Május 26. 20h Trio Lignum - Csordás Klára
Május 27. 20h Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar - Szilvágyi Sándor
Május 28. 20h Juan Carmona Grupo
Spanyol Zenei Fesztivál a Műcsarnokban
SALVADOR DALÍ „Aranykor” című kiállítása kitűnő alkalmat biztosított a szervezőknek arra, hogy társművészeti rendezvényként a kiállítás helyszínén, a Dalí-képek között egy spanyol zenei fesztivált hozzanak létre. A fesztivál programját a spanyol régi- és klasszikus zenétől az élő népzenéig terjedő darabok, valamint olyan szerzők művei alkotják, melyek a spanyol zenei világra épülnek. A szimfonikus és kamarazenei estéken az előadók külön erre az alkalomra szerkesztett műsort adnak elő. Nagy örömünkre szolgál, hogy a fesztivál zárónapján a világ egyik leghíresebb flamenco-zenekarát láthatjuk vendégül.
Május 26. 20h
Trio Lignum – Csordás Klára
Spanyol kamaraest a XV-XXI. századig
Műsor:
"Estrella Splendida"
·Anónimo: Estrella splendida
·Cristóbal de Morales: Magnificat Secondi Toni
·Triana: Con temor bivo • Carmelo A. Bernaola: Solo para clarinet • Madrid: Sienpre crece mi serviros • Kovács Zoltán: Spagna • Triana: De mi perdida esperanca • Kovács Béla: Hommage á De Falla • Anónimo: Es la vida que cobré • Joan Guinjoan: Micron • Anónimo: Propinán de Melyor
·Francisco Guerrero: Ave Maria • Sáry László: Ave Maria
·Enrique Granados - Kondor Ádám: La maja dolorosa num. 2-3.; Callejeo; El tra la la
·Manuel De Falla – Kondor Ádám: Asturiana e Polo
A műsorban elhangoznak Juan Ramon Jimenez, Federico Garcia Lorca, Pablo Picasso és Carrion írásai.
Trio Lignum: Klenyán Csaba – klarinét, Rozmán Lajos – klarinét, Lakatos György – fagott
Közreműködik: Csordás Klára – mezzoszoprán, Járó Zsuzsa – színművész
A Trio Lignum 1997-ben alkalmi társulásként kezdte pályafutását a szombathelyi Bartók Fesztiválon. Az itt elhangzott koncertjük műsorában merész ötlettel szembesítették egymással Ockeghem és Cage, Sencleches és Kurtág, Mozart és Berio zenéit. A következő koncertműsorok összeállításakor a XII. századtól napjainkig olyan mérhetetlen mennyiségű anyag került a tagok kezébe, hogy egy új műfaj megteremtésének lehetősége merült fel előttük. Az általuk feltárt zenei világhoz a modern hangszerek olyan újszerűen és frissen kapcsolódtak, hogy kikerülhetetlenné vált egy új, addig nem létező hangzáskép kidolgozása. Természetesen repertoárjuk egy részének születésekor hangszereik még nem léteztek, mégsem tekintik az általuk megszólaltatott műveket átiratnak, hiszen az elődök saját korukban hasonló szabadsággal és hangszerelési fantáziával játszották őket.
A Trio Lignum koncertjeinek hangzásvilága hamar fölkeltette sok mai szerző érdeklődését; ez vezetett ahhoz, hogy repertoárjuk jelentős részét ma már kifejezetten a számukra komponált darabok alkotják. Az így egyre bővülő palettájuk lehetőséget ad régi és új találkozási pontjainak fölmutatására. Ez az elv munkájukat és koncertprogramjaik szerkesztését is alapvetően meghatározza.
Csordás Klára 6 évesen kezdett zenét tanulni, majd a Bartók Béla Konzervatóriumban, és a Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatta tanulmányait, ahol operaénekesi és zenetudósi diplomát is szerzett. Számos mesterkurzuson vett részt többek közt Jevgenyij Nyesztyerenkóval, Hans Hotterrel, Hamari Júliával és Helmut Rillinggel, a kortárszene világában pedig Eötvös Péterrel dolgozott együtt. Diplomájának megszerzése után a Bécsi Zeneakadémián tanult tovább. Énekművészi pályáját szólistaként a Nemzeti Filharmóniánál, operaénekesként pedig Bécsben kezdte. Később a Mannheimi Nemzeti Színházba szerződött, majd négy évig a Stockholmi Királyi Operaházban dolgozott a neves színpadi rendezővel, Lars Rudolfsonnal. Csordás Klára évek óta szoros munkakapcsolatban áll Mauricio Kagellel.
A jelenleg Párizsban élő művésznő Európa több városában, valamint New Yorkban és Tbilisiben is fellépett, koncerteket és szólóesteket adott. Rendszeresen dolgozik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával. Kilenc nyelven beszél, így dalrepertoárja kivételesen gazdag. Bartók-dalokat tartalmazó CD-je a Pyramid labelen jelent meg.
Május 27. 20h
Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar – Szilvágyi Sándor
Spanyol kolorit szimfonikus zenekari est
Műsor:
Boccherini: La musica notturna delle strade di Madrid
Rodrigo: Concierto de Aranjuez
Bizet: Carmen szvit
Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar
Vezényel: Hollerung Gábor
Közreműködik: Szilvágyi Sándor – gitár
A Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar Magyarország legfiatalabb hivatásos együttese, mely ifjúsági zenekarként alakult 1970-ben. 1989 óta viselik a világhírű magyar zeneszerző, Dohnányi Ernő nevét, s 1993-ban váltak hivatásos szimfonikus zenekarrá. Az utóbbi években egyre jelentősebb szerepet játszanak a hazai zenei életben, zeneakadémiai, Vigadó-beli, illetve a Budafoki Városházán tartott koncertjeiken a zeneirodalom legjelentősebb műveit szólaltatják meg neves magyar és külföldi karmesterek, szólisták közreműködésével. Nagy hangsúlyt fektetnek kevésbé ismert művek, XX. századi alkotások, különösen a kortárs magyar szerzők darabjainak megszólaltatására. Az elmúlt évtizedben az együttes kitűnő zenekari muzsikusok egész sorát nevelte ki, akik a legnagyobb magyar zenekarokban kaptak játéklehetőséget. A zenekar állandó fellépő a Hungaria Koncerteken és a Magyar Állami Operaházban megrendezett Újévi Hangversenyeken. A Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar rövid idő alatt a nemzetközi hangversenyélet rendszeres szereplőjévé vált. Még ifjúsági zenekarként nagy sikerrel szerepeltek a bécsi, müncheni, ulmi, strassbourgi és valenciai fesztiválokon, emlékezetes koncerteket adtak Spanyolországban, Olaszországban és Mexikóban. Később felléptek Frankfurtban, Rheingauban, Lisszabonban, Amsterdamban, Linzben és Hannoverben is. Játékukat eddig öt CD-felvétel örökítette meg.
Szilvágyi Sándor 1964-ben született Budapesten. 1981-től Roth Edénél, 1985-től pedig Debrecenben Tokos Zoltánnál tanult, művésztanári diplomáját kitüntetéssel szerezte meg 1988-ban. 1994-97 között Bécsben szerzett koncertdiplomát, szintén kitüntetéssel; tanára Prof. Walther Würdinger volt. Olyan neves művészek mesterkurzusain vett részt, mint A. Carlevaro, C. Costsiolis, I. Suzuki, W. Lendle és O. Assad. 1989 óta tanít gitárt zeneiskolákban, közép- és felsőfokú szakiskolákban. Rendszeresen fellép Magyarországon és külföldön (Bath, Berlin, Belgrád, Bratislava, Delhi, Bécs, Zágráb) szólistaként és kamaramuzsikusként is, játszott a Szombathelyi Nemzetközi Bartók Szemináriumon és az esztergomi Szendrey-Karper László Nemzetközi Gitárfesztiválon; utóbbi kuratóriumának is tagja jelenleg. Gyakran játssza kortárs szerzők műveit. Több rádió- és TV-felvétel közreműködője. Szólóanyaga 1994-ben jelent meg.
Május 28. 20h
Juan Carmona Grupo
Flamenco-est
Juan Carmona 1963-ban született Lyonban, Franciaországban, néhány évvel azután, hogy családja elvándorolt a spanyolországi Granadából, ősei városából. A távoli rokonok közül szinte mindenki gitáros volt, s Juanról is hamar kiderült, hogy örökölte a gitárművészi tehetséget. A híres Párizsi Konzervatóriumban szerzett diplomát, majd 26 évesen ő lett az intézet első diplomás flamencogitár-tanára. Nem sokkal később visszatért a Carmonák földjére, a flamenco bölcsőjének tartott Andalúziába, s az ottani mesterektől 8 éven át tanult, illetve lemezfelvételeket készített velük.
1988-ban első díjat nyert a Jerez de la Frontera nemzetközi gitárversenyen, a Union and Cordoba gitárversenyen pedig döntős helyezést ért el. 1989-ben a Jerez-i Flamenco Alapítvány diplomáját is megkapta. A ’90-es években is számos díjjal tüntették ki, köztük a legjelentősebb a madridi Paco de Lucia-versenyen elért első helyezése volt. Az egyik legfontosabb elismerés Juan Carmona számára, hogy nemcsak Franciaországban, hanem Spanyolországban is rendkívül nagyra becsülik művészetét.
Miután 1996-ban visszatért Franciaországba, sorra jelentette meg lemezeit, és számos koncertfelkérést kapott. Játszott egyebek közt jazzt Bireli Lagrene-nel, Babik Reinhardttal, Larry Coryell-lel, Philip Catherine-nel, Christian Escoudéval, indiai és iráni zenét L. Subramaniammal és a Chemirani famíliával, de több filmzene is fűződik nevéhez (La belle Histoire, Cuisines et Dépendances, Sables Mouvants). Saját zenekarával, a Juan Carmona Grupóval Németország, Olaszország, Nagy-Britannia, Svájc, Portugália, Marokkó és az USA színpadain, valamint 1996-ban a cannes-i MIDEM-en, 1997-ben pedig a Womex fesztiválon léptek fel. Az Arte kulturális TV-csatorna portréfilmjében Lord Yehudi Menuhin mutatta be Juan Carmonát, a Mezzo televízión pedig egy koncertfilmjét láthatta a közönség. 1999-ben Juan Carmona egy flamenco-rapszódia megírására kapott felkérést, melyet a Potsdam Philharmonic Orchestra és a Juan Carmona Grupo adott elő.
Juan Carmona stílusokon átívelő, a tradíciót és a modernitást is magában hordozó, virtuóz, érzelemgazdag gitárjátéka, s a vele együtt lélegző zenekar intimitást sugárzó és egyben lehengerlő előadásmódja nem mindennapi élményt kínál hallgatói számára
[2005.05.23.]