Tudósok: Bocs, megölhetlek?
A magyar underground nagy klasszikusai, akik keserédes humorukról, súlyos eredetiségükről és sokszor arcon vágó kritikájukról ismertek fennállásuk 25. évfordulóján egy igazi zenei csemegét tesznek közzé.
A 14 vadonatúj dalból álló lemez a zenekar eddigi tevékenységének összegzéseként hallgatható, azonban kitűnő új szerzeményei a funk, a rock, a diszkó, a reggae, a blúz és még a metál vizeire is elvisznek.
A lemez címadó dala a világ vezető tudósainak a túlnépesedés problémájára adott válaszaiból űz viccet, amit a „megölhetlek/megölelhetlek” szójátékra épít, de hallhatunk itt pompás diszkó-regét a zenekar keletkezéséről, az Internacionálé legújabb változatát, a Nacionálét, valamint a vallomásszerű Bevándorló blúzt. Mellettük a nevettető Karalábé diszkót, a szétszerelhető nőt, mint legnagyobb találmányát bemutató Ezermester dalát, a Levetem a testem páratlanul zúzós rock sodrását, a Nincs időm című anti menedzser-himnuszt és még számos gyöngyszemet.
A lemez drMáriás a Tudósok történetét elmondó Nem élhetek Milošević nélkül című önéletrajzi regénye mellékleteként is hallgatható. A szerző örült szövegei és szaxofonjátéka mellett a Brains együttesből is ismert zenészek, Endei Dávid basszusgitáros és Jeli Gergely dobos nem csak kiváló és korszerű zenésztársai, hanem minden porcikájukkal együtt lüktetnek valamennyi számban.
Nem véletlen, hogy a Tudósok New York-tól Londonon át Berlinig és Moszkváig vitte a magyar underground jó hírét, amint azt legújabb lemezük is bizonyítja: a magyar zene máig egyik legkülönlegesebb, besorolhatatlan, egyszerre lázadó és szórakoztató, mindenekelőtt nagyon szerethető és táncolható zenéjét adják.
[2011.04.27.]