Idén is lesz Mesterségek Ünnepe
A Mesterségek Ünnepe, az élő népművészet fóruma, immáron huszonnegyedik alkalommal kerül megrendezésre. A Budai Vár történelmi környezetében négy napon keresztül kézműves mesterek működő műhelyekben mutatják be a tradicionális népi mesterségek fortélyait, a közönséget is bevonva az alkotás folyamatába.
Festői dunai kilátás és érdekesebbnél érdekesebb programok várják azokat a külföldi turistákat és hazai látogatókat, akik augusztus közepén, Budapesten keresik a kikapcsolódás lehetőségét. A Budavári Palota körül ebben az évben is négy napon át a legkiválóbb magyarországi kézműves mesterek, hagyományőrző tárgyalkotó népművészek mutatják be mesterségüket, melyet a helyszínen a felnőttek és a gyermekek egyaránt kipróbálhatnak.
Az évente 800 képzőművészt és 100 000 érdeklődőt vonzó esemény Magyarország egyik legnagyobb művészeti fesztiválja. A bemutatott termékek és tevékenységek értékét és minőségét a Népművészeti Egyesületek Szövetsége szakmai bizottságai szavatolják, akik tökéletes szervezői munkájának köszönhetően minden évben rendkívül változatos programokkal állnak elő.
Ez a program nem csak azok által elismert, akik minden évben itt töltik napjaikat rég elfeledett motívumok és technikák után kutatva, hanem a két éve indult fesztiválminősítési program is elismerően nyilatkozott róla és tavaly folklór kategóriában kiváló minősítéssel illette a Mesterségek Ünnepét. A fesztiválminősítési program öt országos szakmai szövetség kezdeményezésére indult el.
A Folklórfesztiválok Magyarországi Szövetsége /CIOFF/, a Magyarországi Gasztronómiai Fesztiválok Szövetsége, a Magyar Művészeti Fesztiválok Szövetsége, a Szabadtéri Színházak Szövetsége és a Magyar Fesztivál Szövetség tavaly decemberig 230 fesztivál regisztrálását és 87 fesztivál minősítését végezte el. A minősítési program célja: a fesztivál szakma önmeghatározása, definiálása és egy átlátható, objektív fesztiváltámogatási rendszer megalapozása a hazai fesztiválok szakmai besorolásának segítségével. A fesztiválok művészeti, folklór, gasztronómiai és speciális műfajokban kaphatnak kiváló, jó és minősített besorolást.
Ráadásként Táncházat tartanak
Az ünnep természetesen nem áll meg a mesteremberek bemutatói után, hiszen ezen felül kiváló kikapcsolódási lehetőségeket nyújtanak a színpadokon hagyományőrző magyar és külföldi táncosok és zenekarok fellépései, az egész napos vásári komédia, utcaszínház, bábszínház, gyermekprogramok, és ráadásként esténként táncház szórakoztatja a lelkes közönséget.
Állandó vendégek a határon túli magyarok és közép-ázsiai országokból érkező kézművesek. Emellett idén a rendezvény díszvendége Bulgária lesz, akinek kitűnő kézművesei és iparművészei ismertetik meg a magyar látogatókat műveikkel. A fesztivál ideje alatt egymást váltják majd a hazai – és külföldi csoportok, pl. litvánok, osztrákok, törökök, belgák, olaszok, finnek, görögök, franciák, horvátok. Nagyobb létszámú kézműves csapatok érkeztek eddig Lengyelországból, Hollandiából, Olaszországból, Oroszországból, Észtországból, Kirgizisztánból.
Egy régi hagyományt elevenítenek fel idén is augusztus 20-án a mesterek felvonulásával és a Szent István napi ünnepélyes kenyérszenteléssel, melynek hagyománya a régmúlt időket idézi vissza. Augusztus 20-áról eszünkbe jut Szent István, az államalapítás és a Szent Korona ünnepe.
[2010.08.18.]