Kaláka Fesztivál
1969. november 26-án a budapesti Ádám sörözőben megalakult a Kaláka együttes.
Igen gyorsan népszerűek lettek itthon és külföldön egyaránt. Miskolcon is sokat muzsikáltak, ott érkezett egy szép felkérés, kellene valamilyen nyári zenés produkciót létrehozni a Diósgyőri várban. A Kaláka akkor már több nyugati folkfesztiválon is fellépett, hamar megszületett az ötlet, itthon is lehetne hasonlót szervezni, a Diósgyőri vár csodálatos helyszín hozzá.
1980. júliusában volt az első fesztivál. Azóta minden év július második hétvégéje: Kaláka Fesztivál.
A rendszerváltásig a Városi Művelődési Központ vállalta a fesztivál szervezését, de — amikor megszűnt az intézmény — új lehetőséget kellett találni. Átmeneti megoldások után a fesztivált 1993 óta a Kaláka Alapítvány szervezi.
Az első rendezvény még kétnapos volt, aztán évről évre fejlődött, később a programok egy része már átkerült más miskolci helyszínekre is és újabb ötletekkel gazdagodott. Ilyen volt például a Verskoncert (költők és előadóművészek közreműködésével), Jazz-koncert (hazai és külföldi művészekkel), tehetségkutató verseny (fiatal előadók számára bemutatkozási lehetőséget biztosítva). Ma már a Kaláka Fesztivál több napos rendezvény, számtalan miskolci helyszínt bevonva és a Diósgyőri várban is két színpad "működik".
A Kaláka Fesztivál és a Diósgyőri vár neve annyira összeforrt, hogy erről egy nagyon rövid, de kedves történet idekívánkozik: pár éven keresztül Sopronban Nyárbúcsúztató Kaláka Fesztivált is rendezett az alapítvány. Az egyik fellépő együttes nem érkezett meg a rendezvényre. A másnapi telefonbeszélgetésből derült ki, hogy ők elmentek Diósgyőrbe, mert azt gondolták, a szerződésben van elírva a helyszín, mert ha Kaláka Fesztivál, az akkor csak a Diósgyőri vár lehet.
A rendezvény névadója, szellemi irányítója és házigazdája a Kaláka együttes.
A Kaláka együttes tagjai megkapták a Kossuth-díjat, Miskolc Megyei Jogú Város Pro Urbe díját és a zsűri és a közönség együttes szavazata alapján a Prima Primissima-díjat.
[2010.07.05.]