Tudod, hogy mit hallgatsz a legtöbbet?
A Last.fm 2002 óta működik internetes rádióállomásként és zenei közösségi portálként. Mára már több, mint 20 millióan használják. Bár számos funkcióval bír, a legjobb benne mégis az, hogy tudja, hogy mit hallgatsz a legtöbbet.
A Last.fm lényegében egy online rádió, bizonyos tekintetben persze sokkal több annál, más szempontból pedig azt mondhatjuk, hogy nem is webrádió. Rádió abból a szempontból, hogy a letölthető kliensen lehet rádiókat (playlisteket) hallgatni. Persze ez csak a fizetős felhasználók kiváltsága.
Mivel én sem fizetek érte, inkább azokat a szolgáltatásokat emelném ki, amelyek ingyenesen elérhetőek. Ha regisztráltunk, akkor le kell tölteni egy kis programot, amit ha futtatunk a háttérben, akkor "felírja" azokat a számokat, melyeket a számítógépünkkel (vagy éppen iPoddal) hallgatunk. Ennek az a haszna, hogy a statisztikákból megtudhatjuk, hogy milyen előadókat/számokat hallgatunk a legtöbbet. Ezeket a statisztikákat a rendszer összeveti más felhasználók adataival és így olyan barátokra tehetünk szert, akik a zenei stílusunkhoz a legközelebb áll.
A statisztikánkat használva, a rendszer felajánl hasonló stílusú előadókat és hasonló zenei érdeklődésű felhasználókat, ún."szomszédokat".
Ha valamelyik népszerű zenelejátszóval (Winamp, iTunes) hallgatjuk kedvenceinket (és a háttérben fut a kliensprogram), akkor az némi infóval és képpel is szolgál mind az előadóról (pl. kép és rövid biográfia, mennyiszer jegyezte fel a rendszer), mind a trackről (pl: albumborító). Természetesen itt is feltüntetik a hasonló előadókat.
Rádiózz!
Mint már említettem, lehet vele zenét is hallgatni: ha valaki nem éri be 30 másodperces részletekkel (amit szabadon meg lehet hallgatni szinte bármely előadótól), akkor csak elég beírnia egy általa kedvelt csapatnak a nevét, és ha szerencséje van, akkor pont játszik valamit az adott zenésztől. Ha nem, akkor egy hasonló stílusú előadónak adja be valamelyik számát (amennyiben az nem tetszik, nyomhatjuk is egyből tovább). De "tag"-ekre is kereshetünk. Ebben az esetben mondjuk azt írjuk be, hogy "french hiphop" és máris gall rapperek mondanivalóját "stream-eli" ezerrel.
Havi díjért persze sokkal nagyobb a szabadság: a rádióállomásokat személyre szabhatjuk, szinte bármilyen szempontok alapján állíthatunk össze listákat. A hangminőség jónak mondható (128 kbit/s).
Találkozz az új barátaiddal!
Hasznos funkció még az, hogy különböző eseményekre, koncertekre beírhatjuk magunkat, mint "várakozók" (ami azt jelenti, hogy tervezzük a résztvételt az adott eseményen). Így akár új, last.fm-es barátunkkal mehetünk a közös kedvencünk koncertjére.
Már 11 nyelven elérhető a Last.fm, de a magyar nincs köztük. Bár nem nagy gond, mert az oldal könnyen áttekinthető, minimális angollal könnyen el lehet boldogulni.
A kezdő vagy éppen külföldre készülő zenekaroknak, előadóknak is sok lehetőséget kínál a Last.fm: elég jó módszerek vannak a saját zenék reklámozására, menedzserelésére (ez szintén megérne egy külön cikket). Persze ez is fizetős szolgáltatás már. Érdemes regisztrálni, egy próbát mindenképpen megér.
(És hogy a kínaiak mindent képesek lemásolni, íme a saját nemzeti last.fm-jük, a SongTaste)
-nagymester-
[2009.03.08.]