Szakcsi Lakatos Róbert odaadja magát a hallgatóknak
Kevés olyan magyar művész van, aki olyan nemzetközi sikereket ért volna el, mint Szakcsi Lakatos Róbert. A jazz-művész újabban Ázsiában, a messzi Japánban halmoz sikert sikerre, elvarázsolva a közönséget különleges muzsikájával, melyet ő „cigány jazz”-nek nevez. Róbertnek nemrég jelent meg legújabb lemeze a szigetországban, ahol eddigi hanganyagaiból már több, mint harmincezer példányt adtak el. Igaz, ez nem csak Szakcsi érdeme, hiszen a jazzmuzsikus már több lemezt is kiadott olyan világhírnek örvendő zenészekkel, mint Jack DeJohnette vagy John Patitucci.
Szakcsinak 2009 nyara rendkívül mozgalmas volt, hiszen egy ötkoncertes turnét adott Japánban, ahol a legrangosabb és leghíresebb jazz-hez köthető helyszíneken adott teltházas koncerteket, köztük például a tokiói Cotton Clubban. Itt Szőke Nikivel együtt szórakoztatta a közönséget. A legemlékezetesebb koncert a művész számára mégsem ez volt, hanem a Villige Vangard nevezetű helyszínen adott előadása, hiszen ott már olyan szakmabeli nagykutyák fordultak meg, mint például Davis vagy Evan.
- Hatalmas sikert arattak mind szóló, mind trióban felvett lemezei Japánban, ahol több nagyszabású koncertet is adott. Miért pont Japán?
- Miért pont Japán? 2004 nyarán készítettem egy fél órás műsort a zürichi rádióban az akkori zenekarommal ás ezt az anyagot hallotta egy német szervező, aki felvette és átküldte ennek a japán kiadónak. A japánok ezután rögtön megkerestek és leszerződtünk 5 lemezre.
- Melyik országot szeretnék még meghódítani? Vagy nincsenek határok, csak a világsiker?
- A világsikert nehezen tudom elképzelni, mert ez egy rétegzene, de Japánban imádjak a jó és főleg tartalmas jazz zenét.
- Azt mondják, hogy a japán emberek sokkal visszafogottabbak, mint európai társaik. Igaz ez?
- Sokkal visszafogottabbak nálunk európaiaknál, ez igaz,a hallgatók viszont meglepően képben vannak és nem csak szeretik, de értenek a jazzhez.
- Hogyan próbálja képviselni Magyarországot a keleti emberek előtt?
- A zenével képviselem Magyarországot.
- Mit gondol, miért is arat ekkora sikert az Ön által játszott zene?
- Azt gondolom, hogy én egy olyan zenész vagyok, aki sokat merít a tradíciókból, legyen az jazz, népzene satöbbi... És mikor játszom, ez hallatszik, meg persze az is, hogy odaadom magam a hallgatónak.
- Mit tervez a milánói koncertre? Van már tapasztalata az olasz közönségről?
- A milánói koncerten saját darabokat fogok játszani. Már játszottam Milánóban. A milánói rádióban volt egy élő koncertem, de az körülbelül tíz éve volt.
- Meséljen kicsit a trióról!
- Pecek Lakatos Krisztián a bőgős, akit nem kell bemutatni a magyar közönségnek, hiszen ő már kilenc éves kora óta koncertezik. Megnyerte a Magyar Rádió által szervezett bőgőversenyt, és nyugodtan állíthatjuk, hogy egy csodagyerek volt.
A dobost, Dre Pallemaerts Belgiumból, még akkor ismertem meg, mikor Svájcban éltem. Ott játszottam vele először. Muzsikáltunk sokat együtt, de soha sem trióban. Az első ilyen találkozás szintén Svájcban történt, a Birds Eye jazz clubban. Krisztián, Dre, ės jómagam rögtön az első hangtól remekül működtünk együtt.
- Hallottuk, hogy novemberben elkezdik az új album munkálatait. Mit üzen hallgatóinak, milyen lesz a lemez? Várható valami újdonság, vagy meglepetés?
- Nyáron fogom elkezdeni igazából a következő lemezanyagot.
- A magyar rajongók mikor láthatják legközelebb a világot jelentő deszkákon?
- Március nyolctól játszom a Müpában, a Babos Gyulával
- Kanicsár -
[2010.03.05.]