Dalait milliók dúdolják - A Yes után az Armageddonnal futott be
Születésnapján köszöntjük a nagyszerű zenészt és szerzőt, Trevor Charles Rabint, aki a mai napon tölti be 56. életévét.
Trevor 1954. január 13-án született Johannesburgban. Hatéves korától kezdett el foglalkozni zenéléssel. Először zongorázni, később gitározni tanult. 12 évesen megvette első gitárját. Az 1968-ban alakult The Conglomeration nevű együttesben kezdett el zenélni, mellyel még egy díjat is nyert: South Africa Battle Of The Bands nevű kitüntetést hódították el. A katonaság után sem felejtette el a zenét, bár akkor már inkább zongorán játszott és nem gitáron.
A siker talán 1978-ban kezdett kacsingatni rá, amikor is kiadta első lemezét, amelynek a Beginnings címet adta. Egy évre rá újabb album következett, ennek Face to Face lett a neve.
Fent a csúcson
Ezután eljött pályafutásának csúcspontja: a Yes bandájában gitáros és dalszövegíró. A Yes a kor egyik legnagyobb progresszív rockot játszó bandája volt. Velük adta ki az 90125 című lemezt. Ez a felvétel olyan jól sikerült, hogy a Grammy-díj nyertese lett a kategóriájában. Ezután a csapat turnézni ment, mely során számos várost érintettek.
Újabb album jött 1987-ben, melynek a Big Generator nevet adták. A siker ekkor már azonban egy kissé kopni látszott. A ’90-es évek elején az Union jelent meg a piacon, melyen Trevor Steve Howe-val gitározott együtt. Három évvel később utoljára szerepelt Yes tagként egy lemezen, megpedig a Talk nevű korongon muzsikált.
A filmek közelében
A kiválásának oka nem más volt, az volt, hogy megismerkedett a Yes koncertbillentyűsével, Mark Mancinaval. Ő éppen a Twister című filmzenéjén dolgozott, s arra kérte Trevort, hogy a gitárrészeket játssza el. Ezután teljesen a filmzenék világa felé fordult, s 1996-ban ki is adta első önálló alkotását, melynek címe Tisztítótűz lett. Nemsokára ismét Mancina oldalán találta magát: most a Con Air című filmhez írtak dallamokat.
Igazából csak az Armageddon tette híressé. Olyannyira, hogy ezzel a filmzenével a lemezeladási listák élére került. Ám a siker szalmaláng jellegű volt, mert az ezt követő művei nem tudtak átütő sikert hozni. Leginkább akciófilmekhez készített zenéket, de a vígjátékok, s a drámák világában is kipróbálta már tehetségét.
Olvass tovább: Íme 2009-ben Magyarországon legtöbbet játszott 100 videoklip - 1. rész
– wikipedia/zene.hu –
[2010.01.13.]