2024. december 25. | szerda | KARÁCSONY, Eugénia nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Nem Domingo vezényel a Koncert Európáért eseményen
Gyorshír! Bobby McFerrin Budapesten lép fel
Bobby McFerrin három magyar énekesnővel lép fel Budapesten
Kapcsolatok
Bobby McFerrin
Kapcsolódó események
Bobby McFerrin koncert
[2010. augusztus 21.
szombat 19:00]

Jót derült Bobby McFerrin Debrecenben

 Sokszoros Grammy-díjas művész Bobby McFerrin, akit szinte mindenki ismer. A felületes érdeklődő a rádiók által játszott "Don't worry, be happy" nótát ismerheti tőle, de nagyon sokan az egyedi stílusú előadásmódját is ismerik, és akkor még nem is említettük, hogy karmesternek sem utolsó.

A debreceni Kölcsey Központ színpadán olyan koncert volt, amilyet ritkán láthatunk. A világ legegyszerűbb színpadképét láthattuk, amikor beléptünk a terembe: egy szék, és egy mikrofon volt a színpadon. Aki már látott efféle koncertet a Művésztől, az is szívesen ellátogat minél több előadására, hiszen garantált az élmény, és nincs két egyforma koncert. Jómagam volt szerencsém már élőben is látni hasonló előadást Tőle, de DVD-n is néztem korábban párat. Mégis rá kell újra és újra döbbennem egy sor dologra McFerrinnel kapcsolatban.

Először is: a hangterjedelme! Fantasztikusan nagy! Olyan szub-basszusok jönnek elő a torkából, ami elképesztő, ugyanakkor iszonyú magas hangokat is ki tud énekelni simán. Elkezd énekelni számokat, amelyeknek- gondolom én- az alapja fejben már előre megvan, de a dallam tudatos felépítése sok improvizációval tarkított. Szenzációs, ahogyan gondolkodik a zenéről, és ahogyan együtt él vele.

Aztán az is megdöbbentő, ahogyan a közönséget is bevonja a játékba! Kedvencem, amikor feláll, eltolja a széket, és a színpadon oldalirányban ugrál. Minden átugrás egy-egy hang, tehát Ő ugrik, és az irányának megfelelő hangot énekli a közönség. Összesen négy hangot mutatott meg a közönségnek, de ugrált vagy két oktávot. Ráadásul nem nagy szekundonként kellett váltani, hanem a negyedik hangnál rájöhetett a közönség, hogy a Művész a képzeletbeli zongoránk fekete billentyűin ugrál. Kíváncsi lennék arra, hogy vajon a világ minden pontján ilyen muzikális-e a közönség. Mindenesetre a debreceniek előtt le a kalappal, hamar felvették a fonalat, és nem hibáztak.

Egyenként is énekelhettek a bátrabbak, Bobby McFerrinnel közösen. Nagyon szórakoztató volt. Külön kiemelnék egy Márk nevű fiatalembert, aki a "Debrecenbe kéne menni, pulykakakast kéne venni" kezdetű dalocskát szerette volna előadni a közönséggel együtt, úgy, hogy a Művész közben basszus alapot dúdol. Természetesen McFerrin nem ismerte a dalt, Márk pedig rossz instrukciók alapján próbálta előadatni vele a basszust, de ötletnek jó volt.

Jót derült aztán az énekes, amikor lefordították neki a dalt. Volt olyan rész is, amikor táncolt pár vállalkozó szellemű ember a Művész énekére, és volt olyan rész is, amikor a közönségből kb. 30 énekes - köztük a zene.hu fotósa, Kollányi Zsuzsi - kórust alkotott a színpadon, Bobby McFerryn pedig instrukciókat adott és vezényelt.

A műsor végén kérdéseket lehetett feltenni a Művésznek. Kiderült a válaszokból, hogy az apja dobolt, az anyja énekelt, és kisgyerek kora óta tudta mindenki, hogy énekes lesz. Kedvenc zenésze Mozart, kedvenc zenekara a Beatles, kedvenc étele a thai konyha ételei, valamint a felesége főztje.

Rengeteg humorral, sok improvizációval, a közönséggel közvetlen kapcsolatot teremtő képességgel megáldott énekes ő, nekem pedig holnap a vigyorgásért felelő arcizmaimban biztosan izomlázam lesz, és talán a rekeszizmaimban is. Zenészeknek kötelező rákeresni neten, de leginkább egy élő fellépésére eljutni! Felejthetetlen volt és az a durva, hogy minden egyes fellépése felejthetetlen.

Szöveg: Sólyom Attila
Kép: Kollányi Zsuzsi

[2010.08.23.]

Megosztom:

Hozzászólások: Hozzászóláshoz, lépj be!
Sólyom Attila 2010.08.24. 21:20 • [2]
Kedves Camilla! Köszönöm értékes hozzászólását a cikkemhez. (Mert ez a stílusa alapján nem bejegyzés, hanem cikk.)
Tájékoztatom, hogy a cikk egy koncertről szól. Így nem volt feladatom utána nézni azoknak a dolgoknak, amit Ön hiányolt a cikkemből. Mindenesetre örülök az érdeklődésnek is, és az értékes kiegészítéseknek is. Nyugodtan bemásolhatott volna legalább egy youtube linket a tízből, de nem kétlem, hogy van fent ilyen, magam is rá fogok keresni. Mivel nem állítottam, hogy az Ön által emlegetett zenei játék teszt, vagy feladat volna, ha nem haragszik, e ponton kissé túlzottan kioktatás ízűnek érzem a hozzászólását.
Minthogy a Művész Úr családjának sem néztem utána, engedje meg, hogy köszönetet mondjak a kiegészítéseinek. Megint csak arra hivatkozom, hogy én a koncertről írtam a cikkemet. A koncerten elhangzott, hogy az édesapja dobolt. Természetesen lehet, hogy én értettem félre, bár ez esetben négyen egyszerre értettük félre. Ha Ön ott volt a koncerten, bizonyára hallotta. Ha mégis én értettem félre, kérem nézze el e botladozásomat. Az édesanyja énekesnői mivolta viszont üdítően közös álláspont kettőnk között.:-)
Végezetül az utolsó kérdésére két válaszom is van. Egyrészt újságírósdit játszani jó! Másrészt azt gondolom, hogy ha Bobby McFerryn életútjáról, szüleiről, tanulmányairól, vagy eredményeiről írtam volna, teljesen jogos volna a kérdése. Én azonban a koncertről írtam. 27 éve tanulok zenélni, és 17 éve járok koncertre. Ez volt az egyik legemlékezetesebb! Ön ott volt? Ha igen, kérem, engedje el magát, és osztozzon mindannyiunk közös örömében!
Tisztelettel:

Sólyom Attila
Camilla 2010.08.23. 22:54 • [1]
Az a helyzet, hogy az "ugrálós" játékkal a pentaton hangsor iránti ösztönös készséget demonstrálja Bobby McFerrin. A YouTube-on az egyik legnézettebb McFerrin videó az, amely a World Science Festival-on készült, ahol neurológusok, agykutatók társaságában beszélgetettek arról, mi ösztönös és mi tudatos a zenei észlelésben. Ekkor Bobby elmondta, hogy ezt BÁRHOL csinálja a világon, minden közönség ugyanígy, spontán leénekli a pentaton hangsort, mert ez valahogy minden emberben ösztönösen megvan. Emellett persze döbbenetes is.
Na most, ez a fesztivál egy éve volt, azóta legalább 10 példányban fent van a videó a YouTube-on. Fura, hogy a bejegyzés (mert ez, stílusa alapján nem cikk) írója kíváncsi, vajon máshol is "sikerült"-e a dolog. Ez nem egy teszt vagy feladat, hanem egyfajta demonstráció, amin mindenki meglepődik. Mármint a spontán reakción.
A másik, hogy Bobby édesapja hobbiból dobolt??? Ugyanis egy csúcsbariton volt, Robert McFerrin sr., a Metropolitan szerződtetett baritonja, minden nagyobb főszerepet eljátszott, emellett a Porgy és Bess című filmben ő volt Sidney Poitier énekhangja. Dobolt????? Ez honnan jött? Vagy nem angolul beszélt?
Az édesanyja nyugalmazott egyetemi docens (most nem jut eszembe az egyetem neve, a tanszék biztosan az ének), vocal-coach, vagyis hangképzéstanár és persze kitűnő jazz énekesnő.
Vajon nehéz utánanézni dolgoknak, mielőtt nekiülünk és újságírósdit játszunk???

Teljes fórum »»»

lap teteje
 
MEGBÍZHATÓ HITELAJÁNLAT szolgáltatás [2024.12.24.]
AZONNALI PRIVÁT ONLINE HITELEK szolgáltatás [2024.12.18.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Happy metal party az Analog music hallban
Happy Heavy Metal, azaz Freedom Call klub koncert az...

A cselló metal királyai újra elvarázsolták Budapestet - Apocalyptica koncert a Barba Negraban
A...

Phoebe és Jason: Egy elfojtott szerelem története 
Szabó Kimmel Tamás és Hermányi Mariann David Mamet drámájában a Centrálban - képekkel
Melodikus death metal szeánsz a Barba Negraban
Elbúcsúztunk a Sepulturatól  
Az olasz életérzést Budapesten is megmutatta az Il Volo
beszámolók még