Lopni bűn, letölteni nem az
Egy frissen publikált amerikai pszichológiai tanulmány szerint az online kalózkodás esetében nem működnek azok a visszatartó erők, amelyek például a bolti lopás esetében hatnak a fiatalokra. Az eredmények szerint az egyetemisták úgy látják, illegális forrásból zenét letölteni morálisan nem helytelen.
A LiveScience portál számol be a Nebraska-i Egyetem kutatói által végzett pszichológiai tanulmányról, amelynek eredményei újabb adalékot jelenthetnek a fiatalok jogsértő magatartásának megértéshez. A kutatók mintegy kétszáz diákot kértek meg arra, hogy reagáljanak arra a hipotetikus helyzetre, hogy egy hallgatótársuk CD-t lop a boltból, illetve letölt egy kalózfájlt.
A CD-lopás ügyében kapott válaszok szerint a fiatalok számos faktor hatására elítélik ezt a fajta viselkedést. Elrettenti őket a lopástól a családtagok, barátok várható reakciója, a lebukástól való félelem, és a gondolat, hogy ezzel törvényt sértenek. Azt válaszolták ugyanakkor, hogy ezek a tényezők kevésbé erősen hatnak, ha nem legális forrásból származó tartalmak letöltéséről van szó. A kalózkodást ugyanis nem érzik morálisan elítélendőnek, nincs, ami elrettentse őket a letöltéstől, és nem számolnak a rokonok, ismerősök ellenérzéseivel sem.
A kutatást jegyző Twila Wingrove szerint az adatok azt mutatják, hogy a fiatal generáció tagjai egészen másképp ítélik meg egy fizikai hordozó eltulajdonítását és egy kalózfájl letöltését. Mint mondta, bár gyakorlatilag mindkét cselekedet lopás, a digitális jogsértést mégsem érzik annak.
A kutató szerint a fiatalok viselkedését magyarázhatja a kalózkodás természete: a lopott terméknek nincsen fizikai reprezentációja és ugyanígy nem látható, hogy ki vagy mi az áldozat, így az a kép alakul ki a letöltőkben, hogy tevékenységükkel valójában nem is ártanak.
- hamisitasellen.hu -
[2011.04.19.]