Meglepő fordulat a zeneszövegeknél: régi nóta, nem vén nóta
A Zeneszöveg.hu oldal által készített statisztika szerint 2009-ben a magyar nóta és a népdal műfaja a legnépszerűbb beküldő felhasználói körében.
A honlapon található több mint 40.000 dalszöveg közel 10%-a, a fent említett műfajokba tarozik és a kottát vásárlók is számos alkalommal választanak ezek közül. Újra nótás kedvünkben vagyunk?
A Zeneszöveg.hu, mint a leglátogatottabb magyar zenei témájú portál évek óta foglalkozik dalszöveggyűjtéssel. Az öt évvel ezelőtt indult kezdeményezés nagy népszerűségnek örvend a zenebarátok körében és a szakmai berkeken belül is elismert oldal egyre további teret biztosít mindennek, ami zene. A szerkesztők maguk is örömmel tapasztalják nap, mint nap mekkora az igény és az érdeklődés az oldal által nyújtott szolgáltatásra.
Több irányba nyitottak
– Miután elindultunk egyedüli úttörőként ezen az úton, még mi sem tudtuk működni fog-e. Hamar választ kaptunk a kérdésünkre. Egy kis idő elteltével ugyanis tudomásul kellett vennünk, hogy már nem elég, ha e-mailben fogadjuk a beküldéseket, hanem erre egy külön rendszerre van szükségünk. Így építettük ki a mai felületet a felhasználói és a szakmai igényeknek megfelelően. Azóta is napi rendszerességgel kapunk elképesztő gyűjteményeket, többet külföldről is. Az oldal indulása óta több irányba is nyitottunk létrehozva a külföldi dalszövegeket tartalmazó testvéroldalt, saját webshopunkat és a Magyarországon egyedülálló kottaletöltés lehetőségét. – nyilatkozta Csipai Roland, a Zeneszöveg.hu ügyvezetője.
A weblap adatbázisának tartalmát felhasználói és szerzői dalszövegbeküldésekből frissíti és bővíti, olyan elismert szakmai szervezetekkel karöltve, mint a kiadókat tömörítő MZKSZ (Magyar Zeneműkiadók Szövetsége), az Editio Musica és a Sláger Rádió.
Legutóbbi statisztikái szerint 2009 első két hónapjában beküldött szövegek illetve gyűjtemények legnagyobb arányban magyar nótákat és népdalokat tartalmaztak. Ez azért is meglepő, mert egy nem is olyan régi 2008 novemberében készítet mérés szerint ez az arány még a pop műfajának kedvezett. Nem is csoda, hiszen szinte naponta jelennek meg új együttesek még újabb hangzással.
A magyar és külföldi zenei piac egyaránt ontja magából ifjú felfedezettjeit, csak győzzünk válogatni. Lehet, hogy ez már nekünk is sok? Értékesebbnek tartjuk és szívesebben hallgatjuk (és olvassuk) inkább a jól bevált régit? Vagy talán „a válságos” hangulathoz jobban illik a nótaszó. Hiszen sírva vígad a magyar.
– zene.hu –
[2009.03.16.]