A zene halálának lovaglányai - Utazás Rebecca Black barátnői körül
Amikor Rebecca Black Friday című dalát meghallgattam nekem is a hatalmas döbbenet és borzadalom lehetett az arcomra írva, mint minden más embernek. Bár nem ez a világ legrosszabb dala, bármennyire is mondják – valószínűleg akik ezt állítják, még nem hallgatták végig a Black Eyed Peas Time (Dirty Bit) című valamijét – de mégis, mint jelenség felvet néhány óriási kérdést. Ki a fene szerződtette le ezt a szégyenlősen mosolygó, nyavalygó lányt? Ki az a fekete pasi a klipben? Ki írt dalszöveget a hét napjairól? És mégis ki gondolta ezt komolyan? A választ percek alatt megtudtam. A bűnös a Kaliforniában székelő Ark Music Factory.
A cég, ami egy új jelenséget szült a világra, megalapozva félelmünket a 2012-es világvégével kapcsolatban. Míg más előadók felfedeznek, őket fedezni kell. Méghozzá minimum 2000 dollár, maximum 4000 ezer dollárnyi összeggel. 360.000 Ft. Ennyi az ára annak, hogy valaki popsztár legyen. Egy dal, egy videóklip, néhány promóciós fellépés (a többi jóféle előadó előtt vagy plázákban)és tádá, kész a popsztár!
Csak az a baj, hogy nem az lesz belőle. Popsztárnak lenni tényleg nem nehéz meló. Itt is meg lehet izzadni persze, és ha akarunk művészileg is letenni valamit az asztalra, akkor itt is lehet dolgozni, mint a güzü, de alapvetően lehet ezt könnyedén is csinálni. Kapunk egy dalt, felénekeljük, kicsi autotone, utána kicsi photoshop, eltátogjuk, elmondunk egy vicces sztorit Ellen Degeneresnek, oszt jónapot. De azért mégsem lehet minden ember popsztár. A lusta popsztársághoz adottság kell. Legyen szép, legyen valami különlegesebb személyisége, meg azért valami hang se árt, ami esetleg élőben is működik. Szóval kell valami plusz, na.
És pont ez a plusz nincs meg azoknak a kislányoknak, akiket az Ark Music Factory működtet. Nincs személyiségük, szépségük, hangjuk, csupán egy dolguk: a szüleiknek 2000 dollárjuk. Ami amúgy ha belegondolunk, nem is olyan gigászian nagy összeg. Éppen ezért gagyik a dalok. Meg a videók. De lássuk, kinek a szülei gazdagok a nagy Amerikában és kik vásárolták meg azt a menő mondatot,hogy „hiányoznom kell a suliból, mert fellépésem lesz a Penny Marketben”
Első üdvöskénk, akit be akarok mutatni a legnagyobb elvtársi szeretettel, CJ Fam. Korát nem nagyon lehet megállapítani, de az biztos, hogy a menstruáció, vagy a pubertás bármilyen jele még a távoli jövő biológiai terve. A kislány – aki első ránézésére, hogy is fogalmazzak, biztos imádja a sütit – látszik, hogy gyakorolt a szerepére. Míg mások évekig elhagyatott klubokban gitározgatnak, vagy későbbi idegösszeroppanásukra gyúrnak a gyerekceleb-léttel, Cj Fam egyszerűen megnézethetett néhány Britney meg Rihanna videót és odatette magát. Csak míg Britney-nek örültek az emberek, ha picit simogatta magát (ez már nagyon rég volt) a tizenegy körül járó Cj Famnél ez inkább… borzalmas és szomorú. A kiscsaj egyébként nagyon előrelátó.
Bár még csak most vette fel ezt a borzalmas videót, már most tudja, hogy milyen nehéz lesz átlagos lánynak maradnia és hogy a paparazzik azok szemetek. A kellemes egóval rendelkező általános iskolás szerényen ábrázolja magát a klipben: a limuzinban ülve nézi magát a hírekben, meg rettentő dühös arccal oszt autogrammot hasonló korú társainak. Ja és remekül áll rajta Teri néni turkálójának minden darabja. Kedvencem a szőrös csizma. A videó megtekintése előtt azért figyelmeztetnék mindenkit. CJ Fam elbűvölő egoizmusa és szeretetteljes mimikája még a legszelídebb ember tenyerét is viszketésre ingerli. That’s all!
A következő sztárnövendék az ace of base-es alapokkal próbálkozó Sarah Maugaotega, aki már a nevével is sztárságra született. Könnyű megjegyezni, leírni és a kiejtés is első pillanatra befigyel. Mag CJ Fame-nél a kor megállapításánál kellett törnöm a fejemet, Sarah-nál már a nemzetiséget kell átgondolnom. Volt tippem eszkimóra, hawaii-ira, indiánra, alaszkaira – mindenesetre a tiszta amerikai életmódot Sarah csak testsúlyával képviseli, de tinilányokat ilyen miatt nem cikizünk, úgyhogy ezt a gondolatmenetet itt le is zárnám. Az Ace of base Don’t Turn Around című slágerének instrumentálját pofátlanul ellopó dal a bonyolult helyzetekkel és stresszel teli tiniszerelmekről szól. Sarah-ra hajt egy eszkimó/hawaii-i/indián/alaszkai fiú, aki bejön neki, de nem akarja elsietni, vegyék könnyedén a dolgokat. Az üzenet reprezentációja amúgy a videó legszebb pillanata: az idegen származású fiú le akarja kapni Maugaotegát, aki elkapja a fejét. A drámai pillanatot egy könnyed kék(!) fogszabályzós mosoly oldja fel, mely bármelyik társaságot egy emberként dobná el a monitortól. Sarah amúgy nem csoda, hogy nem akarja elsietni. A nem-olyan-szép lányról valahogy egy négygyermekes tescós családanya jutott eszünkbe. Meg Susan Boyle. De neki van hangja – autotune nélkül is.