Fotókkal! Újra varázsolt Jean Michel Jarre Budapesten
Május 24-én ismét Magyarországon lépett fel elektronikus zene mágusa. Michelt a közönség az est végén felállva ünnepelte.
A kifejezetten nagyméretű koncerthelyszínekre tervezett hightech-produkció a márciusi francia és német turnéállomások után Magyarországra érkezett, majd Csehország és Szlovákia után két görög városban folytatódik a megfeszített tempójú koncertsorozat.
A Mester ezúttal is hatalmas, nagyfelbontású videokivetítőkkel, fénykoreográfiával és szenzációs lézer-effektusokkal festi alá jól ismert zenei programját, amely legsikeresebb albumainak keresztmetszetét nyújtja. Jean Michel Jarre a szuperlatívuszok embere, aki amellett, hogy több mint 80 millió hanghordozót adott el, több világrekordot, zenei díjat és kitüntetést is magáénak tudhat. 34 évvel a világsikert meghozó „Oxygene” című album megjelenése után a mai napig is hatalmas koncertcsarnokokat tölt meg látványos előadásaival.
Bár a Sportarénában ezúttal maradtak üres széksorok, Jarre Budapesten is fantasztikus hangulatot teremtett, nem utolsósorban a huszonéves zenészeket is meghazudtoló, különleges előadásmódjával. Megtehetné, hogy magányos előadókét elbújik a színpadon felvonultatott hangszerarzenál mögé, de nem teszi. Épp ellenkezőleg. Fekete ingben, fekete nadrágban, sötét félhosszú hajával állandó interakcióban van a közönséggel: kinéz, kimosolyog, integet, a gyors számoknál pedig megállás nélkül mozog, ugrál, táncol. Aki nem tudja, meg nem mondaná, hogy idén lesz 62 éves.
A mintegy harminc hangszerből álló eszközpark még a legtávolabb helyet foglaló nézők elől sem marad rejtve, hiszen mozgó kamerák belülről is veszik a „szentélyt”, így a színpad mögött felállított gigantikus kivetítő bepillantást nyújt a főként a 70-es évekből származó szintetizátorokra, melyek mára egytől-egyig felbecsülhetetlen értékű muzeális darabok.
A szintetizátorok mellett természetesen újra főszerepet kap a lézerhárfa és a teremin is. Utóbbi egy szónoki pulthoz hasonlít, amely felett a zenész igen érdekes kézodulatokat tesz, mintha csak bűvölné a hangszert. Nem is ér hozzá, hiszen a hang oszcillátorok és antennák segítségével keletkezik, a zenész egyik kezével a hangmagasságot, másikkal pedig a hangerőt szabályozza. A már-már földönkívüli dallamvilág ezzel a különleges megszólaltatási móddal valósággal egy másik dimenzióba repíti a nézőket.
|
Képekben az előadás - klikk a fotóra |
Jarre a Statistics Adagio előtt tolmács segítségével elmondja a közönségnek, milyen fontosnak tartja a környezetvédelmet és az ökológiai problémák elleni harcot. Hangsúlyozza, hogy az UNESCO jószolgálati nagyköveteként már jóval a manapság divatos zöld hullám előtt felismerte mindezt. A fájdalmasan lassú zene alatt hat számadat jelenik meg a művész mögötti gigantikus kivetítőn, melyek mindegyike ijesző sebességgel pörög. A Föld lakossága, a maradék olajkincs mennyisége, a tiszta ivóvíz nélkül maradtak száma, a bolygónk által megtett adott napi kilométerek száma, a küldött napi e-mail-mennyiség, valamint az évente illegális drogokra fordított pénzösszeg dollárban – kiragadott statisztikai adatok, melyek mind azt mutatják, hogyan élünk és hogyan használjuk ki könyörtelenül élőhelyünket.
Aztán újra gyorsabb és populárisabb ütemek következnek, a közönség pedig ütemesen tapsol. Sokan felállnak helyükről és a három ráadást már a színpad közvetlen közeléből nézik végig. Az utolsó számot Jean-Michel Jarre Budapestnek és a többi csodálatos magyar városnak ajánlja, majd az igazán nagyvonalú ráadások után egy „see you soon”-nal búcsúzik, ami arra enged következtetni, hogy a magyar rajongók nem utoljára láthatták őt idehaza.
Setlist:
1. INTRO
2. OXYGENE 2
3. MAGNETIC FIELDS 1
4. EQUINOXE 7
5. EQUINOXE 5
6. RENDEZ VOUS 3
7. MAGNETIC FILEDS 2
8. SOUVENIR OF CHINA
9. OXYGENE 5
10. VARIATION 3
11. EQUINOXE 4
12. STATISTICS ADAGIO
13. REVOLUTION
14. RENDEZ VOUS 2
15. RENDEZ VOUS 4
16. CHRONOLOGY 6
17. CHRONOLOGY 2
18. OXYGENE 4
19. OXYGENE 12
20. FIN DE SIECLE
Olvass tovább: A dal, amellyel berobbant Jean Michel Jarre
- Szilvi -
[2010.05.26.]