A 4 Illényi: Egy igazi tündérmese
Illényi Katica egy nagyszabású és talán az eddigi legszemélyesebb vonatkozású produkcióval örvendeztette meg a nagyérdeműt: a Szerelmesék című önálló estje után, szintén muzsikus testvéreivel megvalósította régen dédelgetett álmát, A 4 Illényi elnevezésű, nagyzenekarral kibővített, családi koncertjét.
Az Illényi-varázslat nyomában
Katica fénye még ragyogóbban sugározza be a magyar zenei élet egét, mint valaha. A Művészetek Palotájának Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében megrendezett, két felvonásos koncerten a hegedűművész–énekes élete újabb, jelentős mérföldkövéhez érkezett. Több éves álma vált valóra december 04-én, amikor – eddig példátlan módon – muzsikus testvéreivel együtt mutatkozott be a magyar közönség előtt. Katica a Houstoni Szimfonikusok első hegedűsével, Ferenc bátyjával, a Winterthuri Szimfonikusok szólamvezető csellistájával, Anikóval, valamint hegedűművész öccsével, Csabával külön-külön muzsikált már, a négy testvér együtt azonban első alkalommal lép együtt színpadra.
A koncert egy tökéletes kompozíció, ami egy több mint 100 tagú stáb munkáját tükrözi, ám alapvetően Katica forgatókönyve szerint került megvalósításra. A klasszikus és könnyűzenében egyaránt otthonosan mozgó Budafoki Dohnányi Zenekar játéka fiatalos lendülettel, amolyan láthatatlan fátyolként fogja össze a különböző korokban és stílusban alkotó szerzők műveit, csillogó lánccá kovácsolva azokat.
A kétórás hangorgia alatt felcsendülnek a hegedűirodalom gyöngyszemei, klasszikus remekművek, filmzenék, musicalbetétek, popslágerek és jazz-standerek, amelyek az egységes hangszerelésnek köszönhetően simogató könnyedséggel folynak át egymásba.
A legelső opusztól kezdve az az érzés fog el, mintha egy repülő varázsszőnyeggel utaznék a harmónia mesterfokát megzendítő hangsereg alkotta szél szárnyain. Back, Gershwin, Massenet, Ennio Morricone, Paganini, Cole Porter, Prokofjev, Saint-Saëns, Vivaldi, John Williams és mások muzsikáin keresztül az Illényi testvérek pontosan azt a hatást érik el, amiért a közönség eljött: felhőtlenül kikapcsolódni, kirándulni, a hétköznapi gondoktól elrugaszkodva, belefeledkezni életünk napos oldalába.
A tökéletes kompozíció másik alkotóeleme a precízen a zenei világhoz kapcsolt látványelemek összessége: a felcsendülő melódiák hangulatát kifejező fénymegoldások, valamint az „Illényi Vonósnégyes” tagjainak egymáshoz igazított fellépőruhái.
A harmadik alkotóelem pedig Katica veleszületett, természetes bája, sugárzó személyisége, ami legalább annyira magával ragadó és elbűvölő, mint hegedűjátéka, s a tisztaságot kifejező, tollpiheként, lágyan simogató énekhangja.
„Olyan volt otthon, mintha egy zeneiskolában lennénk.”
Katica műsorainak elengedhetetlen velejárója a közönséggel való beszélgetés. Már a Szerelmesék is árulkodó cím volt, ám a „zenés családi tablókép” életszerű, humoros és megható történetek formájában is megelevenedik.
Az édesapa, Illényi Ferenc, az Operaház hegedűművésze kiskorától kezdve tanította a négy testvért. Katica hangjában érződik az a határtalan szeretet, amely a családot évtizedek óta, a nagy földrajzi távolságok ellenére a mai napig szorosan összetartja. Büszkén mesél bátyja, Ferenc elképesztően technikás, Anikó szívbemarkoló és Csaba sokoldalú játékáról.
A nosztalgiavonat utasaiként lelki szemeink elé tárul az Illényi család fészke, a mindent átható muzsika, a zeneakadémiai évek, a világ különböző tájaira való szétszéledés, majd élőben megelevenedik a testvérek technikailag kifogástalan, virtuóz összjátéka.
Nem is olyan régen egy neves könnyűzenei művész osztotta meg velem a bölcsességét: „Sokáig szegénységben éltem, most szerencsére jómódban. Ám rájöttem, hogy igazán két dolog fontos az életben: az egészség és a család.”
Miközben ez a gondolat végigfut bennem, az „Illényi Kvartettet” hallgatva, lehunyom szemeimet, s elmosolyodom: Katica ismeri a boldogság titkát!
A koncert lezárásaként felcsendül az ABBA együttes világhírű slágere, a Thank You For The Music Illényi Katica előadásában, egyfajta tisztelgésként szülei előtt, megfogalmazva egy igazi magyar csillag ars poeticaját.
Az eseményről felvétel készült. :)
- Aigner Ivan -
[2010.12.10.]