"Egy lemez erejéig jöttünk össze!" - interjú a Trio Ricardo zongoristájával
A Trio Ricardo neve egyre inkább elterjed, pedig a zenekar nemrég született meg. A hármas kifejezzen latin jazz muzsikát játszik, s Menü 890 című lemezükkel jelentkeztek. Hétfőn lemezbemutató koncertre várják az érdeklődőket. Révész Richárddal beszélgettünk.
– Nagyon új formációról van szó. Mutasd be a csapatot azoknak, akik nem ismerik még a neveteket!
– A Trio Ricardo Szendőfi Péterből, Kolta Gergőből, valamit belőlem áll. Ez a project egy lemez erejéig jött össze, ami egy latin-jazz lemeznek készült. Mivel már régen szerettem volna trióban játszani, most megvalósulhatott. Így az egész anyaga trió játékra lett kihegyezve és azokat játsszuk, amiket én egyébként is szeretek.
– Eddig rendben is van, csakhogy a lemezen szerepel Kip Reed, azonban őt nem említetted. Akkor hogy is van ez?
– A magyar zenei életben annyian vagyunk amennyien, és előbb utóbb mindenki játszott már mindenkivel. Kell az, hogy ne mindig ugyanazok az impulzusok érjék az embert, hanem valami más. Nekem személy szerint nagyon is fontos volt, hogy legyen már egy külföldi ember, aki másképp gondolkodik a zenéről. Nem is tudtuk, hogy mi lesz - ha lesz - a lemez után, mert ahogy fent említettem: egy lemez erejéig terveztük a megszületést. Ám a megjelenés után jött egy-két felkérés, és akkor gondolkoztunk el azon, hogy ki legyen az állandó tag.
– Na de végül hogy kezdetétek el a lemezfelvételt Kippel, s eleve hogy találtatok rá?
– Peti (Szendőfi Péter – a szerk.), amikor még főiskolásként New Yorkban tanult, játszott Kippel az iskolában, ahol ő tanított. Itt keveredtek össze és a kapcsolat megmaradt. Amikor Petivel ötletelgettünk, hogy ki legyen a basszusgitáros, Kip mellett döntöttünk. Én előtte nem ismertem Kipet, teljesen Petire hagyatkoztam ebben a dologban. Fontos volt számomra, hogy a srác már játszott Tania Mariával (Brazil művész, énekes, szerző, zongorista, főleg prtugálul és angolul énekel – a szerk.) közel öt évig, így komoly tapasztalata van a brazil és dél-amerikai zenében.
Kalandos körülmények között érkezett meg a zenész
– S a valós munka, az első zenélések mikor kezdődtek el a trióval?
– Januárban érkezett meg Kip. Hétfőn este jött – mert a vasárnapi gépet Cleveland-ből nem engedték felszállni és így 30 órát kellett utaznia Budapestig – Magyarországra. Egyszer tudtunk próbálni – igaz előtte már megkapta a kottákat – mert azon a héten már volt egy háromnapos mini turnénk Budapesten és két vidéki helyszínen. Ez volt a kedd, szerda, csütörtöki programunk. Péntek, szombat felvettük a lemezt – addigra azért már háromszor végigjátszottuk az anyagot – s Kip vasárnap visszarepült Amerikába. Tehát Kip Reed van a lemezen. Utána, amikor az élő bulik elkezdődtek itthon, illetve nyáron Londonban, azok már mind Kolta Gergővel történtek. A lemezbemutató koncertet is Gergővel csináljuk, nem lesz itt Kip.
– Akkor a kulisszatitkokat már tudjuk, térjünk át a lemezre! Menü 890. Nem épp megszokott. Mit jelent címe?
– Tavaly nyáron ücsörögtünk valahol Petivel, vacsoráztunk, beszélgettünk... Akkorra már elég régóta nyaggatott, hogy most már ki kéne találni a nevét. Ekkorra az első szám már megvolt és játszottuk is, de mindig úgy konferáltam fel, hogy ez az „F-Dúros” nóta. Ahogy vacsoráztunk, felnéztem a Peti feje föl és ott volt: Menü 890 Ft. Mellette meg hogy húsleves, meg rántott csirkemell, vagy akármi. Így lett a lemeznek és az első számnak is ez a címe. Nem mellesleg minden egyes dal, ami felkerült az albumra egytől-egyig saját szerzemény.
Igazi lemezbemutató lesz!
– A hétfői lemezbemutató koncertre Budapesten az U26 Clubban kerül sor. Hogy esett a választásotok erre a helyszínre?
– Néhány héttel ezelőtt Brett Manning énektanár lépett ott fel, s a kísérőzenekarában én zongoráztam. Nagyon szimpatikus volt nekem ez a hely, na meg az akusztikája is, ezért gondoltam, hogy itt szeretném megcsinálni a koncertet a Trio Ricardoval is.
– Zeneileg mik a tervek? Mely dalokat hallhatja majd a latin jazz-ra szomjazó közönség?
– A koncert anyagát kizárólag a lemez 9 dala adja, most vendégek nélkül muzsikálunk majd. Később tervezek olyat is, hogy meghívok még művészeket, hogy szálljanak be pár dal erejéig.
– Ez a jelen, vagy éppen a közeljövő. Beavatsz valamelyest a távolabbi tervekbe is?
– Folyamatosan szervezzük a trió további fesztiválfellépéseit, hogy minél több helyen bemutathassuk az anyagot. Megyünk előre, jönnek az új dalok, meg amiket nagyon szeretek…
– Beszéljünk azért egy kicsit rólad is! Mit csinálsz még a trió mellett?
– A nagyzenekarommal játszunk néha egy-egy koncert erejéig, Myrtillel lépek fel. Vannak stúdiómunkák, tanítok a konziban, mindig van valami, ami foglalkoztat. A legelső zenekarom a Révész Latin Jazz Quartett volt/van, amely mára szétszéledt – Kaszás Peti Al Di Meolával Amerikában játszik, Vermes Gabi valahol északon teljesít szolgálatot. Sean Go Spanyolországba nősült, néha itt van Budapesten és akkor persze játszunk, szóval ezzel kapcsolatban is készül egy kis miniproject. Most próbálunk valamit Tarr Gergő barátommal, aki perkán és cajon-on játszik, illetve Vidák Robi is részt fog venni ebben, na meg még Frey Gyurit szeretnénk meghívni, hogy basszusgitározzon. Veres Mónika fog énekelni a csapatban. Írogatok, folyamatosan kapacitálnak Bécsbe különböző latin produkciókba, tehát időnként előfordulhatok a Havana song Clubbal, vagy a Jose Ritmo Banddel. Igazából ilyenekkel foglalkozom. Ötletekből nincs hiány. Majd meglátjuk...
– SO –
&
[2010.11.26.]