A 17 éves magyar zenész sikere Amerikában
Örömteli hír a magyar komolyzenei kultúra háza táján, hogy fiatal zongorista aratott sikereket a tengerentúlon.
Lebhardt Dániel, a 17 éves zongorista és zeneszerző ugyanis nemrégiben tért haza Amerikából, ahol a június elején San Joséban megrendezett Nemzetközi Orosz Zenei Zongoraverseny serdülő kategóriájában aratott győzelmet. Az ifjú tehetség a versenyt követően számos koncertet is adott Kaliforniában, melyekre a versenyhez hasonlóan Bach, Rachmaninov, Chopin, Haydn és Bartók művekből állította össze repertoárját.
- A mostani eredményeddel együtt már kilenc versenygyőzelmed van. Melyikre vagy a legbüszkébb?
- Bár mindegyik eredményemre büszke vagyok, kettő közelebb áll a szívemhez. Az egyik a 2008-ban megrendezett országos zeneszerzés verseny középiskolai kategóriájában elért I. helyezésem. A másik pedig a mostani San José-i sikerem, mert ez volt az első amerikai megmérettetés, amin részt vettem.
- A San José-i versenyen első ízben nyert magyar zongoraművész. Milyen megkereséseket kaptál a verseny után?
- A legjobban annak örülök, hogy lehetőséget kaptam arra, hogy jövő nyáron koncertet adhassak a San José-i szimfonikus zenekarral. A zsűritagoktól pedig rengeteg tanácsot kaptam. Pascal Nemirovski javasolta, hogy próbáljam meg decemberben a felvételit a londoni zeneakadémiára, a Royal Academy of Musicra. A felvételi kapcsán még azt is megígérte, hogy segíteni fog, mivel esélyesnek tart.
- Viszont nem ez az első lehetőséged, hogy külföldön képezd magad. Nemrégiben két éves amerikai ösztöndíjat nyertél egy magániskolába, de végül nem fogadtad el. Miért?
- Sajnos ennek több oka volt. Az egyik, hogy az amerikai koncertek miatt nem lett volna elég időm felkészülni az angol nyelvvizsgára, ami az ott tanulás feltétele volt. A másik pedig, hogy ősztől végzős leszek a középiskolában. Ha kint folytattam volna a tanulmányaimat, akkor az ottani rendszer szerinti elvárásoknak kellett volna megfelelnem, viszont az itthoniak szerint érettségiznem. A zongorázás és a zeneszerzés mellett ez pedig nagyon nehéz lett volna.
- Érettségi után itthon vagy külföldön szeretnéd folytatni tanulmányaidat?
- Meggyőződésem, hogy amit a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen megtanulok, azt a világban majd bárhol tudom kamatoztatni. Régi vágyam, hogy a Zeneakadémia Nagytermében adhassak majd diplomakoncertet. Azonban sajnos itthon az a probléma, hogy nehéz megoldani a rendszeres fellépéseket. Londonban és New Yorkban viszont lenne esélyem továbbtanulni, és többet koncertezni is.
- Kik segítenek zenei pályádon?
- Természetesen a szüleim mindig mellettem állnak. Nélkülük nem biztos, hogy eljutottam volna idáig. Édesanyám szabadidejét áldozza arra, hogy megszervezze a koncertjeimet. Felkészítő tanáraim, Keveházi Gyöngyi tanárnő és Gulyás István tanár úr pedig rengeteg energiát fektetnek a tanításomba. Sokat köszönhetek nekik, hiszen már kisgyermek korom óta egyengetik az utamat. Az Új Európa Alapítvány pályázatának köszönhetően pedig végre egy új zongorát vehettünk, ami a fejlődésem szempontjából különösen fontos. Előtte ugyanis csak pianínón tudtam gyakorolni.
- Gondolom a koncertek és versenyek mellett a zeneszerzést sem hanyagolod. Milyen darabokat írsz mostanában?
- Jelenleg egy szóló zongoradarabon, egy hegedű-zongora duón, valamint egy fuvoladarabon dolgozom. Fontos számomra a zenélés és a zeneírás, hiszen a zene az, amivel a legjobban tudom magamat kifejezni.
Ajánljuk! Magyar zenész nyerte a rangos gitárversenyt
- zene.hu -
[2009.07.30.]