2025. június 23. | hétfő | Zoltán nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 

Kiderítették a 300 éves titkot!

Orvosi képalkotó szkennerrel, CT-vel kereste az okot a Stradivari hegedűk különleges hangzására egy holland kutató és egy amerikai hegedűkészítő. A válasz szerintük a hangszerek fájának kivételesen egyenletes tömörségében rejlik.

Háromszáz éve találgatják zenészek és kutatók, hogy minek köszönhető a cremonai hangszerkészítő mesterek, elsősorban Antonio Stradivari és Giuseppe Guarneri del Gesú által készített hegedűk kivételes hangzása.

Berend Stoel, a Leideni Egyetem orvosi központjának kutatójával, Terry Borman arkansasi hegedűkészítővel összefogva komputeres tomográffal vizsgálta meg öt klasszikus cremonai és nyolc modern hegedű anyagát.

Az emphysema nevű tüdőelváltozásnál, a tüdő sűrűségének mérésére kidolgozott számítógépes programot módosították úgy, hogy alkalmas legyen a hegedűk fájának vizsgálatára anélkül, hogy bármilyen kár érné a több millió dollár (több száz millió forint) értékű hangszereket.

A klasszikus és a modern hegedűk anyagának átlagsűrűsége nem tért el jelentősen egymástól, ám azt találták, hogy az öreg hangszerek fájának erezete, tömörsége sokkal egyenletesebb. Mivel a fa sűrűségének változása hatással van a hangszerben keltett rezgésre, ezáltal a hangzás minőségére, a felfedezés megmagyarázhatja a cremonai hegedűk különlegességét.

A fa egyenletes tömörségét okozhatja az, hogy háromszáz éve kissé hűvösebb volt az éghajlat, lassabban nőttek a fák, melyek a hegedűk anyagául szolgáltak. De a nyersfa kezelési módja is eredményezhette ezt, vagy akár a fa öregedése az elmúlt évszázadok alatt - mondta Stoel, akinek tanulmánya szerdán jelent meg a PLoS ONE (Public Library of Science) nyílt hozzáférésű internetes tudományos folyóiratban.

Stradivari-hírek - olvass tovább
Megszólaltatták a világ legdrágább hegedűjét!
Csillagászati összegért kelt el egy Stradivarius hegedű
Stradivari a munkáiban él tovább

[2008.07.04.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
hitel ajánlat hangszer [2025.06.21.]
gazda szolgáltatás [2025.06.06.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Halott Pénz a házban, azaz a teltházas Parkban 
Május 24 -én a Budapest Parkban adott...

Sisi, Rudolf és egy belső szabadságharc tragédiája - katartikus Elisabeth musical koncertshow volt, az eredeti szereplőkkel
Kevés musical képes arra, hogy a néző lelkének legmélyebb rétegeit ilyen erővel érintse meg. Az Elisabeth koncertshow a Budapest Arénában - Janza Kata, Szabó P. Szilveszter, Dolhai Attila, Molnár Piroska és a teljes szereplőgárda lenyűgöző alakítása révén - egy olyan belső utazásra vitt, ahol a Halál, mint végső szabadság, Sisi aranykalitkába zárt élete, egy toxikus házasság fájdalma, az anyós uralma és a belső gyermek...

Magna Cum Laude  - A régi szigeten
Budapesten startolt el az Iron Maiden jubileumi turnéja
Megnéztük a Follow the Flow nyolcadik Budapest Park koncertjét
Hatvanas- hetvenes évek blues-rock-soul zenéje - The Cinelli Brothers koncerten jártunk
Harmincadik jubileumát ünnepelte a brit Arena zenekar az Analog Music Hallban
beszámolók még