Eljött az olcsó cd-k kora? - Első rész
De vajon kinek van igaza? Senkinek? Mindenkinek? Vagy csak egy vélemény lehet, ami mindent visz? Cikksorozatunkan felvázolunk minden lehetőséget, megkérdezve magyar előadókat, az utca emberét, sőt, magyar lemezkiadók vezetőit.
Ha megnézünk egy-egy régebbi filmet, vagy csak visszagondolunk a régi szép időkre találhatunk egy fontos tényezőt a zenével kapcsolatban, amely ma már teljesen idegennek hat, főleg a legújabb generációk számára. Izgalommal megvásárolt bakelitlemezek, 7 inches kislemezek, apu nagyszobai polca, ami tele van a nagyöregek igazi, gyári lemezeivel… Ha a kedves olvasó most belegondol ezekbe a dolgokba, nosztalgikus érzése támadhat arra az ötletre, hogy azt a zenét, amit éppen hallgat és lehet, hogy interneten vett meg, vagy ne adj isten egy torrent-oldalról töltötte le mp3 formátuban, egy lemezboltban szerezze be.
Hogy besétáljon a legközelebbi kereskedelmi egységbe, ahol még árulnak zenét, megkérdezze a valószínűleg rendkívül kedves és segítőkész eladót a kedvenc előadó legújabb kiadványáról, kezébe vegye azt egy műanyag, színes csomagolásban, és otthon széttépve a fóliát, a legújabb dalokat a borító lapozgatása közben hallgassa végig.
Pedig milyen jó érzés is ez, valami igazit a kezünkben tartani, és egy pici büszkeséget érezni, hogy mi bizony megadtuk azt a tiszteletet az előadónak, ami jár neki. Cserébe pedig hallgathatjuk művészetét, ami pedig talán elegendő boldogságot nyújt számunkra arra a néhány percre, hétre, egy jobb lemeznél pedig egy egész életre.
A Universal lemezkiadó éppen ezt az érzést szeretné visszaidézni a fogyasztók számára. Miután külföldön már jóideje elkezdte „Velocity” nevezetű programját, most a kisebb országokban is tesz egy próbát a zeneipar anyagi fellendítésére.
A kiadóóriás feltette azt a bűvös kérdést, hogy néhány éve miért is nem vásárolnak igazi cd-ket az emberek. A válasz természetesen kézenfekvő volt: mert letölteni olcsóbb. Sokszor egy-egy hivatalosan működtetett digitális zenével foglalkozó oldalról is, és persze mindig olcsóbb az illegális letöltés, ami mint azt mindenki tudja, teljesen, pofátlanul ingyenes.
A folyamat már rég elkezdődött és óriási változásokat hozott az annó oly virágzó zeneiparba; bezártak olyan legendás boltok, mint az oxford streeti Virgin, vagy megnövekedett a világkörüli turnék száma, ami nem is lenne baj, ha az nem függött volna össze a jegyárak meredek drágulásával.
Csodákat tesz az ötlet?
Elterjedtek a méregdrága limitált, deluxe, gyűjtői kiadványok, megszűntek a régen oly kedvelt kislemezek, befuccsolt a bakelit-ipar és bizony az igazán különleges, minőségi videoklipekre is egyre kevesebb és kevesebb pénz jut. A nagy sztárok, ha ma pénzt akarnak, már nem elég énekelniük vagy egy gitárt pengetniük. Parfümkiadás, divatfotók, borzalmas filmek, rossz szájízű reklámok. Azzal, hogy az emberek nem vettek igazi, hivatalos anyagokat, felforgatták a zenei életet.
De a Universal most változtat. Az amerikai 10 dolláros cd-k után jönnek a 2000 forintos cd-k. Borítóstul, tokostul, nyereségestül mostantól 2000 forintért vásárolhatunk külföldön lemezeket, hogy egymás mellé felsorakozva kellemes dekorációként is szolgáljanak a nagyszobai hifi mellett. Sokak szerint a kezdeményezés csodákat tehet, a reálisabbak szerint pedig ez már késői lépés. A pesszimisták szerint soha többé nem fog újra eljönni a lemezboltok korszaka, a rivális kiadók pedig elkezdtek ómenként tekinteni a Universálra.
De vajon kinek van igaza? Senkinek? Mindenkinek? Vagy csak egy vélemény lehet, ami mindent visz? Cikksorozatunkan felvázolunk minden lehetőséget, megkérdezve magyar előadókat, az utca emberét, sőt, magyar lemezkiadók vezetőit.
Hogy eljött-e az olcsó cd-k kora? Sorozatunkból kiderül!
Elsőként a MAHASZ első emberét kérdeztük - íme a véleménye.
Szerinted eljött az olcsó CD-k kora? Írd meg.
- Kanicsár -
[2010.05.14.]