A dobolás koronázatlan királya ma lenne 92 éves
Rich, Buddy (Bernard) amerikai dzsesszdobos New York Brooklyn negyedében 1917. június 30-án született. Szülei artisták voltak, ennek volt köszönhető, hogy a kisfiú már 18 hónapos korában fellépett egy előadáson, mint dobos.
Nem is kellett sokat várni ahhoz, hogy önálló műsora legyen a fiúnak, ugyanis hat évesen saját show-jában dobolt, step-táncolt, énekelt, és nagyon sokat utazott, "Traps, a dobos csoda" néven.
A jazz szeretete 1935-től kezdődően magával ragadta és egyre több figyelmet fordított az akkori dobosokra.
Joe Marsah 1937-ben leszerződtette Buddy-t jazzegyüttesébe. Egy év tapasztalatszerzés után következett Bunny Berigan, majd az áttörés 1939-ben, amikor már Artie Show hívja meg zenekarába. A következő állomás Tommy Dorsey, ahol 1939-42-ig tag, majd 1942-ben átigazol Benny Carterhez. "Puska a kézben" évei után ismét Tommy Dorsey-hoz igazol, ahol 1945-ig tag. Még ebben az évben megalakította az első "Buddy Rich Big Band"-et. Vele tartott Frank Sinatra is.
Érdekes adalék, hogy 1957-ben magasan megdöntötte a "zenekari tag gázsija" Guiness-rekordot.
Amikor a gondok kezdődtek
A gondok az egészségével sajnos nem várattak sokáig magukra, 1960-ban kapott először szívinfarktust, amelyet aztán egy 1972-es gerincoperáció követett. Az orvosok ekkor már úgy vélték, a zseni jobban tenné, ha többé nem ülne vissza a dobok mögé, ám nem lehetett egykönnyen lebeszélni imádott hangszeréről. A komoly műtét után három héttel már ismét a bőrök mögött foglalta el helyét. A Big Banddel folytatták a turnékat.
Buddy Rich életében 1973 egy szomorú év volt, mert harmincéves barátság után elhagyja őt Gene Krupa, akinek halála még több keserűséget halmoz fel lelkében.
Másodszor kapott 1983-ban szívinfarktust, melyet bypass műtét követett. A behelyezés után öt héttel viszont már ismét a dob mögött ült.
Csodás pályája 1987. április 2-án ért véget, váratlan halála mindenkit megdöbbentett. Buddy Rich abszolút egyéni tehetsége, életpályája egyedülálló volt.
Ha valaki szeretne saját szemével is meggyőződni arról, milyen csillogó karrier volt az övé, akkor nem is kell annyira messzire mennie, hiszen elég, ha ellátogat Ceglédre, Kármán Sándor dobmúzeumába, ahol láthatja az eredeti Buddy Rich Slingerland dobfelszerelést, és ha kedvet érez hozzá, akkor korabeli anyagokból ismerkedhet a dobolás koronázatlan királyaival.
Ajánljuk! Magyar zenekar dala az Oscar-díj közelében
– Martonosi György cikke alapján: Zene.hu –
[2009.06.30.]