Készülj a nagy napra - kipróbált tippekket adunk
Pánikra semmi ok! A nagy nap közeledtével minden párnak egyre nagyobb az aggodalma, hogy az egész vendégsereg előtt kell majd táncolnia.
Sajnos manapság, a fiatalok körében már kimentek a divatból az ún. lakodalmas nóták – persze ismerek társaságokat, akik hatalmasat tudnak bulizni az ilyen zenékre is – ezért is lehet talán nehezebb feladat, hogy felvegyük a ritmust a mulatós számokra.
Rajtunk múlik, mennyire vagyunk konzervatívak és ragaszkodunk-e a már jól bevált, közkedvelt lagzis muzsikákhoz, vagy modernizálódva, népszerû sláger- és diszkózenéket kérünk a zenekartól.
A kettő ötvözete talán a legmegfelelőbb. Így feleleveníthetjük tinikorunk táncóráit (már akinek voltak), a keringőt, slowfoxot és cha-cha-cha –t, majd belemelegedhetünk a mai slágerekbe is. Lazíts és nyerő leszel!
A nyitó tánc etikettje
S ha már a klasszikus táncokat említettük, hadd hívjam fel a figyelmeteket arra az érdekességre, hogy a hivatalos esküvői etikett szerint nem mindegy, mivel kezdjük a vacsora után a táncolást.
Az valószínűleg már mindannyiótok számára ismert, hogy az első táncot nektek illik járni, mert az ifjú párnak kell „megnyitnia” az estét. A második majd a menyasszony apjáé, miközben az ifjú férj felesége édesanyját, kedves anyósát kéri fel egy közös táncra.
Nos tehát, ha elfogadtok egy tanácsot, a bécsi keringőt mint nyitótáncot jobb, ha elkerülitek. Ez ugyanis – bármennyire népszerű ugyan – kicsit gyors első táncnak. A lassúbb angol keringő azonban már biztosan megállja a helyét és kellő „bemelegítés” után a vendégek is kedvet fognak kapni egy-két könnyed tánclépésre.
„Eladó a menyasszony!”
Hazánkban régi hagyomány, általában éjfél körül, a „pénzért árult” menyasszonytánc. Ez az a tánc, amit a menyasszony utoljára táncol leányként. A szokás tájegységenként változó formában él, de az esetek többségében a vőfély gyűjti a pénzt. Néhány forduló után „Eladó a menyasszony!” kiáltással megnyitja az általános részvételt.
Tánc elõtt a jelentkezõk a násznagyok asztalán álló tányérba, kosárba, rostába (ezért nevezik rostatáncnak is) dobják a tánc „váltságdíját” jelentõ pénzösszeg, illetve az asztalra helyezik ajándékaikat.
A menyasszonytánc jelenlegi gyakorlatában a gazdasági funkció dominál: a tánccal összegyűjtött pénz az ifjú pár életének megalapozását szolgálja.
Ügyeljünk arra azonban, hogy a helyzet semmiképp se váljon kínossá számunkra. Játékos formában, ne a pénzre kihegyezve próbáljuk ezzel a hangulatot feldobni.
Nem árt egy-két beépített ember sem arra az esetre (bár ezt a rokonok általában úgyis maguktól, ösztönösen felvállalják), ha hirtelen nem lenne kivel tovább ropnunk az oly „jövedelmező” menyasszonytáncot.
További lagzis anyagok a lagzi.info oldalon találsz.
[2009.03.25.]