2025. december 5. | péntek | Vilma nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Dolhai könyvtárban énekelt, Polyák Lilla visszatért
Baranya Dávid Németországban folytatja
A tizenharmadik Musical plusz is szerencsés volt - képekben
Vérfrissítés a Vámpírok báljában - képekben
Mihálka György, a Vámpírok báljából: "Szerintem mindenkiben ott van kicsit a vámpír"
A Vámpírok báljának karmestere megoldotta a nehéz feladatot
Nézz be a Vámpirok Báljának kulisszái mögé - videóval
Kapcsolódó Kiadványok
Válogatás / több előadó: Vámpírok bálja
Kapcsolatok
Musical
Egyházi Géza

Vámpírok a fotelből - remek CD-n a musical dalai

Musical CD-t kiadni kétélű fegyver. Különösen, ha olyan darabról van szó, amelyet szinte állandó teltházzal játszanak a hanghordozó piacra dobásával párhuzamosan.

Persze a lemez eladásából származó bevétel is gyarapítja a családi kasszát, azonban kérdés, hogy nem csökkenti-e azok számát, akik az előadásra (nem ritkán újra) jegyet váltanak. Esetünkben a kockázati tényezőket tovább növeli, hogy a Vámpírok bálja kapcsán olyan felvételről van szó, amely többet nyújt annál, mintsem hogy egyfajta keresztmetszetét mutassa a darabnak.

Ez a dupla CD egy élő – és nem mellékesen igen színvonalasan megénekelt - előadás felvétele. Mi több, a tavalyi, kora őszi - 2007. szept. 1. – este teljes hanganyaga felkerült a korongra (nem képezett kivételt ez alól még a tapsrend sem). Ez már szinte túlmutat a vállalható kockázat szintjén. Legalábbis azok szemében, akik nem látták és nem ismerik a darabot.

Szuvenír

Akik viszont legalább egyszer báloztak már a Magyar Színházban a tavaly június 30-i bemutató óta, azok tudják, a konzervért inni legfeljebb Maxipocak és a Los Vampiros számára lehetett kielégítő megoldás. (És ha felsejlik előttünk a Macskafogó záró jelenete, abban is Lusta Dick mosolya, akkor tudjuk, nekik is csak átmenetileg volt az…)

Egy szó, mint száz, a CD nem helyettesítheti az előadás megtekintését. Leginkább azért, mert a Vámpírok bálja sikeréhez egy átlag musicalnél is nagyobb mértékben hozzájárul a látvány (a díszlet, a jelmezek, a sminkek és persze a mindezeket élettel és értelemmel megtöltő koreográfia).

De a CD még így is kettős funkcionalitással bír. Elsődlegesen egy emléktárgy, amit megtalálunk a színház előcsarnokában a többi vámpíros relikvia társaságában. Azok számára, akik már látták, mi több, ismerik az előadást, a hanganyag - teljessége okán – tökéletesen alkalmas arra, hogy a báli szezonon kívül – vagy mondhatnám úgy is, a vérszegénység érájában – felidézzék segítségével egykori vérfagyasztó/vérforraló élményüket az első perctől az utolsóig.

Elegendő, ha berakják a lejátszóba, majd kényelmesen elhelyezkednek a karosszékben egy pohár vörösborral a kezük ügyében. Én is ezt tettem, és az időutazáson felül új felismerésekhez is jutottam. Elsősorban a szöveg tekintetében. Most végre megértettem rengeteg olyan szövegrészletet, amely bizonytalanul, rosszul, vagy egyszerűen sehogy sem rögzülhetett a helyi akusztikai viszonyok között.

De így, a keverőpult „szűrőjében” teljességgel letisztult, szinte új dimenzióját jelentve a darabnak. Ennél már csak akkor juthattam volna „beljebb”, ha a CD borítójához mellékelt füzetecske nem „csak” az előadás képeit tartalmazza, hanem a szövegkönyvét is. A teljesség igényével. Másfelől azonnal leszögezem, nem gondolom, hogy ennek elmaradását hiányosságként vagy pláne igénytelenségként lehetne aposztrofálni.

Ajánló

A másik – kétségkívül gyengébb – funkciója a CD-nek a figyelem felkeltése. Sokak vásárolhatták meg a lemezt olyan ismerőseiknek, akiknek ajánlani szerették volna a darabot. De biztos voltak és lesznek olyanok is, akik maguknak szerzik be, hogy aztán a hanganyag ismeretében racionálisabb döntést hozhassanak arról, a vaskosabb jegyárakat érdemes-e kigazdálkodniuk fizetésükből, ösztöndíjukból, vagy zsebpénzükből.

Bár utóbbi esetekben nagyon jó tanulmányi eredményekre és/vagy nagyon komoly szülői támogatásra van szüksége a fiataloknak. Jóllehet a borítón található elérhetőségek (pl. jegyrendelés telefonszáma) ez utóbbi funkciót erősíti, én mégis ezt tartom a gyengébbnek.

Ha emlékről beszélünk, kimondottan előny, hogy teljes hanganyagról van szó, mert segítségével percről percre visszaidézhető minden poén, ötlet, hangulat és szépség az előadásból. Ugyanez a teljesség hátrányt jelenthet azonban azok számára, akik nem tudják mihez kötni és így a legtöbbször mire vélni az egyes számok között hallható prózai részeket és/vagy színpadi neszeket.

Az Ő számukra a „kevesebb több lenne”, és valószínűleg többször is nyúlnak a léptetés gomb felé a száznegyvenegynéhány percnyi anyag (+ majdnem egy negyed óra bónusz) meghallgatása során, mint az előadás ismerői. Bár utóbbiak is inkább a kuriózumot értékelik a teljes felvételben és szinte biztos vagyok benne, hogy a legritkábban – illetve csak a leghosszabb és legridegebb téli estéken – hallgatják azt végig hangról hangra.

Az imént említett bónusz felvételeken egyébként a másik szereposztás előadásban hallhatunk 4 kedvencet az ennél lényegesen nagyobb számosságú „legkedvencebb” dal közül. Az ötlet nagyon jó, és a kiválasztott 4 szám nagy átfedést mutat az én értékítéletemmel. Azonban kicsit szerencsétlennek tartom, hogy az első felvonást tartalmazó, 1. CD végére tették fel – nyilván technikai okokból – ezeket a dalokat, ezzel kicsit megszakítva az előadás fonalát.

Másrészt némi hiányérzet is kialakult bennem a ráadás számok tekintetében, nevezetesen az, hogy nincs közöttük olyan, amelyet Krolock énekel. Nem mintha Egyházi Géza előadása nem lenne egyébiránt teljes és minden igényemet kielégítő, de ha már csemegézünk, akkor a gróf úr alteregóinak is lehetett/illett volna teret (vagy még inkább időt) adni.

Az ördög a részletekben…

De ha már illendőségről beszéltem, örömmel konstatáltam, hogy a borító készítői nagyon figyelmesek voltak. És kivételesen nem csak a szponzorok tekintetében, akik megkapták a nekik járó helyet a hátlapon. A kiadvány minden szempontból meglehetősen informatív. Ritkaság, de szép gesztus, hogy valamennyi előadó megemlítésre kerül a lapokon, akinek köze van a darabhoz, még abban az esetben is, ha a felvétel alapját képező előadáson éppen nem ők játszottak, vagy ha táncosokról van szó, akiknek legfeljebb lépteik „zaját” fedezhetjük fel a korongon. Bár ez utóbbi felfedezéshez kis túlzással a NASA műszerparkjára lenne szükség.

Jóleső érzéssel konstatáltam azt is, hogy a kiadványban megtalálható füzetecske lapjain nem csak az érintett előadáson készült fényképek láthatók, hanem több szereposztás keveredik. De ha már így van, én az egyes képeken megjelenítettem volna a szereplők nevét is. Persze ahhoz, hogy ezek a nevek még olvashatóak is legyenek, egy kicsivel még jobb minőségű fotók és/vagy papír felhasználása kellett volna.

Nem mintha jelen kivitelükben nem lennének élvezhetőek a képek, de azért egyikük-másikuk opálos itt-ott. (Egyébként, ha már a külsőségekről beszélünk megemlítem, hogy az lenne a zseniális, ha a változásokat is nyomon követné a borító. Ez persze utópia, de ha aktualizálnák a színlapot és az újonnan belépő szereplők is felsorolásra kerülnének, akkor egy-egy CD arról is árulkodna, hogy gazdája a darab érettségének mely fokán vásárolta meg a hanghordozót.)

Summázásként elmondhatom, hogy a kiadvány stílusában és minőségében abszolút illeszkedik a Vámpírok bálja vérvonalába. Ár-érték arányban nálam mindenképp ez viszi a prímet a szuvenírek között.

Még ha nem is fogom rojtosra hallgatni (talán csak a belőle készített és zanzásított „biztonsági másolatot”), tisztes helye lesz a relikviák között. Hogy aztán sok-sok év múlva egy hideg téli estén magam köré gyűjtsem a szánkózásban megfáradt unokákat, forró teával és fokhagymás lángossal kínáljam őket és betegyem az első korongot a lejátszóba…

-Balázs András-

[2008.08.13.]

Megosztom:


Fórum- és hozzászóláskezelésre vonatkozó tájékoztatás

A hatályos jogszabályi környezet módosulása következtében a weboldal üzemeltetőjeként kötelező moderációs feladatokat kellene ellátnunk minden felhasználói tartalom (hozzászólás, fórumbejegyzés stb.) vonatkozásában.
Ezen jogszabályi előírások teljes körű és folyamatos teljesítéséhez jelenleg nem áll rendelkezésünkre megfelelő erőforrás (személyi és pénzügyi kapacitás).

Ennek következtében a fórum- és hozzászólás funkciót határozatlan időre felfüggesztjük.
A felhasználók számára új hozzászólások és fórumtémák létrehozása, illetve meglévő tartalmakhoz történő hozzászólás a mai naptól nem lehetséges.

A funkció újbóli aktiválására csak abban az esetben kerülhet sor, ha a vonatkozó szabályozás lehetővé teszi olyan üzemeltetési mód alkalmazását, amely számunkra is megvalósítható és fenntartható.

Megértésüket köszönjük.

Zene.hu csapat

2025.11.10

 

lap teteje
 
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Családias, meghitt hangulat és nosztalgia Nenaval a Barba Negraban
Október 21-én fergeteges...

IL VOLO - 17 éve énekelnek együtt, megnéztük
Felejthetetlen koncerttel tértek vissza...

A legenda, Blackie Lawless  a Barba Negraban - W.A.S.P. koncerten jártunk
Flitteres csuhák, diszkógömb és fityula az Erkelben
Lángolt az MVM Dome - Parkway Drive koncerten jártunk
Cukik és hogy hörögnek - A Hanabie. zúzott ismét Budapesten
Calum Scott varázslatos világa az MVM Dome színpadán
beszámolók még