A cél a nettó nulla!
A legfrissebb jelentések szerint a nettó nulla eléréséhez 2030-ig évente 455 GW új napelemes kapacitással kell bővülni, míg 2050-ig 20TW bővülésre lenne szükség. A BloombergNEF a napelemes fejlesztések mentén különböző forgatókönyveket mutatott be.
A zöld forgatókönyv
Ebben az elképzelésben a szén-dioxid mentesítést elsősorban nap és szélenergia felhasználásával valósítják meg. Ahhoz, hogy ez a forgatókönyv megfelelően működjön, az éves napelem telepítések arányának háromszorosára kell növekednie.
Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, nem csak a napelemes rendszerek telepítésével kell számolni, hanem figyelembe kell venni azt is, hogy energiatárolókat is építeni kell. Az elkövetkező nagyjából kilenc-tíz év sorsdöntő lesz abban a tekintetben, hogy ezen az úton elérhetővé válnak e célkitűzéseink. Feladat mindenesetre nagyon sok van, az út végén pedig 2050-re 70%-ban a napenergia és a szélenergia felhasználásával fedeznénk energiaszükségleteinket.
A többi forgatókönyv más megoldásokkal számol. A vörös például olyan új technológiákra épít, mint a zöld hidrogén és a moduláris nukleáris reaktorokat helyezi a középpontba, míg a szürke modell szerint a szén-dioxid megkötésére és tárolására vonatkozó technológiák húzhatnának ki minket a csávából.
Neked mi a forgatókönyved?
Biztosan gondolkodtál már te is azon, hogy milyen lehetséges út, illetve utak állnak előtted. Az éghajlatváltozást ma már egyre kevesebben tagadják, hiszen közvetlenül tapasztaljuk, hogy megváltoznak az évszakok, hogy nyáron nagy a forróság, vagy hogy a telek sem olyanok, mint régen.
Az energiával való takarékoskodásra a környezettudatos viselkedésen és gondolkodáson felül az egyre magasabb energiaárak is ösztönzik az embereket. A takarékoskodás természetesen sokféle módon elképzelhető és a legjobb, ha tudod kombinálni is a megoldásokat.
A napelemes rendszer telepítésével te is megújuló energiaforrásra válthatsz, s akár teljesen lenullázhatod a villanyszámládat is. A napelemes rendszer nem csupán környezetvédelmi szempontból fontos, hanem komoly költségkímélő megoldás, amellyel a havonta jelentkező kiadásaidat nagymértékben csökkentheted.
Hogyan működik a napelemes rendszer?
A napelemes rendszer felépítésének fontos része a napelemes panel, a tartószerkezet, az inverter, valamint a biztonsági elemek, kábelek és kapcsolók is. A napelemes panel gyűjti össze a napból érkező energiát, amelyet az inverter alakít elektromos árammá annak érdekében, hogy azt az elektromos készülékeink is hasznosítani tudják. Ilyen módon minden, ami árammal működik otthonodban, az ezzel az energiával használható, kezdve a világítással, folytatva a hűtőig, sütőig, kerámia főzőlapig és a gázkazánig, mosógépig, tévéig, s még hosszasan sorolhatnánk.
A rendszert úgy tervezik, hogy az éves energiafogyasztást képes legyen fedezni, illetve - igény szerint - a jövőben várható bővítések, fejlesztések is figyelembe vehetők. A napelemek segítségével az egész család energiaigénye kielégíthető.
[2021.07.20.]