Eláruljuk, mit csinálj a karcos CD-vel
Ugyanúgy, ahogyan anno a kazetták, a CD-k is egy idő után használhatatlanná válnak. Az évek alatt megsérült, karcos lemezt már nem igazán olvassa be a lejátszó, ha véletlenül be is olvassa, akkor pedig ugrál, akadozik. De erre is van megoldás. Utánajártunk, eláruljuk.
Tekintsük el attól a verziótól, hogy elkezdjük fogkrémmel kenegetni a lemez írott felületét. Lehetőség van azonban professzionális módon is újjávarázsolni a CD, illetve DVD lemezeinket.
Egy bizonyos összegért (650 Ft/darab) a makacs, eltávolíthatatlannak gondolt ragacsos szennyeződéseket és a csúnya, gonosz karcokat is eltüntetik. Igaz, nem a legolcsóbb szórakozás (főleg, ha az egész BoneyM diszkográfiát szeretnénk újjápolíroztatni). De kit érdekel, ha ezzel megmenthetjük kedvenc lemezeinket, játékainkat?
Az új technológiával újra tükörfényes, az új lemezekkel azonos felületű lehet a régi korong. Egy speciális gép kijavítja a felületi sérüléseket: többet nem fog ugrálni a hangzás, nem áll meg a film, újra használható lesz a PSX játék-lemez.
Persze abban az esetben, ha az adathordozó réteg sérült, akkor már menthetetlen az anyag.
Hogyan tudom megállapítani, hogy a lemezt lehet-e javítani?
Az úgynevezett fény-teszttel. Tartsd a CD-t egy erősebb fényforrás - pl. lámpa - felé úgy, hogy Te a lámpát ne lássd, csak a lemez tükrös oldalát, vagyis a nyomott, grafikus oldal nézzen a fényforrás felé. Ha a lemez tükrös oldalán világító csíkok jelennek meg, az azt jelenti, hogy a lemez pici, mikronban mérhető vastagságú fém hordozórétege sérült meg. Ebben az esetben a lemez nem javítható.
A jó hír az, hogy ez az esetek elenyésző hányada. Ha átvilágít a fény az adathordozó rétegen, akkor nem javítható. Általában csak szimplán karcos a lemez: a CD, illetve DVD-olvasó lézere ezeken a pici árkokra hasonlító karcokon megtörik - a karc a lézert eltéríti -, ilyenkor torzul, ugrál a kép, a hang, nem indul, elakad a játék...
-n-
[2009.03.05.]