Demis Roussos
Demis Roussos 1946. június 15-én született az egyiptomi Alexandriában Artemios Ventouris Roussos néven. A család az 1956-os szuezi válság idején hagyta el Egyiptomot. Karrierjének meghatározó mozzanata volt találkozása Evangelis Papathanassiouval, akit a világ Vangelisként ismer.
Roussos már örökre letette a névjegyét a rocktörténelemben az Aphrodite’s Child tagjaként, de azzal is, hogy dalait megszámlálhatatlan nyelven adta elő. A hatvanas években az egyik legütősebb rockénekes volt. Mostani albuma is ezt a stílust hozza vissza, hiszen a dalokat hallgatva eszünkbe jutnak az olyan slágerei, mint az It’s Five O’clock, az I Want To Live vagy az End of the World.
Az Aphrodite’s Child elég hosszú ideig volt sikeres ahhoz, hogy mintegy 240 televíziós szerepléssel, három lemezzel büszkélkedjen és azzal, hogy világhírűvé tett két görög művészt: Demis Roussost és a billentyűs-zeneszerzőt, (E)Vangelis Papathanissiou-t.
Roussos karrierje a zenekar feloszlása után is szárnyalt, hiszen további ötven millió lemezt adott el. Fiatal kora ellenére egyik slágert írta a másik után. Kevesen voltak, akik nem ismerték a My Reason-t, a Forever and Ever-t, a Goodbye My Love, Goodbye-t, az I Need You-t, a Lost in Love-ot. Az énekes nehezen tudott egy helyben maradni. Egy időre például az Egyesült Államokba költözött, ahol az ott készített albumával azonnal az amerikai TOP40-es listára került. Amikor visszatért Európába, egy olyan egyedi kísérlettel állt elő, amely a new age sítlust keltette életre öt földrész tradicionális hangszereivel.
Ekkor lettek jóban Marc di Domenico producerrel, akit leginkább a Chambre avec vue hatalmas sikere kapcsán ismerhetünk, ami újra elindította Henri Salvador karrierjét. Az elmúlt időszakban pedig nem más, mint Micky Green and BB Brunes lehet hálás neki. ”Ez a pasas felébresztett” – nyilatkozta róla Demis.
Sok évvel azután, hogy egyetlen felvételt sem készített, a producer rábeszélte, hogy térjen vissza a gyökereihez, és adjon ki egy rockalbumot. Azt ajánlotta az énekesnek, hogy hallgasson meg néhány szerzeményt olyan fiatal, tehetséges, de még ismeretlen zenészektől, mint Picci, Almo és Nenad Barbulovic. Ezek a fiúk modern hangszereléssel ruházták fel a tradícionális Beatles és Aphrodite’s Child hangzást, miközben a ritmusszekciót kissé felrázták Little Barrie-vel és a Dirty Feel-lel. Roussos a színpadon is hasonló kíváló zenészekkel lép fel. A zenekar tagjai közt van a dobos Virgil Howe, a basszusgitáros Lewis Reuben Wharton, a gitáros Nicholas Ryness Hirsch és a billentyűs Jessica Lauren. Az albumot Tina Turner, Quincy Jones, Lenny Kravitz zeneszerzőjének, Terry Brittennek a londoni stúdiójában vették fel. Demis és a zenekar ősszel kezd turnézni, és a programból természetesen nem hagyják ki az Aphrodite’s Child dalait sem, sőt Demis ezen kívül még egy meglepetést is tartogat a rajongóinak!
[2008.06.14.]