2024. november 25. | hétfő | Katalin nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Érdemes megfontolni - a nap gondolatai Balázs Fecótól
A változatlanság varázsa: Sitke
Balázs Fecó szerint a szerelem bajjal jár
A nagy magyar szövegiró életműve 4 lemezen - Horváth Attila munkái egy csokorban
Kapcsolatok
Balázs Fecó
Korál
Legnépszerűbb csengőhangok

Balázs Fecó erre joggal lehet büszke

Zenerégész rovatunkban leporoljuk a múlt emlékeit és felelevenítjük, melyek azok az események, amelyek a zenéhez köthetőek. Ma Balázs Fecót köszöntjük születésnapja alkalmából!

Fecó 1951. március 2-án, Budapesten született. Már a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépben tagja volt az iskola zenekarának.

Az első igazán kézzelfogható bemutatkozása 1967-ben a Neoton együttes tagjaként valósult meg. MIndez 1972-ig tartott, ekkor Som Lajossal kivált a zenekarból, és megalapították az első magyar hard-rock zenekart, a Taurus XT-t. Ez nem tartott tovább 2 évnél, és Fecó két évet külföldön dolgozott. Miután hazatért, Koncz Zsuzsa kísérőzenekarához került, majd 1978-ban, erre az együttesre építve megalapította a Korál együttest.

Bemutatkozó koncert, csak Fecóval

Mármint ami az alapító tagokat illeti, ugyanis amikor a bemutatkozó koncertjük volt a Budai Ifjúsági Parkban, akkor már csak Balázs Fecó volt jelen a régi tagok közül. Új csapattag lett Fischer László és Scholler Zsolt, akit Fekete Tibor váltott fel 1983-ban. '78-ban Pados Zoltán, 1979-ben Papp Tamás dobolt, őt 1980-tól Dorozsmai váltotta fel.
 
A hard-rock stílus dallamosabb változatát játszották. Felléptek Bulgáriában, az egykori Szovjetunióban és Jugoszláviában. Az 1981-es táncdalfesztiválon a "Homok a szélben" című dalukkal óriási sikert arattak. Öt éves születésnapjuk megünneplésére a Kisstadionban került sor, ahol fellépett még az East és 100 Folk Celsius együttes.

Ez volt egykor a sláger rovatunk összes részéért klikk IDE.

Kellemes emlékei lehetnek az 1979-84 közötti időszakról, ugyanis ekkor zsinórban hatszor az év legjobb billentyűsének választották. A Korál csillogása viszont csak 1986-ig működött, akkor elbúcsúztak egymástól.

Szólókarrier Fecó módra

Innentől szólókarrierbe kezdett, mégpedig filmzenéket komponált: Gondviselés, Laura, Vakvilágban, A pókok, Nyolc évszak. Belefogott a romos sitkei kápolnának a felújításába, megszervezte a Sitkei Kápolna Kulturális Egyesületet, amelynek elnöke is, koncerteket rendeztek, és a bevételekből állták a felújítás költségeit, a teljes rekonstrukció 1991-ben fejeződött be.

Dicsőséges év volt az 1987-as ugyanis ekkor kapta meg az eMeRTon-díjat

Egy évvel később Kőfalak leomlanak címmel oratóriumot írt. Szintén ebben az évben az Interpop Fesztivál zeneszerzői díját kapta az oratóriumért és a Hölgyeim elég volt című színházi darab zenéjéért.

Újra szólt a Korál!

12 év után 1997-ben újra összeállt a Korál, és egy fergeteges koncertet adtak a Kisstadionban, amely elnyerte az év koncertje címet és eMeRTOn-díjal jutalmazták.

Egy évvel később újra megtiszteltetés érte, ugyanis Liszt-díjat kapott és koncertezett a Budapest Sportcsarnokban, ahol Újjászületés című szintén 1998-ban megjelent lemezét mutatta be.

S még nincs vége a díj-esőnek, ugyanis ismét csak egy év telt el, amikor is Évszakok című könyve is megjelent, na meg Huszka Jenő-életműdíjat is kézbe vehetett.

Csak a lemez címe volt csendes

Az anyag címével ellentétben a 2000-es év nem a Csönd éve volt, ugyanis tavasszal jelentette meg ezt a korongját. MIndez három korábbi nagylemezét tükrözi, amelyek nem kaptak médiafigyelmet. Az egyik az 1990-ben készült Gyertyák a téren, a másik 1993-ban Balázs Ferenc és a Korál címen jelent meg, illetve ugyanebben az évben adták ki Balázs Fecó szerzői lemezét, amelyen más előadóknak írt szerzeményei találhatók.

Az új cd ennek a három lemeznek a gyűjteményes válogatása, és érdekessége még, hogy Balázs Fecó duettet énekel Keresztes Ildikóval. A közösen előadott A csönd éve volt című dal Fecó egy 1986-ban írott szerzeménye, amelyet Szekeres Tamás újonnan hangszerelt.

Egy évvel később megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét. A következő nagylemez 2003-ban látott napvilágot, amikor is a zenész 52 éves volt és az Időtörés címet kapta.

Legszebb lírai dalait gyűjtötte össze 2009-ben megjelent válogatáslemezre Balázs Fecó; az albumon szerepel egy eddig ki nem adott dal, amelyet a zeneszerző-előadóművész, a Korál együttes egykori alapítója még 2002-ben rögzített Cserháti Zsuzsával.

"A Best of Balázs Fecó: Érints meg még egyszer című CD-n olyan ismert számok szerepelnek régebbi lemezeimről, mint például a címadó Érints meg, a Homok a szélben, A csönd éve vagy a Maradj velem" - mondat Fecó, a boldog férj és apa, kisfia 9 éves.

Most, az 59. születésnapján a zene.hu is gratulál neki, Isten éltesse nagyon sokáig!

Neked melyik Balázs Fecó dal tetszik a legjobban? Írd meg IDE!

– balazsfeco.hu/zene.hu –

[2010.03.02.]

Megosztom:

Hozzászólások: Hozzászóláshoz, lépj be!
kaligula 2010.03.04. 00:06 • [2]
Nagyon tetszenek a dalai!Legkedvesebbek:A csönd éve, Évszakok, Homok a szélben
bizso 2010.02.28. 20:07 • [1]
Neked melyik Balázs Fecó dal tetszik a legjobban? Írd meg IDE!

Teljes fórum »»»

lap teteje
 
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között szolgáltatás [2024.11.23.]
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között szolgáltatás [2024.11.22.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Legolvasottabb cikkek

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
Megnéztük Reviczky Gábor visszatérését a Magyar Színházban
beszámolók még