Benkó Sándor: Valahogy hatvanig fel sem tűnt, hogy rohan az idő
Valami hihetetlen energiával, zenei virtuozitással játszott április 8-án este a Művészetek Palotájában a Benkó Dixieland Band. Nem is számított másra a Benkó Sándort ünneplő nagyérdemű, akik most többnyire az örökifjúk táborát erősítették.
Doktori címmel is büszkélkedhet
Benkó Sándor Kossuth-díjas klarinétművész 2010. augusztus 25-én tölti be 70. életévét. 1957-ben alakította Benkó Dixieland Bandet, amely a világ, és Magyarország egyik legnépszerűbb jazzegyüttese. Évente 220 koncertet adnak, eddig megjelent 70 lemezük közül már az első aranylemez lett. Hazai és nemzetközi fesztiválok sorát nyerik, állami díjaik mellett büszkék arra, hogy Ronald Reagan és George W. Bush amerikai elnökök is kitüntető elismerésben részesítették őket.
Dr. Benkó Sándor egyben mérnök-doktor-tanár is, valamint a Magyar Mérnök Akadémia és Kamara tiszteletbeli tagja, számos műszaki díj kitüntetettje. Doktori címét az „Elektromágneses terek numerikus szimulációja” témakörben szerezte.
Imádja a banda a műfajt
A Benkó Dixieland Band teljes létszámban, a koncert első felében csokornyakkendőben, mellényben, piros ingben vonult a színpadra. A zenebarátok nevében virágcsokrot, tortát és lufit kapott a születésnapos, majd a zene szárnyain keresztül visszafelé repített bennünket az időben, hogy a projektor fotóin keresztül felelevenítsük az elmúlt 70 évet. Életében először bepillantást engedett a magánéletébe is, és nemcsak gyermekeiről, de unokáiról is beszélt.
„Amikor valaki 4 éves, az még olyan szokványos állomás, aztán, amikor 6 lesz és iskolába megy, akkor elkezdődnek az iskolás évek, és elindul egy pályája” -kezdte a mesélést a zenész.
Hegedülni 1946-ban kezdett, ám 14 éves korában ráébredt, hogy a klarinét sokkal inkább neki való. Berkes Kálmánhoz járt. Ugyan klasszikus zenét tanult, mégis az improvizáció ejtette rabul, megalapította a Benkó Dixieland Band-et. Elmondása szerint mindig próbált a társaira odafigyelni. Ha a zenekar tagjai elégedettek, akkor a zenekar is összeáll, és sikeres lesz, miközben nem árt, ha imádja a banda a műfajt.
Kezdetben a környező országokban arattak sikereket, majd az 1971-es Montreauxi Jazz Fesztivál megnyerése után, nyugaton is egyre ismertebbé váltak.
Felelevenítettük a visszaemlékezés során a bálok, a táncdalfesztiválok 60-as éveit, ezen belül a Béka Klubot és az ott kötött barátságokat.
A külföldi zenész barátok között szerepel Milt Jackson, Freddie Hubbard, Al Grey, Buddy Tate, Joe Newman, Buddy Wachter, Henry Questa, Joe Muranyi, Eddy Davis, Cynthia Sayer, Harry Sweet Edison, Albert Nicholas, Wild Bill Davison, Chris Barber, Kenny Ball, Huub Janssen, Acker Bilk - és még sokan mások.
Nem nőknek való a turné
A Műpában több dalt is énekelt Berki Tamás szólista, így az All of me -t, Benkő László, az Omega frontembere eljátszotta az Over the rainbow című számot. Gáspár Pál bendzsózott, Varga Tibor és Zsemlye Sándor szaxofonozott, Lázár István trombitált, és nem utolsó sorban Bénei Tamás trombitált és bendzsózott.
Megemlékeztek a már nem élő zenekartagokról, így Vajda Sándor bőgősről, Járay János dobosról és Zoltán Béla trombitásról.A zenekar jelenlegi tagjairól megtudtuk, hogy Nagy Jenő bendzsós, a Kanálkirály gyűjti a kalapokat és eljátszották az általa írt „Nyulacska bottal jár” című számot. Megtudtuk, hogy a pozánon játszó és éneklő Nagy Iván hangszereli a zenéket, és a zenekar motorja. Kovacsevics Gábor dobos nagy kerékpáros és imádja a washboard fesztiválokat, sőt maga is játszik a hangszeren. Nem beszélve Kelemen Zsolt bőgős, Szalóky Béla trombitás és Halmos Vilmos zongorista technikai, zenei felkészültségéről, akik méltán követik és helyettesítik elődeiket.
A band tagjaitól gyakran megkérdezik, hogy miért nincs állandó női tag. Benkó Sándor szerint a sok utazás nem nőknek való megpróbáltatás, ám Michelle Mirtill, kiváló énekes -aki a születésnap alkalmával Mister Paganini című számot énekelte-, mégis képes alkalmazkodni a zenészekhez és gyakran tart velük egy-egy zenei turnéra.
Szeretik, ha izzad a fejünk
Szeretik a fesztiválokon - folytatja viccesen a 70 éves zenész, ha egy dixieland zenészeinek izzad és lila a feje. Ez követelmény, ettől vagyunk hitelesek. Illetve gyakran kérdezik, hogy mikor lesz már új lemezünk. Azt gondoljuk, hogy ha a mi műfajunkban a legnépszerűbb zenekarok zenéjét ismerjük és azokat a mi zenei nyelvünkre lefordulva játsszuk, az bőven elég, abban van az újdonság.
Az ünnepi műsorban felcsendült még a Bye-bye black bird, a Trombitás Frédi, a Petite Fleur, a Sheik of Araby, St. James Infirmary.
A Benkó Dixieland Club 1967 óta működik, mára 40 000 tagja és 40 órányi Benkó Dixieland kottája van. Ez utóbbi kölcsönözhető, mindenki számára elérhető, hiszen mindig fontosnak érezték az utánpótlás nevelést és a feltörekvő tehetségek támogatását.
Család
Tisztelgek a női nem előtt. Tisztelem és szeretem őket -mondta az örökifjú muzsikus. Először is köszönet édesanyámnak, aki megengedte, hogy a próbákat a lakásunkban tartsuk. Aztán a feleségemnek, akivel már a középiskolában is együtt jártam és a sok külföldi turné mellett tisztességesen felnevelte a gyermekeinket, Barbarát és Sándort, akiknek immár a három unokát köszönhetjük.
Valahogy hatvanig fel sem tűnt, hogy rohan az idő, de a hetvenet sem érzi olyan veszélyesnek az ember. Ha 100 évesek leszünk, majd megbeszéljük, hogy milyen érzés annyi évesnek lenni - vélekedett az ünnepi koncerten Benkó Sándor, sokak zenei apja és nagypapája.
Olvass tovább: Benkó Sándor élete fontos állomáshoz érkezett
- Tábori Zsuzsa -
[2010.04.22.]