Az Egyesült Államokban is rákattantak a magyar találmányra - videóval
Közel 300 harang az összetartozás jegyében - összefognak a hazai csengettyűsök, hangszerük elismertetéséért.
Közel 300 harang zengte egyszerre az Európai Unió Himnuszát az idén negyedik alkalommal megrendezett Országos Csengettyűs Találkozón, melynek hagyományosan a Fejér megyei Besnyő adott otthont szombaton. A 4. CsengőFest névre hallgató rendezvényen 11 csengettyűs együttes vett részt Miskolctól Murakeresztúrig.
A találkozón hagyományosan az összes csengettyűs előadásában szólaltatták meg a zenészek Beethoven Örömódáját összesen 269 kis harangon.
Az esemény érdekessége, hogy már nem csak a mintegy 15 éves múltú magyar fejlesztésű harangok zengték az összetartozás szimbólumának is nevezett dalt, hanem az Egyesült Államokból érkezett Concordia Egyetem (Kalifornia) csengettyűsei is segítették a rekordkísérletet. Sikeresen, hiszen az eddigi csúcsnál (166 csengettyű-2008-ban) mintegy száz haranggal több szólalt meg a rendezvény egyik fénypontjaként.
Egyébként a Sziront’Art Közhasznú Egyesület által 2007-ben életre hívott, és azóta hagyományos esemény a közönség számára nyitott koncertek mellett a csengettyűsök egyetlen szakmai fóruma, hiszen az együttesek évről-évre összegyűlnek, megvitatják tapasztalataikat és meghatározzák, hogy miként lehet elősegíteni ennek a hazai találmánynak a népszerűsítését.
Idén már komoly igény fogalmazódott meg egy módszertan kidolgozására, amely által hangszerként lehetne elismertetni a csengettyűket. Hiszen jelenleg hivatalosan ezek a kis harangok „ritmuskészség-fejlesztő eszközök”.
Miben rejlik a hangszer varázsa?
Varázsuk abban rejlik, hogy bárki könnyedén elsajátíthatja a kezelését és a sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztését is nagyban segíti, hiszen az együtt zenélés élménye mellett a játékosok koncentrációkészségét is javítja. Ugyanakkor már komolyabb zeneművek is megszólaltathatók általuk: idén például id. Johann Strauss Radetzky indulója is hallható volt.
Az országban jelenleg működő közel félszáz együttes vezetői sajátos módszereket dolgoztak ki, most ezek összegzése, rendszerezése a következő időszak feladata. Ennek kapcsán a CsengőFest szervezője, a Sziront’Art Közhasznú Egyesület egy ernyőszervezetben fogná össze a jövőben a csengettyűsöket, így hamarosan megalakul az Országos Csengettyűs Szövetség, ami újabb lépés egy hazai találmány széles körű elismertetésében.