Kis nyugalom a pörgésben - Egy már-már elfeledett hangszer: az okarina
Ha az emberben megfogalmazódik a gondolat, hogy ő bizony fúvós hangszeren szeretne megtanulni játszani, elég nagy dilemma elé néz, hogy ugyanis akkor milyen hangszert válasszon? Mert persze én is szeretnék hárfán játszani, vagy fuvolán, de nem biztos, hogy azzal érdemes kezdeni, ha még sohasem tanultam zenét. Ott van ugye a legelterjedtebb belépő hangszer, a furulya. Nade a furulya?
Azt hiszem a furulyát pont a beugró hangszer volta degradálta le sajnos, pedig természetesen, szép zenét lehet varázsolni furulyával is. Nade! Az okarina! Az mindjárt más! De mi is ez az okarina? Az okarina a fuvolafélék családjába tartozó fúvós hangszer, mely készülhet fából, agyagból, fémből, és persze ma már műanyagból is. Kistestvérét, a körtemuzsikát talán már többen ismerik. Node miért is olyan nagyszerű hangszer az okarina? Elmondom:
Könnyű játszani rajta: Valóban igazán könnyű megtanulni játszani rajta. De tényleg. És rá lehet kattanni. Sokkal szebb hangja van szerintem, mint egy furulyának például, sokkal lágyabb, tisztább. Főleg a cserépből készülteknek. Így egyedül játszani is nagy élmény rajta, önmagában is gyönyörű.
Lehet gyűjteni: Rengeteg formájú, anyagú, méretű, mintájú okarinát készítenek ma már. Aki egyszer beleszeret, azon fogja észrevenni magát, hogy mindig újat és újat akar kipróbálni. Ismerek olyan okarinistát, akinek már túllépte a 100-ast az okarina gyűjteményének a mérete.
Nem kell hozzá semmiféle előzetes zenei tudás: Ez volt az a „marketing szöveg”, amivel engem is „megetettek”, ami miatt megrendeltem az elsőt. Igaz a „megetettek” kifejezés nem teljesen helyes, mivel nekem valóban nem volt semmi zenei képzettségem az általános iskolás énekórákon kívül. Azóta hogy, hogy nem, egyre bonyolultabb dallamokat, dalokat tudok eljátszani rajta, viszonylag hamar megtanultam internetről az ötvonalas kotta értelmezését is. Bőven van még mit tanulnom, bőven. De ez tény: 0-ról is lehet indulni az okarinával – persze internet nem árt azért hozzá.
Könnyen hordozható: Hacsak nem kontrabassz okarinát akarsz venni, ami akkora, mint egy tök, akkor elfér a kisebb táskákban is, bárhová magaddal viheted, hogy gyakorolj, ha van időd, nem olyan hosszú, mint egy furulya, nem kell hozzá hangosítás, semmi. Igazán praktikus.
Vannak könnyebben és nehezebben elsajátítható okarinák: Ahogy fejlődsz, egyre profibb okarinákon tudsz majd játszani. Ez leegyszerűsítve a lyukak, majd kamrák számában, végül a hangszer levegőigényében mutatkozik meg.
Egyszerű, de profi hangszer. Igen, bár nagyon egyszerű hangszer, ezzel párhuzamosan teljesen komoly is. Ez persze függ az okarina minőségétől is, természetesen, mint minden hangszernél itt is megvannak a Trabant-ok és a Rolls-royce-ok. Bár Ázsiában (Koreában, Japánban, Kínában) több ezer éves múltja van a hangszernek, alig 200 éve fejlesztették fel Olaszországban a profi hangszerek soraiba. Azóta viszont töretlenül nő a népszerűsége.
Magyarországon még igencsak ritka: Zongorán ezrek játszanak, gitáron is... Okarinán? 2 kezemen megszámolom hányan.
Remélem siekerült felkeltenem az érdeklődésed, ha igen, figyeld a következő cikkeket a témában! Az alábbi videón az idei STL Nemzetközi Okarina tehetségkutató verseny egyik résztvevője játszik egy 2 kamrás okarinán: