Vakon is fellépett az ismert zeneszerző
A legenda szerint a How dark, oh Lord, are thy decrees című kórus írása közben vesztette el véglegesen a látását Georg Friedrich Handel német orgonista. A zeneszerző 251 évvel ezelőtt április 14-én hunyt el.
A barokk kor ünnepelt egyénisége. Német zeneszerző, Szászországban született, de élete jelentős részét Angliában töltötte, és ott is halt meg. Szülei akarata ellenére orgonistaként kezdte Halléban.
Fiatalon itáliai körútra indult, s az olasz zene, az opera, a dallamos áriák nagy hatással voltak művészetére. Londonban az 1725-35-ös években ilyen stílusú operák írásával, valamint azok rendezésével foglalkozott. Az 1750-es években már súlyos szembajjal küszködött, élete utolsó éveiben teljesen elvesztette látását. Az angolok - német származása ellenére - nemzeti zeneszerzőjüknek tekintik.
Sikertelen műtétek
Händel élete vége felé szembaj hatalmasodott el rajta, szürkehályog-műtétjei sikertelenek voltak (ugyanaz az orvos műtötte, aki Johann Sebastian Bach-ot is), ezután (már a Jephta írása idején) gyakorlatilag megvakult.
A legenda szerint a How dark, oh Lord, are thy decrees című kórus írása közben vesztette el véglegesen a látását. Robusztus testi-lelki tulajdonságai megőrizték életkedvét, noha a zeneszerzéssel ezután kevesebbet tudott foglalkozni, viszont élete végéig hangversenyezett, orgonadarabjait adta elő Londonban. A Westminster-apátságban, Anglia nemzeti panteonjában temették el.
Nem felejtették
Händel kortársaival ellentétben nem került a feledés homályába. Még életében viaszszobrot emeltek róla 1738-ban. 1760-ban, tehát halála után egy évvel megjelent az első életét összegző mű Memoirs of the Life of the Late George Frederic Handel Mainwarings tollából.
Az angolok annyira tisztelték, hogy születése „százéves” évfordulójára, 1784-ben (tehát egy évet tévedtek) nagy ünnepséget rendeztek a Westminster-apátságban, ill. a Pantheonban különböző műveit játszották (Messiás, concerto grossók, orgonaversenyek, oratóriumok). Ebből az ünnepségből hagyományt szerettek volna csinálni, de a lelkesedés csak 1791-ig tartott.
A kontinensen is gyorsan terjedt a hírneve. 1772-ben Michael Arne, majd három évvel később Carl Philipp Emanuel Bach vezényletével volt hallható a Messiás Hamburg-ban. Az első változtatásokat Johann Adam Hiller eszközölte, elsősorban hangszerelés terén; ennek bemutatója 1786-ban volt. Wolfgang Amadeus Mozart igen sok Händel oratóriumot a korízlésnek megfelelően újrahangszerelt, a swieteni bárók részére 1788 és 1790 között.
Joseph Haydn Händel oratóriumainak hatására írta meg A Teremtés c. oratóriumát (Haydn londoni tartózkodása során ismerte meg Handel zenéjét). A See the conqu'ring hero comesra Ludwig van Beethoven variációkat írt csellóra és zongorára (1796), a Die Weihe des Hauses nyitányainak fúgája pedig Händel modelljein alapszik.
A Messiás tengerentúli bemutatójára az 1770-es években kerül sor. 1842-ben Vincent Novello ingyenes koncertet adott Händel művekből.
1859 és 1926 között a Crystal Palaceben háromévente ünnepi játékokat rendeztek a tiszteletére. Az 1970-es évektől elterjedő historikus előadásoknak köszönhetően mára már ismerjük az akkori hangzásállapotokat.
A zenei nagyság 251 évvel ezelőtt távozott. Emlékezünk rá.
Olvass tovább: A csunyácska fiú meghódítja a világot? - letaglózó videó
- zene.hu -
[2010.04.14.]