Jó hírünk van a musicalbarátoknak, musicalrovatunk elnyerte végleges formáját. Ezentúl hétről-hétre egy-egy közkedvelt muzsikát ajánl az Operettszínház kiváló művésze Siménfalvy Ágota.
A La Mancha lovagja címû darab mindig is a színházak és a közönség nagy kedvence volt. Don Quijote története az 1600-as években indult hódító útjára, 1972 - ben nagysikerû zenés film is készült belõle, Sophia Loren-el és Peter O'Toole-al a fõszerepben.
Dale Wasserman és Mitch Leigh világhírű musicalje Magyarországon szinte állandóan repertoáron van. Jelenleg a Pesti Magyar Színházban láthatjuk a hős lovagot, aki Aldonzával, a szegény cselédlánnyal, és örök barátjával, Sancho Panzával vívja szélmalomharcát a börtön falai között. A zenés adaptációban az író, Cervantes is megjelenik, a főszereplő bőrébe bújik, hogy együtt törjenek ki a korlátolt gondolatok és a rácsok fogságából. A búsképű lovag testileg legyőzhető, de a lelke örökké élni fog, mivel az álmok és a nemes célok nem halhatnak meg.
Sevillában börtönbe vetik Miguel de Cervantest, a kormány adószedőjét, aki költő és drámaíró is egyben. Művei eddig kevés sikert hoztak számára, most pedig az egyház ellen irányuló sértések miatt hamarosan az inkvizíció törvényszéke elé kerül. A tárgyalásig tolvajokkal, gyilkosokkal, szajhákkal zárják össze, akik saját törvényeik szerint játszanak bíróságosdit. Azt javasolják, hogy az új fogolynak kobozzák el minden vagyonát, így kéziratos regényét is Don Quijote lovagról, aki - Babits Mihály szavaival - "...kívül áll a valóság korlátain, tilosban él, a fantázia tilosában...". Cervantes, hogy megmentse művét, védőbeszéd címén előadja írását a bűnözőkből alakult bíróság előtt...
A musical története két síkon zajlik, az összezárt, ítéletükre váró rabok börtönvilágában és eközben a játékkal megelevenített lovagkori történet szereplőinek idealizált világában, mindezzel hatalmas lehetőséget adva a színészeknek az átváltozásra, a szerepekbe való ki-be ugrálás művészetére. Cervantes csodás írása ez a lélek és a szellem megtörhetetlenségéről és a félelem legyőzéséről. A játék megváltó erejéről, amely segít a legkilátástalanabb élethelyzetekben is visszaadni a hitünket a jóban, a tisztaságban, a lovagiasságban, az erényességben. Egy komédiás, színházcsináló, tiszta ember elég ahhoz, hogy reményt adjon és ezzel megváltson egy csapatnyi elkeseredett, meggyötört, hitevesztett rabot. Megtanít harcolni az álmainkért, az igazságért, a szépségért, amely minden ember sajátja és tőle elvehetetlen. A varázslatot, a megérkezést az álomvilágba, a musical világhírű dalai segítik.
A búsképű lovag szélmalomharcát megmosolyogjuk, de a lelkünk mélyén, csodáljuk a lelki erejét, nemességét.
A két főszerep Don Quijote és Aldonza sok színész és színésznő szerepálma. Magyarországon először Darvas Iván és Galambos Erzsi játszotta a híres párost az Operettszínházban, és itt ugrott be Aldonza szerepébe a főiskolás Kútvölgyi Erzsébet. Én főiskolai vizsgaelőadásomon játszhattam el a szerepet, ez az élmény sokáig elkísért.
A videó részletben a Pesti Magyar Színház előadásának jelenete látható Szakácsi Sándorral Don Quijote és Kocsis Györggyel Sancho szerepében. Mindkét művésznek egyik utolsó alakítása volt a szerep.