2024. november 22. | péntek | Cecília nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
Kapcsolatok
Szironta Együttes

Szironta Csengettyűegyüttes

Egy 100%-ban magyar fejlesztésű hangszer segítségével Európában, sőt a világon is különleges hangzásvilág meghonosításán dolgozik 2004 óta a besnyői Szironta Csengettyűegyüttes. A csengettyűmuzsika elsősorban angol nyelvterületen és néhány Nyugat-Európai országban, illetve Japánban, Kínában és Dél-Koreában tett szert viszonylagos ismertségre, Magyarországon sokáig nem akadt olyan képviselője, aki komolyan foglalkozna a hangszer lehetőségeinek megismertetésével úgy a hazai, mint a nemzetközi közönség előtt.

A Szironta Együttes a magyar népzenei örökség ápolása mellett céljául tűzte ki, hogy nem a „nyugaton” elterjedt változatát ismerteti meg a csengettyűzésnek, hanem egy hazai fejlesztésű hangszer népszerűsítését vállalja fel. A feladat kezdetben nehéznek tűnt, hiszen jóformán ritmuskészség-fejlesztésre használták a kis harangokat. A Szironta azonban felvállalta, hogy komolyabb zeneművek megszólaltatására is vállalkozik a kis harangok segítségével, így ösztönözve a zeneiskolákat is hogy használják ki a hangszerben rejlő lehetőségeket, és megmutatva a különbséget a mintegy 20 éves történelemmel rendelkező magyar és a közel fél évszázados múltra visszatekintő angolszász csengettyűmuzsika között. Bár különbséget lehet tenni a két hangszer között, mégsem célszerű, hiszen mind a megszólaltatás technikája, mind a hangszerek felépítése nagyban különbözik egymástól, a hangzásról nem is beszélve.

Az együttes 2007-ben hozta létre Országos Csengettyűs Találkozó elnevezésű rendezvénysorozatát. Kezdetben a hazai csengettyűsök ismerkedése, találkozási, tapasztalatszerzési lehetősége okán került megrendezésre a fesztivál, majd az évek során nemzetközi érdeklődést is keltett. Az észt fővárosban, Tallinban működő Arsis Csengettyűegyüttes csengettyűs iskolájának is felkeltette érdeklődését a fesztivál, emellett több Németországban működő együttes is megkeresett, de a tengerentúli csengettyűsök is felfigyeltek a Szironta munkásságára. A legnagyobb csengettyűs közösségi portál a Handbell Community révén egy rádióműsor témájaként is szerepelt a magyar csengettyűzés. Sőt a 2010-es magyar csengettyűs fesztivál már ténylegesen is nemzetközivé vált, hiszen az Egyesült Államok California államából, Irvine-ból a Concordia Egyetem csengettyűegyüttesei is részt vettek a rendezvényen.

A Csengettyűs Találkozók - 2010-től CsengőFest - célja, főként az észt megkeresés okán bővült ki annak a célkitűzésnek a megvalósításával is, hogy a hazai együttesek, azok vezetői, zenetanárok, gyógypedagógusok segítségével dolgozzunk ki a hangszer oktatására egy olyan módszertani anyagot, melynek segítségével a különböző korú, szellemi képességű gyermekek és felnőttek oktatása lehetővé válik. A hangszer ugyanis az átlagos képességű gyermekeknek gyors sikerélményt, ezáltal a zene szeretetére való nevelést biztosítja, míg a speciális nevelést igénylő fiataloknál a társadalomba való beilleszkedést is segíti azáltal, hogy fokozott koncentrációt, zenésztársára való odafigyelést igényel.

A hazai kezdeményezés és a Szironta együttes munkájának nemzetközi visszhangját egyébként jól példázza az is, hogy több megkeresést kaptunk már a világ számos tájáról annak kapcsán, hogy hol lehet beszerezni ezeket a harangokat. Hiszen amellett, hogy egyedi, lágyan csilingelő hangzása van, az előállítási költségek terén is versenyképes a nemzetközi piacon kapható haragokéval. Míg azok ára akár a több millió forintos tételt is elérheti, a magyar találmány mindössze párszázezer forintos beruházást jelent.

Egyébként a magyar csengettyűk hangterjedelme jelenleg közel 5 oktávos, így e tekintetben is felveheti a versenyt a hasonló hangszerekkel, hiszen ekkora hangterjedelemmel akár már egy komolyabb operarészlet is adaptálható a hangszerre. A gyártó által is elismerten a besnyői Szironta Csengettyűegyüttes és az Országos Csengettyűs Találkozók is hozzájárultak ahhoz, hogy a kezdetben két és fél oktávot átfogó magyar csengettyűkészlet hangterjedelme közel a duplájára nőjön, hiszen rendezvényeivel, saját feldolgozásaival megteremette és folyamatosan megteremti az igényt a hangszer tovább fejlesztésére, tökéletesítésére.

Míg 2007-ben országszerte alig 20 csengettyűs együttes működött hazánkban, a mozgalom a Csengettyűs Fesztiválok létrejötte óta rohamszerűen bővül, hiszen 2008-ban megduplázódott a hazai együttesek - főként zeneiskolákban működő csoportok – száma.
A hangszer népszerűségét mi sem jelzi jobban, hogy országszerte egyre több helyen láthat a közönség csengettyűs csoportokat, és a Szironta Csengettyűegyüttes is egyre több felkérésnek tehet eleget.

A népszerűsítés mellett természetesen megjelent az igény a minőségi csengettyűmuzsika terjesztésére is, melyet az együttesünk mellett működő Sziront’Art Közhasznú Egyesület a feldolgozott zeneművek közreadásával is segít. Ezt a célt szolgálja az a kezdeményezés is, hogy egy ernyőszervezetben fogják össze a hazai csengettyűsöket, megteremtve így a hatékony érdekképviseletet és a későbbiekben a hangszerre kidolgozandó metodika elfogadtatását, terjesztését.

A Szironta Csengettyűegyüttes színes műsorával állandó résztvevője már nem csak Fejér megyei, hanem országos, sőt nemzetközi hírű rendezvényeknek is. Zenéltek már az Országház előtt és az Parlament Vadász-termében, a Művészetek Palotájában, a Miskolci Nemzetközi Operafesztiválon. Olyan rangos barokk helyszíneken, mint Székesfehérvár belvárosa, de visszatérő vendégei a gödöllői Grassalkovich Kastély rendezvényeinek is. A 2010-es évben - pályázati forrásoknak köszönhetően - több nemzetközi kapcsolatot is realizálni tudnak. Az internet adta lehetőségeket ugyanakkor maximálisan kihasználják, hiszen saját weboldaluk nem csak magyarul (www.csengettyu.hu), de angolul (www.handbells.hu) is elérhető és a legnagyobb videomegosztó portálon (YouTube) is megtalálhatóak.

Az on-line reklámfelületek mellett az anyagi lehetőségek szabta keretben eddig két cd-lemezt adtak ki. Tevékenységükről rendszeresen beszámolnak a helyi, regionális, és olykor az országos médiumok is (utóbbiak leginkább a Csengettyűs Találkozó kapcsán). Az együttes repertoárjában 60-70 zenemű szerepel, ezáltal akár egyórás színvonalas koncertet is tudnak adni. Országos népzenei minősítő versenyeken elismert népdalénekeseik pedig a magyar népdalkincs legszebb darabjait nyújtják át a közönségnek egy-egy koncert keretében.

A Szironta által képviselt műfajt a 2010 nyarán megtartott "Hungarikum konferencián" a zsűri országos szintre emelte, így a törvény elfogadását követően az együttes esélyes a "Magyarországra jellemző Hungarikum" jelző elnyerésére.

[2007.10.04.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
-Billentyűs zenész [2024.10.28.] apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Hans Zimmer legendás zenéi élőben: Ilyne volt a New Dimension koncert Budapesten
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
beszámolók még