Hol, mennyi magyar zene szól?
Míg az élőzenei piacon több mint 75%-ban magyar zene hangzik el, a magyar rádiók alig 21%- ban játsszák a nemzeti repertoárt – ez derül ki az Artisjus most közzétett felmérésébıl, amit a jogdíjfelosztás során feldolgozott több millió elhangzási adatból készítettek. Az Artisjus mostantól évente ad ki jelentést a magyar zenék piaci helyzetérıl a Magyar Dal Napja kapcsán.
Öt olyan zenefelhasználási forma van, amelynél az Artisjus pontos adatokat kap a jogdíjfizetőktől az elhangzott művekről. Ide tartoznak az élőzenés rendezvények, a rádiós és televíziós sugárzás, a hangfelvétel-kiadások, legális online szolgáltatások. Itt a szerzők által megbízott munkaszervezet egyenként végzi a műsorok beazonosítását, a jogdíjak ez alapján történő felosztását.
Az ebből származó adatok szerint hosszú ideje a legmagasabb magyar zenei arányt az élőzenés fellépéseknél láthatjuk. 2009-ben a magyar koncert- és fesztiválszínpadokon, rendezvényeken elhangzó zeneművek 75,5%-a volt magyar alkotás. A művek szintén több mint fele (56,5%) magyar a hangfelvétel-kiadások során értékesített példányok számát és időtartamát figyelembe véve. Míg azonban az élőzene piacán általános bővülést tapasztalhatunk, itt évről évre 20-30%-os visszaesést mutatnak az összesített számok.
Az internetes zeneboltok és mobiltelefon-csengıhangok esetében a magyar zene iránti igény valamivel 50% alatt marad (47,5%). Ez a terület lenne hivatott a visszaszoruló hangfelvétel-piac szerepének átvételére, egyelıre azonban hiányoznak azok a vonzó és jogszerű üzleti modellek, amik a fogyasztók számára valódi alternatívát jelentenének.
A televíziós zenei mősoridőnek 2009-ben 39%-ában szólt magyar muzsika. Ez a szám lényegében nem változott az előző évhez képest.
Messze a legalacsonyabb a magyar zene aránya a rádiós sugárzásban, ráadásul folyamatos, lassú csökkenés észlelhető. 2009-ben már csak 21%-ban élvezhettük a honi repertoárt, a műsor nagy többségét elsősorban az angol-amerikai művek tették ki.
[2010.09.23.]