Fűtés és párásítás egyszerre? Igen!
Télen és nyáron egyaránt hozzátartozik a kellemes beltéri hőmérséklet a komfortérzetünkhöz. Azonban további tényezőknek is optimális szinten kell állniuk ahhoz, hogy jól érezzük magunkat. A páratartalom mértéke szinte észrevehetetlen a számunkra, néhány jel azonban arra utalhat, hogy valami nincs rendben.
Ugyanis az is meghatározza a közérzetünket, hogy a levegő mennyi nedvességet tárol. Ha az ideális szinttől eltérő a páratartalom a zárt terekben, jó, ha hamar helyreállítjuk azt. Így ugyanis megőrizhetjük egészségünket, és hosszú távon is jól érezhetjük magunkat a bőrünkben. A legjobb, ha egy mérőműszerrel ellenőrizzük a levegő nedvességtartalmát.
Amit a páratartalomról tudni kell
A levegő számos kémiai összetevőből és fizikai részecskéből tevődik össze. Az egyik legfontosabb alkotóelem a légtérben a víz. A kültéri páratartalom viszonylag állandó, és leginkább a földrajzi elhelyezkedés határozza meg. Azonban az aktuális időjárás is okozhat kisebb változásokat. Hazánk ideális páratartalma 45-55% között mozog, ez az egész élővilág számára optimális szint.
A belső terekben is a fenti értékek az általánosak. Azonban mivel ezek zárt helyiségek, könnyebben felborulhat a páratartalom egyensúlya. Ennek oka, hogy rendszeresen végzünk olyan tevékenységeket, amelyek plusz nedvességet juttatnak a levegőbe. Vagy épp ellenkezőleg, akaratunkon kívül vizet vonunk ki a légtérből.
Így hat a fűtés a pára szintjére
Az első őszi napok beköszöntével a fűtési szezon is elkezdődik, amely hónapokon keresztül tart. Folyamatosan melegítjük az otthonainkat, változatos fűtési technológiákkal. Ami közös minden háztartásban, hogy a huzamos ideig tartó melegítés egyben szárítja is a levegőt. Ez azt jelenti, hogy ha nem figyelünk, könnyen az ideális szint alá csökkenhet a páratartalom.
Mivel ez negatív hatással lehet a bőrünkre, illetve a nyálkahártyáinkra, jó, ha megelőzzük az alacsony páraszint kialakulását. Ezt úgy érhetjük el, ha addig pótoljuk a nedvességet a levegőben, amíg újra optimális szinten nem lesz. Házi módszerekkel is próbálkozhatunk, mint a vízzel teli edényből való párologtatás. A tapasztalatok azt mutatják azonban, hogy ez nem elég hatékony.
Így párásítsunk hatékonyan
Ha azt szeretnénk, hogy épp elegendő víz jusson a légtérbe, a legjobb, ha beszerzünk egy párásító készüléket. A Páramentesítő.hu kínálatában számos modell elérhető, amelyek hatékonyan és gazdaságosan párásítanak. Ezek a készülékek beépített higrosztát segítségével szüntelenül mérik a helyiség páratartalmát.
Ha túl alacsony szintet érzékelnek, működésbe lépnek és pótolják a hiányzó nedvességet a levegőben. Ez rendkívül gazdaságos, hiszen csak akkor kapcsol be a készülék, ha szükséges. Emellett azonban megbízható és hatékony is, hiszen kontroll alatt tarthatjuk otthonunkban a páratartalmat. Ez azt jelenti, hogy nem kerülhet túl sok víz sem a légtérbe, mivel ezt is ajánlott elkerülni.
[2002.02.21.]