2024. november 22. | péntek | Cecília nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
Kapcsolatok
Dresch Quartet

Dresch Mihály

Dresch Mihály 1955. július 10-én született Budapesten. Tizenhét évesen kezdett el komolyabban muzsikálni, akkor döntött úgy, hogy a zenére teszi az életét. Amikor tizennyolc éves korában a rádióban meghallotta Johnny Griffin kvartettjét játszani, tudta, hangszere csakis a szaxofon lehet. Előbb a jazz konzervatórium előkészítőjébe vették fel, onnan ment át később a jazz tanszakra, ahol 1979-ben végzett.

Dresch Quartet

1984-ben alakította meg első saját zenekarát, A kilencvenes évek közepéig ennek többször is változott a felállása: a Sóhajkeserű és a Gondolatok a régiekről albumokon Grencsó István (fúvós hangszerek), Benkő Róbert (bőgő) és Baló István (dob) hallható, a Zeng a lélek címűn Geröly Tamás dobolt és Lajkó Félix hegedült, majd Lajkót Kovács Ferenc (hegedű, trombita) váltotta - így készült a Folyondár, a Túl a vízen és a Révészem, révészem...

Aztán 1998 tavaszán újra átalakult a zenekar. A dobok mögé visszatért Baló István, míg a bőgő Szandai Mátyás kezébe került. Az újjászületett kvartett első lemeze, a Riding the Wind Angliában jelent meg, a nemzetközi sajtó, többek között a Down Beat nagyon jó kritikát írt róla. 2001-ben jelenik meg a Szép csendesen már a BMC Records kiadásában.

A 2002-ben megjelent Hungarian Bebop (BMC Records) igazán nagy nemzetközi visszhangot keltett, a felvételéhez egy valódi legendát, Archie Sheppet sikerült megnyerni. "Dresch a magyar népzene és a jazz termékeny fúziójának egyik legmeghatározóbb létrehozója" - John Fordham (The Guardian).

2004 óta Lukács Miklós játszik a zenekarban cimbalmon. Még ugyanebben az év tavaszán jelent meg a zenekar Egyenes zene című lemeze, amelyet a Jazzwise magazin kimagaslónak minősített. A Dresch Quartet tagjai - Archie Shepp mellett - a műfaj olyan kimagasló alakjaival dolgoztak együtt, mint John Tchicai, Roscoe Mitchell, Chico Freeman, David Murray és Dewey Redman.

Számos rangos fesztiválok és klubok látták a zenekart vendégül, többek között a Jazz & Wine Festival (Olaszország), a Festival Jazzcbre (Franciaország), a London Jazz Festival (Anglia), a JazzFest Wien (Ausztria), a Kalisz Festival (Lengyelország), a New Morning (Franciaország) vagy a Jazz Brugge (Belgium).

2006-ban adták az Élő Nád című Dresch Quartet albumot. Közreműködők: Dresch Mihály (tenor és szoprán szaxofon, furulya, ének), Szandai Mátyás (nagybőgő), Baló István (dob), Lukács Miklós (cimbalom). Ungyancsak ebben az éveben jelent meg a Borbély Mihály - Dresch Mihály: Te + Te című kokrong, közreműködik Borbély Mihály (szoprán szaxofon, alt szaxofon, tárogató, tilinkó), Dresch Mihály (szoprán szaxofon, tenor szaxofon, furulya), Horváth Balázs (bőgő), Baló István (dobok).

2007-ben aztán jött az Árgyélus (Dresch, Lukács, Szandai, Baló, Kovács Ferenc).

Ezt követte 2009-ben a Ritka madár (Dresch, Lukács, Szandai, Baló).

2011-ben pedig elkészült a Fuhun című album (Dresch, Lukács, Hock Ernő, Baló). (Fuhun: az a kromatikus, gyalog akácból készített és szaxofonbillentyűkkel megszólaltatott, a népi furulyára emlékeztető hangszer, amely Dresch Mihály ötlete alapján készült).

[2005.11.09.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
-Billentyűs zenész [2024.10.28.] apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Hans Zimmer legendás zenéi élőben: Ilyne volt a New Dimension koncert Budapesten
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
beszámolók még