Thalía
Thalía, teljes nevén Ariadna Thalía Sodi Miranda, egy mexikói, viszonylag jómódú család ötödik, késői lánygyermekeként egy augusztus 26-án látta meg a napvilágot Mexikóvárosban. Legidősebb nővére, Laura Zapata, Mexikóban szintén népszerű színésznő. Már egyéves korában szerepelt televízióban — egy üdítőreklámban. Általános iskolai tanulmányai során tanult klasszikus balettot és szertornázott.
Művészi pályafutása 1981-ben kezdődött, amikor a Pac-Man nevű gyerekzenekarral részt vett egy énekversenyen. Később az együttes a nevét Din-Din-re változtatta, és összesen négy hanglemezt készítettek.
Három évvel később részt vett a Vaselina (a Grease spanyol nyelvű változata) című musicalban — először mint kórustag, később Sandy szerepét kapta meg — a Timbiriche gyerekbandával, amely később Mexikó legnépszerűbb fiatalokból álló rock együttese lett, amelybe később belépett. Ugyanebben az évben színésznőként is debütált, a La Pobre Seńorita Limantour (A szegény Limantour kisasszony) című sorozatban Dina szerepét kapta. A zenekar egy év múlva óriási sikereket ért el. Egyre többet szerepelt magazinokban, test-szépségversenyt is nyer.
1989-ben osztották rá az első címszerepét a Luz y Sombra (Fény és Árnyék) című tévéregényben. Ugyanebben az évben kilépett a Timbiriche együttesből, valamint megtanult basszusgitározni és zongorázni.
1990 januárjában, a Los Angeles-i egyetemen (UCLA) angol nyelvet tanult; ének-, zongora-, basszus-, testnevelés-, jazz- és modern tánc-, színjátszás-, előadásmód-, esztétika- és táncórákat vett, megtanult továbbá szaxofonon játszani. Megújult külsővel visszatért Mexikóba, megjelent első, saját nevét viselő szólólemeze, amelyet Alfredo Díaz Ordaz-szal készített el, aki egyben az első és legnagyobb szerelme. Bemutatkozó albuma a Timbiriche zenei hagyományát követve pop-rock stílusra épült.
Második szólóalbuma 1991-ben jelent meg Mundo de Cristal címmel. Ekkor már több dalfesztiválon is részt vett.
Harmadik lemezét Spanyolországban készítette el Love címmel, mégpedig 1992-ben. Szintén ebben az évben vállalta el annak a később María Trilógiaként emlegetett három sorozatnak a főszerepét-
1995-ben komolyabban elkezdett foglalkozni az énekléssel, nemzetközi karrier építésébe kezdett. Szerződést írt alá a neves nemzetközi lemezkiadó vállalattal, az EMI-vel. Emilio Estefan (a híres kubai származású énekesnő, Gloria Estefan férje) és Óscar López producerekkel készítette el negyedik lemezét, az En éxtasist (Önkívületben). A kiadóváltás egyben teljes stílusváltást is jelentett, az énekesnő áttért az igényesebb latin-pop műfajra. Az album valamennyi Latin-Amerikai országban, sőt, az Egyesült Államokban is elkelt, több mint egymillió példányban, később Európa egyes országaiban is megjelent. Többszörös arany- és platinalemezzel díjazták.
A Fülöp-szigeteken oly nagy népszerűségnek örvend, hogy 1997-ben egy különleges albummal jutalmazta az ázsiai országot, Nandito Ako (Itt vagyok, hogy szeresselek) címmel, amely saját és más slágerek feldolgozását tartalmazza a Fülöp-szigetek hivatalos nyelvén. Április 25-ét Los Angelesben Thalía napjává nyilvánították. A sikerek folytatásaként Emilio Estefan vezetésével elkészítette az Amor a la Mexicana (Szerelem mexikói módra) címet viselő albumát, amelyen népének gyökereihez visszatérve a dallamos vérpezsdítő mexikói-kubai ízű ritmusoké a főszerep. A Mexikóvárosi Viaszmúzeumban leleplezték életnagyságú viaszfiguráját. Az EMI eközben újra kiadta az En éxtasist. Ez és legújabb albumának eladott példányszámáért újabb arany- és platinalemezek tulajdonosa lett. Az Amor a la Mexicana Európa több országában is megjelent, és világszerte több, mint hárommillió példányban elkelt.
Részt vett a Rio-i karneválon,1998-ban. Az Egyesült Államokban munkatársa és barátja, Emilio Estefan szervezett egy összejövetelt, ahol bemutatta őt az elvált Tommy Mottolának, a Sony Music lemezkiadó tulajdonosának (Mariah Carey volt férje).
1999-ben forgatják utolsó sorozatát, a Rosalindát, amely — bár hazájában, Mexikóban nem váltja be a hozzá fűzött reményeket — a világ számos országában, többek között nálunk is, nézettségi rekordokat dönt. Emilio Estefan és Kike Santander zeneszerzőkkel készíti el a film világhírű betétdalát. A sorozat végeztével egy időre visszavonul pihenni és elkészíteni legújabb könnyűzenei albumát.
2000. első felében New Yorkban vette fel Emilio Estefannal legújabb, immár hetedik szólóalbumát Arrasando címmel, amelyen a tizenkét dal közül nyolc saját szerzeménye. Haladva a korral, az album már modernebb zenei stílusokat (dance, pop, rap) is ötvöz a jellegzetes latin dallamvilággal, és a különböző stílusok előadásában megmutatkozik az énekesnő sokoldalúsága. Az Arrasando mexikói megjelenését követően már a második napon százezres példányszámban kelt el, első slágere, az Entre el mar y una estrella a Forró latin slágerek kategóriájában felkerült a neves amerikai Billboard zenei magazin listájának élére. Egy hónappal megjelenése után az album Spanyolországban már platinalemez. Szeptemberben Thalía budapesten is fellépett.
Az Arrasando című albumával 2001-ben elvitte a Lo Nuestro közönségdíjat, valamint elsőként neki ítélték meg a latin zenei Billboard díj újonnan alapított Premio de la Estrella (sztár díj) trófeáját. Az albumot több mint tétmillió példánytban adták el. Május 5-én, az Egyesült Államokban élő mexikóiak nemzeti ünnepe alkalmából George W. Bush amerikai elnök meghívására egy népdalcsokrot énekel mexikói népi zenekar kíséretében a Fehér Ház előtt rendezett ünnepségen.
Hazája iránt érzett szeretetének kimutatásaként különleges albumot készített, melyen az utolsó három albumának legnagyobb slágereit adja elő jellegzetesen mexikói, klasszikus fúvószenekari, "rezesbanda" kíséretben. A lemez néhány napon belül Mexikóban már aranylemez lett. Arrasando című albumával két kategóriában is nevezést nyer a II. Latin Grammy díjra, melynek kiosztó gálája a sajnálatos amerikai terrortámadások miatt elmaradt.
Thalía con banda Grandes éxitos (Thalía rezesbandával: Legnagyobb slágerek) című lemezével 2002-ben megnyerte a Lo Nuestro Legjobb mexikói regionális zene kategóriadíját és Mexikói regionális zene közönségdíját is. Májusban jelent meg kilencedik, Thalía című szólóalbuma, amelyen egy kicsit visszatért szólókarrierje kezdetének pop-rockos gyökereihez. A munkában neves egyéniségek működtek közre, többek között Jennifer Lopez, Marc Anthony és a Desteny's Child producerei. Az új lemez, illetve bemutatkozó dala, a Tú y yo több héten keresztül vezette a Billboard latin zenei slágerlistáit, az Egyesült Államokban platinalemez lett.
A 2003-as év utolsó hónapjában veszi fel a nyolcvanas éveket felidéző slágere, az A quién le importa videoklipjét, mely nagy vihart kavar a médiában, néhány dél-amerikai országban pedig be is tiltják, mert leszbikus jelenetet tartalmaz.
2004 februárban fellépett a Lo Nuestro díjkiosztó gálán, és megnyerte a közönségdíjat. Az EMI kiadott egy remixalbumot, amely legnagyobb slágereinek feldolgozásait tartalmazza, köztük az Arrasando angol nyelvű változatát (It's My Party), valamint jutalomként az A quién le importa videoklipjét. Még ebben az évben készítette el az I Want You című dal videoklipjét, mely első angol nyelvű albumának bemutatkozó slágere lett. A dalban a Fat Joe néven ismert rapper, Joseph Cartagena is beszállt. Miamiban rendezték meg a Latin Zenei Billboard díjátadó gálát, amelyen Thalía című spanyol lemezével megnyeri az év latin popalbumáért járó trófeát (női kategóriában), valamint ugyanazért elviszi a közönségdíjat is.
Júliusban jelent meg várva várt angol nyelvű bemutatkozó albuma, szintén Thalía címmel, melyen a szokásos latin zenétől eltérően valódi amerikai stílusú, R&B jellegű popzenét tartalmaz. Az album és bemutatkozó dala, az I Want You sok helyütt felkerült a slágerlisták előkelő helyeire, azonban az USA-ban nem váltja be a hozzá fűzött népszerűségi reményeket. Hazánkban a dal negyedik helyezést ért el a VIVA Chart Show-ban, az országszerte népszerű VIVA TV zenei csatorna 40-es slágerlistáján.
Októberben egy hétre Japánba látogatott, ahol dupla aranylemezt adnak át neki legújabb albumának népszerűségéért. Két közönségdíjat nyert az Év szólóénekese, illetve az Év legjobb dala kategóriában a No me enseńaste című slágeréért. Felvette legújabb videoklipjét, a Cerca de ti-t. Thalíára esett a választás, hogy megnyissa az NBA kosárlabda-bajnokságot a texasi San Antonio-ban. Az énekesnő a Baby, I'm in Love című slágerét énekelte el, a megnyitó ünnepséget számos országban közvetítették.
2005 február 10-én jelent meg hivatalosan Thalía énekesi pályájának utolsó 10 évét összefoglaló Greatest Hits albuma és DVD-je, amelyen megtalálható az énekesnő valamennyi videoklipje. Az album bemutató koncertje botrányosan kezdődött, ugyanis a színpadon váratlanul megjelent Paulina Rubio, aki az énekesnő riválisa már gyermekkoruk óta. Senki sem értette, minek köszönhető a hívatlan vendég felbukkanása, ám kiderül, hogy az akciót Paulina Rubio publicistája szervezte Thalía háta mögött, aki már dolgozott Thalíának is.
Márciusban nyilvánosságra hozták, hogy Thalía április végén megkezdi első világ körüli koncertsorozatát, amely Nagyfeszültség néven futott.
Fellépett a texasi énekesnő, Selena Quintanilla halálának tízéves évfordulója alkalmából rendezett Selena Vive emlékoncerten a houstoni Reliant Stadionban
Az Amar sin ser amada című új dala, kiadásának második napján már a slágerlisták első helyén állt Mexikóban.
Forrás:http://gportal.hu/gindex.php?pg=17534853
[2008.08.26.]