért alakítottatok az anyazenekar mellett egy új formációt és hogy jött a képbe Oláh Annamária énekesnő?
- Annamarit az egyik zenekartag barátnőjeként ismertük meg, s mivel kiderült, hogy énekesnőnek készül, és zenekart szeretne, így kipróbáltuk egymást. Az eredmény pedig kölcsönös megelégedéssel töltött el minket, így szép lassan elkezdtük építgetni a produkciót…
- Sokáig fenn volt a honlapotokon egy négyszámos demó, amiben volt ugyan egy jó adag népzenei hatás, de erősen ambientes volt, a bemutatkozó lemezeteken viszont jóval több a folk és a rock. Hogy ment végbe ez a változás?
- Egyszerűen csak szabadon engedtük, ami jött belőlünk. Nem határoztuk meg szigorúan, hogy ambient, rock vagy folk zenekar legyünk, nem is ez a lényeg. Azt gondolom, egy zenekar akármennyi, akármilyen típusú stíluselemet ötvözhet a zenéjében, a végeredmény úgyis a tagok ízlésétől, sajátos játékstílusától függően alakul.
- Hogy fogadta a közönség a zenéteket eleinte és milyenek a mostani koncertjeitek? Mennyire áll ambientesekből és mennyire világzene-kedvelőkből a hallgatóság?
- Szerencsés a fogadtatás, úgy tűnik sikerült eltalálni a megfelelő arányokat. Így aztán a közönség egyaránt lelkes a szigeten az ambient sátorban,vagy a szolnoki világzenei fesztiválon, és ez jó érzéssel tölt el bennünket.
- Ha jól tudom, volt már külföldi fellépésetek, a honlapotokon pedig olvasható, hogy ősszel Dániában kezdtek turnézni. Hogy sikerült a dán szervezők figyelmét felkelteni?
- A szerencse hozott össze minket. A myspacen találtak ránk, és annyira megtetszettünk nekik, hogy meghívtak minket néhány közös koncertre a dán Trusted Enemy zenekarral. A meghívást persze igyekszünk majd viszonozni.
- Nyúltatok ismert magyar népdalokhoz (Indulj el), vannak közel-keleti hatású számok (Yallah, Yallah), sanzon-átirat (Mon Amie La Rose), mind más és mégis mindben megvan az a bizonyos „fóka sound”. Hogy születik meg nálatok egy dal?
- Voltak ötletek, amiket az Annamari hozott (Kerek a szőlő, Szállj el, Madárka), voltak, amiket én, vagy az Emil (Indulj el, Nemzeti vágta, U stankini, Yallah yallah, Hej,búra,búra), és voltak, amik a próbákon, spontán zenélgetés közben alakultak ki (Mon ami, Szomorú vasárnap). Volt, hogy a feldolgozandó dalhoz írtunk zenét, és volt, hogy a zenéhez kerített az énekesnő hozzáillő szöveget. A számok véglegesre formálása, a komponálás azonban minden esetben közös munka volt.
- Nagyon tetszik a lemezben, ahogy fel van építve. Emelkedik, csillapodik, újra beindul, majd végleg lenyugszik, én legalábbis így érzem. Mi alapján válogattátok össze, hogy mely dalok kerüljenek fel a lemezre?
- Örülünk, hogy így látod, mert az az igazság, hogy nem válogattunk. Egyszerűen csak rögzítettük az eddigi repertoárt. Annál többet molyoltunk a számsorrenddel, több verzió közül végül a legelső, stúdióban gyorsan kitalált változat „győzött”. Ebben mondjuk segítségünkre voltak a határidők is, ha több időnk marad az agyalásra, lehet, hogy másképp alakul az album „íve”.
- A Yallah, Yallah dalt Jimmy Page és Robert Plant Yallah c. dala inspirálta vagy egész máshonnan jött az ihlet, hogy legyen egy ilyen arabos szám is?
- Szerintem nincs értelme titkolni, hogy valószínűleg egyikünk sem ismeri az említett szerzeményt… Bár én pl. nagyon szeretem amúgy a Led Zeppelint. Az egyik, már régebb óta meglévő gitár riffre az Annamari improvizálta az énektémát, a többit pedig közösen kitaláltuk. Tehát nem volt ilyen szándék, hogy „legyen egy ilyen arabos szám is”, csak így szépen, magától megszületett.
- Nikola Parovot, aki a szóbanforgó dalhoz is nagyon sokat hozzátesz, hogy sikerült megnyerni a lemezhez?
- Billentyűsünk, Emil Billjarszki kérte fel a közreműködésre, mellesleg ők mindketten bolgár származásúak. Nem tudom, ez mennyire befolyásolta a döntését, mindenesetre nagyon kedves és kreatív volt a felvételek során. Nagyon hálásak vagyunk neki, és reméljük, lesz még alkalom az együttműködésre!
- Az elmúlt két évből melyik koncertre emlékeztek vissza legszívesebben?
- Hú…Azt hiszem, nem tudnék egyetlen egy koncertet kiemelni…hál' Istennek. Annyira meglepően jók a visszajelzések, hogy gyakorlatilag azt kell mondjam, mindegyikre.
- Magyarországon hol és mikor játszotok mostanában?
- Szept.5, 11, 13, 22 – Kobuci kert, Gödör, Székesfehérvár – Fezen fesztivál, Bp.- Könyvtár pinceklub.
- Mik a tervek a lemez megturnéztatása után?
- Fel szeretnénk venni a második albumunkat! Az első lemezen, ugye egy kivétellel (Szállj el) mások szövegeire ill. népdalokra szabtuk a saját zenénket. Az elmúlt időszakban viszont rengeteg új dalvázlat született, saját szöveggel! Szóval alig várjuk, hogy elkezdhessük…
- TZ -
[2009.09.06.]